Literatura, perversiteti dhe korrektësia politike.

Literatura, perversiteti dhe korrektësia politike.

Ilustrimi nga Miki Montlló.

Ne jetojmë në epokën e korrektësisë politike. Askush nuk duhet të habitet nga një deklaratë kaq e qartë, por ndonjëherë nuk dëmton ta mbash mend. Megjithëse në vendin tonë, të paktën në teori, kemi një liri të shprehjes për një kohë të gjatë, ekziston një lloj censure shoqërore që, për shkak se është delikate, sibilinë dhe me qëllim të mirë, është e barabartë ose më keq se gjyshja juaj . Mbi të gjitha, ju ishit duke parë censorët që vinin dhe mund të vepronit sipas saj; por në ditët e sotme korrektësia politike është një ujk në rrobat e deleveNë një mënyrë të tillë që ata që shkojnë përtej asaj që është e pranueshme të dënohen për ostracizëm dhe linçim publik.

Kjo situatë, megjithëse prek të gjithë artistët, është veçanërisht shqetësuese në rastin e shkrimtarëve, mjeti i punës i të cilëve janë fjalët. Shumë prej tyre duhet të vuajnë çdo ditë nga masa shoqërore duke kritikuar atë që thonë, dhe si e thonë, dhe madje gjykohen dhe fyhen për ato që nuk thonë. Ky detaj i fundit, me sa duket i parëndësishëm, është shumë domethënës. Kjo tregon se njerëzit e kanë harruar atë arti nuk ekziston me synimin për të qenë "korrekt" —Për këtë ne tashmë kemi hipokrizinë tonë të përditshme shoqërore -, por për të lartësuar si bukurinë ashtu edhe tmerrin e gjendjes njerëzore.

Ligësia

Sidoqoftë, aq i sigurt sa ekziston shpirti im, unë besoj se perversiteti është një nga impulset primitive të zemrës njerëzore, një nga ato aftësitë e para të pandara ose ndjenjat që drejtojnë karakterin e njeriut ... Kush nuk është befasuar shumë herë duke kryer një veprim budalla ose i poshtër, për arsyen e vetme që ai e dinte se nuk duhej ta kryente atë? A nuk kemi një prirje të vazhdueshme, megjithë përsosmërinë e gjykimit tonë, për të shkelur atë që është ligji, thjesht sepse e kuptojmë se është 'Ligji'?

Edgar Allan Poe, "Macja e zezë».

Ekziston një kapitull i Simpsons në të cilën një personazh pyet: A mund ta imagjinoni një botë pa avokatë? Pastaj, vizualizoni në mendjen tuaj të gjithë kombet e planetit që jetojnë në paqe dhe harmoni. Ashtë një shaka e mirë. Të gjithë qeshin.

Fatkeqësisht ne jetojmë në një botë me avokatë, dhe injorimi i këtij fakti është një ushtrim sa i kotë aq edhe optimist. Dhe nga Avokatët E kam fjalën në mënyrë metaforike për të gjitha tmerret dhe fatkeqësitë e mundshme. Nga këtu, i kërkoj falje kujtdo që është ofenduar nga fjalët e mia dhe dëshiron të më drejtojë Twitter se ai nuk duhet të kishte fyer shoqërinë e thënë. Më vjen keq, herën tjetër do t'i tregoj një shaka shkrimtarëve. Mendoj se disa prej jush tashmë e kanë kuptuar se ku po shkoj.

Literatura, perversiteti dhe korrektësia politike.

Shaka nga "Pop Team Epic", uebfaqja e Bukubu Okawa.

Në këtë realitet në të cilin duhet të jetojmë, ka jo vetëm drita, por edhe hije, dhe fakti që duam t'i injorojmë nuk do t'i bëjë ato të zhduken. Brenda zemrës së çdo qenie njerëzore qëndron një pus errësire, dhune dhe egoizmi irracional. Letërsia, si pasqyrim i kësaj zemre të njeriut, nuk përjashtohet nga errësira, pasi e keqja është embrioni i konfliktit dhe konflikti është shpirti i çdo historie madhështore.

Possibleshtë e mundur të ëmbëlsoni historitë dhe të përpiqeni t'i bëni ato të padëmshme, siç ka ndodhur në shumë përralla të njohura. Por kjo në fund të fundit vetëm do t'i kthejë ato në histori të papërfillshme, madje edhe të çnjerëzuara. Nga tmerri mësoni dhe, aq sa disa të rritur e kanë të vështirë ta pranojnë, edhe fëmijët mund ta dallojnë trillimin nga realiteti.

Literatura, perversiteti dhe korrektësia politike.

Versioni origjinal i tregimit "Red Red Riding Hood", mbledhur në "The Sandman: Dollhouse", një komik i shkruar nga Neil Gaiman.

Korrektësia politike

Mallkim shkrimtari i thjeshtë dhe vulgar, i cili, pa pretenduar asgjë tjetër përveçse të lartësojë mendime në modë, heq dorë nga energjia që ka marrë nga natyra, në mënyrë që të mos na ofrojë asgjë përveç temjanit që digjet me kënaqësi në këmbët e partisë që dominon. […] Ajo që unë dua është që shkrimtari të jetë një njeri gjenial, cilado qoftë zakoni dhe karakteri i tij, sepse nuk dua të jetoj me të por me veprat e tij, dhe gjithçka që më duhet është që të ketë e vërteta në atë që më prokuron; pjesa tjetër është për shoqërinë dhe dihet prej kohësh që njeriu i shoqërisë rrallë është një shkrimtar i mirë. […] Soshtë kaq modë të përpiqesh të gjykosh zakonet e një shkrimtari nga shkrimet e tij; Ky konceptim i rremë gjen kaq shumë mbështetës sot sa pothuajse askush nuk guxon të hedhë në provë një ide të guximshme.

Marquis de Sade, "Vlerësimi për shkrimtarët".

Nuk janë vetëm lexuesit që censurojnë pak a shumë me vetëdije. Fatkeqësisht, sot vetë shkrimtarët censurojnë vetveten, ose nga frika e shprehjes së tij lirisht, ose akoma më keq, duke shpresuar se veprat e tij do të jenë më "miqësore" për publikun e gjerë. Ndodh kryesisht, megjithëse jo vetëm, midis shkrimtarëve të rinj nga frika e keqkuptimit ose e gdhendjes së një reputacioni të keq. Dhe gjithashtu, pse të mos e themi, midis atyre që duan të rrisin shitjet e tyre.

Kjo lind shumë herë nga a gabim i përhapuridentifikojë autorin me veprën e tij ose ndonjë nga personazhet që shfaqen në të. Për shembull, që protagonisti i një romani vras ​​një grua nuk ka pse të nënkuptojë se shkrimtari dëshiron ta bëjë këtë. Ai po kufizohet të tregojë një realitet që, duam apo nuk duam, ekziston dhe mund të çojë në një histori në të cilën detektivi në detyrë duhet të demaskojë vrasësin. Në të njëjtën mënyrë, që një personazh ka disa parafili të dukshme, të tilla si një fetish këmbë, nuk do të thotë që shkrimtari e ndan atë. Mbi të gjitha, ne shkruajmë për atë që na pëlqen sepse na magjeps, por ajo që nuk na pëlqen gjithashtu ka tërheqjen e vet që mund të na frymëzojë.

Me pak fjalë, unë do të doja të inkurajoja të gjithë shkrimtarët atje, duke mbledhur trurin e tyre në dorëshkrimet e tyre, të mos mbytnin krijimtarinë e tyre; mirë është historia ajo që zgjedh shkrimtarin, jo e kundërta. Dhe gjithsesi gjithçka që ju shkruani do të ofendojë dikë.

“Unë mund të përshkruaj një sëpatë që hyn në një kafkë njerëzore në detaje të mëdha, të qarta dhe askush nuk do të shkelë syrin. Unë ofroj një përshkrim të ngjashëm, në të njëjtin detaj, të një penisi që hyn në një vaginë dhe marr letra për këtë dhe njerëzit betohen. Sipas mendimit tim kjo është zhgënjyese, e çmendur. Në thelb, në historinë e botës peniset që hyjnë në vagina u kanë dhënë kënaqësi shumë njerëzve; sëpata duke shkuar në kafka, mirë, jo aq shumë ".

George RR Martin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Piper valca dijo

  Unë nuk pajtohem plotësisht me disa nga reflektimet në këtë artikull. Së pari, si një shkrimtar që jam, nuk mund ta mendoj kur vendosëm veten në krye të shkallës dhe na u dha një fuqi e aftë të shkelte dinjitetin e qenieve të tjera njerëzore. Po, ekziston liria e shprehjes, por, si të gjitha të drejtat, kjo mbaron kur fillojnë të drejtat e të tjerëve.

  Prandaj, mungesa e njohurive të autorit të këtij artikulli është e dukshme kur jepet si shembull një femicide si pjesë e komplotit të një romani. Problemi këtu nuk është vdekja e gruas (do të ishte e çuditshme nëse nuk do të kishte vdekje në një histori), problemi shfaqet kur autori shpreh ideologjinë e tij mako / raciste / homofobike, etj në histori dhe përjetëson stereotipet negative të bazuara mbi autoritetin që i jep asaj një shumicë.

  Do ta përmbledh me një fjali: quhet respekt.

 2.   MRR Escabias dijo

  Mirëmëngjesi, Piper Valca. Unë e respektoj mendimin tuaj, megjithëse as unë nuk e ndaj. Unë mendoj se ai ka qëndruar me anekdotën e artikullit në kohën e shtjellimit të këtij komenti, dhe jo me përmbajtjen.

  Unë pohoj se ju duhet të ofendoheni thellë nga vepra të tilla si "Burrat që i donin gratë" nga Stieg Larsson, ose për të marrë një shembull më klasik, tragjedinë e Euripidit "Medea". Do të doja t'ju kujtoj, megjithëse sigurisht nuk është e nevojshme si romancier, se trillimi është një gjë, dhe realiteti është tjetër. Që një autor përshkruan fakte dhe personazhe të neveritshëm nuk do të thotë se ai pajtohet me ngjarje dhe individë të tillë.