Intervistë me Xabier Gutiérrez, krijues i zhanrit Gastronomic Noir

Xabier Gutiérrez: Autor i tetralogjisë El Aroma del Crimen.

Xabier Gutiérrez: Autor i tetralogjisë El Aroma del Crimen.

Ne jemi të kënaqur që kemi sot në blogun tonë me Xabier Gutierrez, San Sebastian, 1960, krijues i noir gastronomik, në të cilën zhanri i zi zhvillohet midis sobave dhe enëve nënshkruese. Xabier është një nga shefat më të njohur në vendin tonë dhe autor i tetralogjisë Los Aromas del Crimen, me protagonist nënkomisarin e Ertzaintza, Vicente Parra.

Para se të vdiste, ai shijoi pjatën e tij të fundit. Por kësaj radhe kishte një ndryshim të vogël nga lista e gjatë e pjatave për të cilat ai kishte shkruar në gazetën ku punonte: kjo ishte përgatitur prej tij me ndihmën e dy të huajve të ndyrë që e kishin sulmuar. Dhe i dha shije gjaku dhe aroma e qymyrit, ku ata kishin pjekur copëtimin e derrit që vetëm dy orë më parë ai kishte mbaruar së ngrëni. Dhe gjithashtu për vdekje ".  (Aromë kritike, Xabier Gutiérrez)

Letërsia e Letërsisë: Tre libra, një zhanër i ri dhe një ertzaintza si protagonist. Ju u siguroni admiruesve tuaj kënaqësinë të provojnë kënaqësi të pamendueshme që çmendin qiellzën dhe më pas vendosni të trazoni shpirtrat e tyre me ligësinë dhe dëshpërimin që fsheh krimi. Si vjen një shef kuzhinier i shkëlqyer, i vlerësuar dhe i njohur si Xabier Gutiérrez në romanin e krimit?

Xavier Gutierrez:

Kam mbërritur shumë vite më parë. Hera e parë që e mora vesh ishte kur isha në moshën trembëdhjetë vjeçare. Së pari e bëra me një libër që nuk do ta harroj kurrë. Koha e heshtjes. (Luis Martin Santos) Dhe nga guximi im imagjinova se edhe unë mund ta bëja atë. Ose të paktën diçka e ngjashme. Marrëzia mendoj se mendimi quhet, hahaha. Jeta ime ka qenë e lidhur me fjalë. Unë jam nga letrat visceralisht. Më pëlqen të luaj me ta. Bëni të thonë atë që kanë fshehur. Unë jam pak i ndrojtur dhe ndonjëherë i përdor fjalët si mburojë për të mbrojtur veten. Ata kanë virtytin e heshtjes shprehëse. Ajo që thuhet pa thënë asnjë fjalë ka një prani intime. Dhe qëndrueshmëri pothuajse e përjetshme. Asnjë erë nuk do t'i marrë me vete.

AL: Shkrimtarët përziejnë dhe centrifugojnë kujtimet e tyre dhe historitë që kanë dëgjuar për të krijuar personazhe dhe situata. Frymëzimi juaj vjen nga kuzhina, mjedisi juaj natyror, ai që zotëroni, ku ndiheni rehat. Dhe pikërisht atje, krimi shfaqet. Në librat tuaj, një prodhues i verërave, një kritik i ushqimit dhe njerëz të ndryshëm që lidhen me botën e gastronomisë tashmë kanë vdekur. A lindin ide nga momente të vërteta, nga ngjarje të përjetuara në kuzhina, apo është imagjinatë e pastër që ju të vendosni skenën në mjedis ju e dini më mirë?

XG: Romanet e mia janë të gjitha trillime, të mbushura me realitet. Loja po gjen aty ku e kam sezonuar. Isshtë e qartë se duke e njohur mirë mjedisin, nganjëherë bie në tundimin për të gjeneruar mjedisin ose personazhet e afërt, por është e qartë se nuk është kështu. Krijoj situata nga imagjinata ime. Por është gjithashtu e vërtetë që imagjinata juaj, e cila është pjesë e gjeneratës së një procesi krijues, është rezultat i vëzhgimit tuaj dhe mund t'ju mashtrojë duke kujtuar qenie ose situata që keni jetuar, por nuk jeni në gjendje t'i mbani mend. Shtë një lojë në të cilën shpesh e lini veten të rrëmbehet pa ndjenja.

AL: Aroma e krimit, Buqeta e frikes y Aromë kritike, kjo e fundit botuar në 2017. Po na mungon puna e fundit e tetralogjisë dhe lexuesit tuaj pyesin veten nëse do të qëndrojmë nëse më shumë raste të Vicente Parra, a do të përfundojë karriera e ertzaintza-s tonë të preferuar me rastin e tij të radhës?

XG: Në parim është një tetralogji dhe përfundon me këstin e katërt (Parfumi i Trëndafilit të Zi) që shpresojmë të dalë së shpejti. Në të fundit, gjërat e fshehura zbulohen që nga kësti i parë. Ky pritet të jetë rasti, megjithëse ju tashmë e dini që të katër janë romane që vetmbyllen. Për të vazhduar me të njëjtin polic, nuk e përjashtoj, madje edhe të bëj një parathënie që tashmë e kam skicuar, por vetëm me tre rreshta. Nuk e di. Tani e gjej veten duke përfunduar romanin e ri. E para jashtë nënkomisarit të ertzaintza Vicente. Jam i kënaqur dhe mendoj vetëm të jem në gjendje ta përfundoj atë. Mezi kanë mbetur njëzet apo tridhjetë faqe.

AL: Vicente Parra, ertzaitza, rreth të pesëdhjetave, i dashur me puzzles, i martuar dhe baba i një familjeje, me një djalë që studion gatim, inteligjent, kurioz dhe me zemër të madhe. Vicente nuk është një gustator i shkëlqyeshëm, pavarësisht nga fakti se ai ha në shtëpi si në një restorant luksoz. Çfarë i ka dhënë Xabier Vicente dhe Vicente Xabier?

XG:  Sa pyetje e bukur. Unë mendoj shumë gjëra. Ne jemi rritur së bashku. Unë e kam mësuar atë të hajë, kjo është e qartë. Të reflektojë mbi ndjesinë e këndshme që supozon gastronomia drejtpërdrejt me kulturën. Sepse nëse hiqni dorë nga kënaqësitë e ushqimit, po tërhiqni gjysmën e kënaqësive më të mira që një person mund të përjetojë me një goditje të fortë. LOL

Por ai më ka mësuar të jem pak më i rregullt, më i zhytur në mendime. Ndoshta pak më pak i organeve të brendshme. Vetem pak. Unë ende dua dhe urrej nga zorrët.

Nga ana tjetër, unë dhe Vicente jemi njëlloj kokëfortë dhe i duam gratë tona, mendoj, me të njëjtin intensitet.

Por Vicente më ka dhënë shumë më tepër sesa unë atij. Më ka treguar se pothuajse gjithmonë nëse dëshiron, mundesh. Isshtë një recetë që shumë herë, jo gjithmonë për fat të keq, funksionon. Doza e mirë e punës dhe të besuarit në veten tuaj. Së bashku lëvizin malet.

Ndonjëherë e kam thënë. Unë mund të bëj mut, në rregull, në rregull, por është e imja dhe BESIM në të. Dhe për ta vras.

Vicente dhe familjes së tij (po aq e rëndësishme sa komploti i vrasjes) i detyrohem një kthesë jetës time që më ka bërë të zbuloj gjëra të reja. Unë kam qeshur me ta, kam thirrur sytë, më kanë dhënë gunga. Secila prej tyre është pjesë e një kaste sensacionesh. Nga një karavidhe aq afër sa vetë jeta. Mbi të gjitha, është një tjetër, i bërë nga letra, ai që unë krijova për ta. Unë jam shumë mirënjohës ndaj tij për të treguar ato për mua.

Gjyshit ia kam borxh personalitetin e tij, djalit të tij të madh marrëdhëniet me të dashurën e tij. Nuk e di, mund t'ju tregoja për secilin prej tyre.

Një ditë do ta ftoj për darkë në Arzak, .. hahahaha, ia detyrohem atij.

AL: Drejtori i departamentit të inovacionit të Restorantit Arzak në San Sebastián, bashkëpunëtor i mediave të ndryshme, këshilltar i kompanive të mikpritjes, profesor në një master të menaxhimit të restorantit, disa libra gatimi të botuar dhe vlerësuar me çmime dhe shkrimtar i trillimeve të krimit. Nga vjen koha për gjithçka?

XG: Dita ka 24 orë dhe as nuk mund ta imagjinoni sasinë e gjërave që mund të bëhen gjatë 1440 minutave që ata kanë.

Do të keni kohë për të pushuar kur të vdisni, .. hahaha. Mos e merrni me vlerën nominale. Jo seriozisht, shkon shumë larg. Unë shkruaj në mëngjes për disa orë. Difficultshtë e vështirë për mua të shkruaj më shumë, të krijoj. Më vonë, pasdite, korrigjoj.

Xabier është Drejtori i Inovacionit në Arzak.

Xabier është Drejtori i Inovacionit në Arzak.

AL: Unë kurrë nuk i kërkoj një shkrimtari të zgjedhë midis romaneve të tij, por kërkoj t'ju njoh si lexues. Në rastin tuaj, kurioziteti është më i madh se kurrë: a do të jenë librat e preferuar të Xabierit librat e gatimit, një roman gastronomik, ndoshta një roman klasik i krimit? Cili është ai libër që ju kujtohet me dashuri të veçantë, që ju ngushëllon ta shihni në raftin tuaj? Ndonjë autor për të cilin keni pasion, llojin që blini të vetmit që botohen?

XG: Ato janë një përzierje e të gjithëve. Më pëlqen misteri dhe pezullia. Ato janë kryesore dhe në romanet e mia mundohem ta përcjell. Më pëlqejnë klasikët por edhe tonat. Lorenzo Silva, Dolores Redondo ose Carlos Bassas. Gjithashtu nordikët edhe pse ndonjëherë i shoh paksa të ftohtë.

Një libër që nuk do ta harroj është The Exorcist nga William Peter Blatty.

Unë zakonisht vrapoj në librari nëse vjen e fundit nga King.

Burimi im tjetër i frymëzimit është kinemaja. Unë pi nga ai dhe nganjëherë më kritikojnë se romanet e mia i ngjajnë skenarëve të filmave. Del kështu. 

AL: Cilat janë momentet e veçanta të karrierës suaj profesionale? Ato që do u tregoni nipërve dhe mbesave tuaja.

XG: Shpresoj t'u tregoj nipërve dhe mbesave të mia se ata kishin një gjysh i cili kaloi shumë mirë duke bërë atë që donte. Kush i donte njerëzit e afërt. Se ai ishte besnik i parimeve të tij. Se kam fituar disa çmime. Por, Unë gjithashtu do të duhet t'ju them se kam gabuar një mijë herë dhe se do të jepja gjithçka që kam për ta rregulluar. Por e gjithë kjo është pjesë e lojës.

Në nivelin profesional do t'ju tregoj se shkrimi ishte pjesë e jetës sime.

AL: Në këto kohë kur teknologjia është një konstante në jetën tonë, është e pashmangshme për shkak të rrjeteve sociale, një fenomen që ndan shkrimtarët midis atyre që e refuzojnë atë si një mjet profesional dhe atyre që e adhurojnë atë. Pothuajse 6.000 ndjekës në Twitter, 2500 në Facebook, gati 3000 në Instagram, me një profil në të cilin, sipas stilit tuaj, ju përzieni gastronominë dhe letërsinë. Çfarë ju sjellin rrjetet sociale? A i tejkalojnë të metat?

XG: Çdo gjë ka avantazhe dhe disavantazhe. Isshtë çështje e vlerësimit të tyre dhe që këto të fundit të mos i mbulojnë të parat.

Shtë e qartë se rrjetet sociale kanë një pjesë shumë pozitive. Ata kanë hapur shumë hapësirë ​​që njerëzit të njohin librat e mi. Duke marrë më shumë gjëra personale, unë bëhem pak më keq edhe pse ndonjëherë e bëj.

AL: A është më e lehtë të fitosh jetesën duke shkruar apo gatuar?

XG: Bërja e gjërave mirë është e vështirë në një mënyrë apo në një tjetër. Nëse dëshironi të jeni numri një në botë, do t'ju kushtojë çfarëdo që të bëni.

AL: Libër dixhital apo letër?

XG: Letër, është më sensuale.

AL: A ju dëmton pirateria letrare?

XG: Po. Njerëzit duhet ta kuptojnë atë. Se puna jonë është po aq e respektueshme sa ajo që ata bëjnë. Mendoj se jemi duke bërë mirë por ka ende shumë për të bërë.

AL: Për ta mbyllur, si gjithmonë, do t'ju bëj pyetjen më intime që mund t'i bëni një shkrimtari: pse shkruani?

XG: Per qejf.

Faleminderit Xabier Gutiérrez, ju uroj shumë suksese në të gjitha aspektet tuaja profesionale dhe personale, që rreshti të mos ndalet dhe që ju të vazhdoni të na befasoni me çdo pjatë të re dhe me çdo roman të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.