Librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të

Librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të dhe Princi i Vogël

Shënuar nga episodet historike që do të përcaktonin mijëvjeçarin aktual, shekulli i njëzetë ishte një shpërthim i rrymave letrare të vendosura me çlirimin e historive të vjetra, zbulimi i formave të reja të narracionit dhe një kohë që u vendos në faqet e disa prej më të mirave të saj luan. Kjo përzgjedhje e librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të bëhet shembulli më i mirë.

Uliksi, nga James Joyce

Të kthyer në një provokim për një kritik që për vite me radhë ishte i ndarë, Uliksi i Joyce flet për një shekull, për një kohë, për personazhe nihilistë që ecin nëpër rrugët e Dublinit duke kërkuar përgjigje. Historitë e Leopold Bloom dhe Stephen Dedalus ato mund t'i përkasin të njëjtit autor monologu i brendshëm i të cilit karakterizon një pjesë të kësaj vepre që merr emrin e saj nga protagonisti i Odyssey-it të Homerit si një mënyrë për të përshtatur historitë e përjetshme me kohët e reja, të cilat kishin nevojë për perspektiva të tjera. Konsiderohet nga shumë si libri më i mirë i shkruar në anglisht i shekullit të XNUMX-të, Ulises ka rezultuar në një fenomen kulturor në formën e rrugëve turistike dhe festimeve vjetore që përmirësojnë më tej trashëgiminë e punës.

Në kërkim të kohës së humbur, nga Marcel Proust

në kërkim të kohës së humbur nga marcel proust

Formuar nga shtatë pjesë të shkruara nga Proust midis 1908 dhe 1922 (tre prej tyre pas vdekjes), Në ​​kërkim të kohës së humbur flet për një kohë, atë të Marselit, një djalë me shumë ndjeshmëri të madhe që kërkon të jetë shkrimtar dhe largohet nga rruga e vendosur në ndjekje të partive dhe seksit. Një reflektim që përfshin referencat e para konkrete për homoseksualiteti në letërsi dhe një feminizëm të lartësuar që redukton maskulinitetin në një stereotip të thjeshtë, duke formuar një nga veprat më me ndikim të shekullit të XNUMX-të.

Rrushi i zemërimit, nga John Steinbeck

rrushi i zemërimit nga John Steinbeck

Fitues i çmimi pulitzer dhe puna që do të përcaktonte një epokë të tillë si Depresioni i Madh, Rrushi i zemërimit, botuar në 1939, është një nga vepra të mëdha të letërsisë amerikane. Udhëtimi i familjes Joad, i detyruar të emigrojë nga Oklahoma në Kaliforni pasi pa tokat e tyre të shpronësuara, bëhet portret i një kohe të shënuar nga pabarazia ekonomike dhe pritjet e zhgënjyera për të ardhmen. Një klasik i tërë.

Ditari i Ana Frank

Ditari i Ana Frank

Pak libra kanë qenë në gjendje të tregojnë të vërtetën nga vetë ferri; aq më pak një vajzë trembëdhjetë vjeçare që dikur ëndërronte një botë më të mirë. Anne Frank dhe familja e saj, të gjithë hebrenj, iku nga pushtimi nazist duke u fshehur në papafingo të një depoje të vjetër në Amsterdam nga 12 qershori 1942 deri më 1 gusht 1944, ditën kur u zbuluan dhe u dërguan në kampe përqendrimi. Një periudhë e gjatë gjatë së cilës Frank i ri shkruajti shtetin e saj, vizionin e saj për botën dhe jetën që i duhej ende të përjetonte në një ditar që do të shpëtonte nga babai i saj, i vetmi i mbijetuar i tragjedisë.

Princi i Vogël, nga Antoine Saint-Exupéry

Princi i vogël nga antoine de saint exupery

Aviator dhe shkrimtar, Saint-Exupéry u frymëzua nga një ulje në shkretëtirën e Saharas për të treguar historinë e një piloti i cili përplaset me një djalë bjond të arratisur nga një asteroid i kërcënuar nga prania e baobabs. Udhëtimi i shkurtër, por intensiv i Princit të Vogël shërbeu për të zbuluar metaforat e ndryshme të një bote jo aq të përsosur ku ajo dhelpër që kërkonte të zbutet ose biznesmeni që numëronte yjet përfaqësonte një realitet që vazhdon edhe sot e kësaj dite. I përjetshëm dhe thelbësore për të rinjtë dhe të moshuarit.

 

Lolita, nga Vladimir Nabokov

lolita nga vladimir nabokov

Kur historia e fiksimit të një mësuesi të psikologjisë nga mbesa e tij dymbëdhjetë vjeçare u botua në 1955, bota u tërbua dhe censura filloi. Me kalimin e kohës, të gjithë do ta kuptonin cilësinë e vepra më e famshme e rusit Nabokov, baza për të kuptuar psikopatinë e një shoqërie ku morali dhe vlerat shpesh frenohen nga një dëshirë që nuk kupton moshat ose marrëdhëniet.

Njëqind vjet vetmi, nga Gabriel García Márquez

njëqind vjet vetmi nga gabriel garcia marquez

Gjatë tetëmbëdhjetë muajve të vështirësive dhe krizës ekonomike, kolumbiani Gabriel García Márquez shkroi nga Mexico City libri që do të ndryshonte përgjithmonë letërsinë e Amerikës Latine. Botuar në 1967, Njëqind vjet vetmi është romani hispanik më me ndikim të shekullit të XNUMX-të jo vetëm për të konfirmuar çeljen e Bumi i Amerikës Latine të viteve 60 dhe një realizëm magjik kaq të pranishëm në rrugët dhe personazhet e atij qyteti të humbur të Macondo, por për ngrirjen e historisë së një kontinenti të tërë midis faqeve të tij për gjithë përjetësinë.

1984 nga George Orwell

1984 nga George Orwell

Pasqyra e Zezë, Përralla e Shërbëtores ... distopia Ajo ka hyrë në jetën tonë në formën e filmave, serialeve dhe librave që i detyrohen një pjesë të imazheve të tyre 1984, romani nga George Orwell botuar në disa vjet pas Luftës së Dytë Botërore në të cilën bota filloi të rimendojë arsyet e fatkeqësive të saj dhe pasojat e tyre. Vendosur në një Angli futuriste ku vellai i madh kontrollon jetën e të gjithë banorëve të saj, premisa e vitit 1984 është sa tronditëse aq edhe realiste nëse analizojmë rrjedhën e kohëve aktuale në të cilat kontrolli fillon me një celular të thjeshtë.

Për të vrarë një zog tallës nga Harper Lee

Për të vrarë një zog tallës nga Harper Lee

Kthyer në romani më i lexuar rreth racizmit të shekullit të XNUMX-tëTo Kill a Mockingbird nga Harper Lee, botuar në vitin 1960, është një klasik i letërsisë që ka shërbyer për të kuptuar një histori racore të Shteteve të Bashkuara e cila nuk është zgjidhur plotësisht. Nëpër sytë e babait të saj, Atticus Finch, narrator i shfaqjes dhe mbrojtës i një burri të zi të akuzuar për përdhunimin e një gruaje të bardhë gjatë Depresionit të Madh, Scout Finch i ri bëhet uni i dytë nga një autore e njohur me këtë realitet për aq kohë sa ajo mund të kujtohet. Në vitin 2015, një pjesë e dytë e shkruar para vetë Vrasjes së një Zogu tallës u botua me emrin Shkoni dhe postoni një roje.

Harry Potter dhe Guri Filozofik nga JK Rowling

Harry Potter dhe Guri Filozofik nga JK Rowling

Pak, ose ndoshta asnjë, fenomen letrar mund të matet përkundrejt asaj të shkaktuar nga saga e djalit magjistar Harry Potter dhe aventurat e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts. Vepra e parë, e botuar në 1997 nga dorëshkrimi i një nëne të re të divorcuar dhe të papunë, Harry Potter dhe Guri Filozofik, u bë bumi i jashtëzakonshëm adoleshent që do të çonte në gjashtë libra të tjerë (pa llogaritur Harry Potter dhe trashëgimia e mallkuar) vlera totale e të cilave u rrit në 15 miliard dollarë në 2007.

Cilët janë, sipas mendimit tuaj, librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis Portalanza dijo

    Nuk është serioze, - siç provokon turpi i dikujt tjetër - dhe na ngacmon ne, lexuesit; një "kritik letrar", i cili rendit librat më të mirë S20; Kjo përfshin një mashtrim siç është për të konsideruar në një listë premium letrare të njerëzimit, mashtrimin e asaj që ata e quajnë "ditari i Anne Frank", një mashtrim që është vendosur njëqind mijë herë në mënyrë të parregullt. I mungon asnjë meritë për ta ekspozuar si "libër" ose si vepër letrare pasi nuk ka ndonjë vlerë letrare. Kjo "vepër" vetëm nënvlerëson vlerën e padyshimtë të të tjerëve të përmendur dhe e bën atë një dëm duke e krahasuar me ato të shkruara nga autorët e tjerë të vërtetë "lopët e shenjta" në aspektin letrar.