Intervistë me shkrimtarin dhe detektivin privat Rafael Guerrero

Sot flas me të shkrimtar dhe detektiv privat (ose detektiv dhe shkrimtar privat) Imazhi i mbajtësit të vendit Rafael Guerrero. Ky autor i Madridit më përgjigjet me shumë dashamirësi Pyetje 10 në këtë intervistë. Me rastin e lansimit të romanit të tij të fundit, Unë detektiv (i katërti tashmë), ne dimë pak më shumë për këtë shkrimtar të romaneve të krimit me pamjen e privilegjuar të një detektivi prej mishi dhe gjaku. Që tani E vlerësoj kohën dhe bashkëpunimin tuaj.

Kush është Rafael Guerrero?

Nga Madridi, Rafael Guerrero është detektiv privat, profesor universiteti dhe kriminolog nga Universiteti Complutense. Ai është gjithashtu në krye të Grupo Agency World Inv, një agjensi detektive kompani private në Madrid me shërbime në të gjithë territorin kombëtar që shtrihen edhe në arenën ndërkombëtare. Klientët e tij përfshijnë kompani, avokatë dhe individë.

Çfarë bëjnë ata? Epo qysh ndjekje, kërkim për persona të zhdukur, arratisje, etj.. Ata gjithashtu ofrojnë shërbime private të sigurisë si dhe mbikëqyrja.

Që nga viti 1992 Guerrero ka zgjidhur raste të shumta dhe i përket Shoqata Botërore e Detektivëve Amerikanë, përveç që është një partner bashkëpunues i IShoqata Ndërkombëtare e PolicisëDhe gjithashtu ka kohë për të bëhu shkrimtar dhe tashmë kanë botuar ttre romane e gjinisë së zezë, natyrisht. Me njohuri më se të justifikuara të çështjes, siç e shohim.

Merrni pjesë në çdo akt, bisedë ose takim në lidhje me hetimi privat dhe romani i krimit atdheu, ku zakonisht provoni çmitizoj një profesion të cilave, natyrisht, është e vështirë të heqësh blicin dhe magjepsjen që provokon.

Romanet e tij janë: Një Luftëtar midis Skifterëve, Unë vdes dhe kthehem dhe Ultimatum. Ai ka pasur prologë të shtatit të të kujtuarve Paco Camarasa. Dhe në to ai pasqyron profesionin e tij duke iu drejtuar të tijit alter ego letrare të na flasësh dhe të na tregosh për atë botë nga një pikëpamje dhe pozicion i dorës së parë. Të nesërmen 26 të këtij muaji paraqet të katërtin, Unë detektiv.

Në këtë intervistë më përgjigjet Rafael Guerrero 10 pyetje të thjeshta dhe klasike për detaje të vogla të përgjithshme në lidhje me tuajin librat dhe autorët e preferuar, ndikimet, trajektoret dhe projektet.

Intervistë

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Po mirë Ishte Odisea, të Homerit. Jam i sigurt se nga ai lexim erdhi imi pasioni për udhëtimet dhe mbase për lexim. Historia e parë që kam shkruar ishte Një luftëtar midis skifterëve - Ditari i një detektivi privat. Romani im i parë i shkruar në 2010.

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Shkëlqiminga Stephen King. Mbaj mend që e lexova dhe kisha frikë për vdekje. Një kryevepër brenda zhanrit horror.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Manuel Vazquez Montalban brenda zhanrit noir. Unë gjithashtu lexoj shumë provë dhe unë zgjedh Fernando Trías de Bes dhe María Jesús Álava Reyes. Ka kaq shumë autorë!

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

A James Bond me Ian Fleming. Unë u ndikova shumë nga romanet e tij në lidhje me agjentin e famshëm sekret.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Unë shkruaj natën, Unë kam një disiplinë të hekurt që të jem në gjendje të përfundoj romanet e mia. Unë duhet të jem vetëm dhe shumë i përqendruar. Gjatë ditës mbledh të gjitha shënimet që po përfshij në komplotet e mia. Të lexosh është gjithmonë një kohë e mirë.

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

En zyra ime e shtepise, pa zhurmë, pa mesazhe dhe pa askënd përveç meje dhe kompjuterit.

 1. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Siç thashë më parë, Ian Fleming. Në një avion tjetër Juan Madrid, Frederic Beigbeder, Charles Bukowski...

 1. Cilat janë zhanret tuaja të preferuara?

Zhanri i zi dhe policor. Gjithashtu ese, veçanërisht, e psikologjisë dhe kriminologjisë.

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

po lexoj Vrasës të shumtënga Vicente Garrido. Sapo mbarova së shkruari romanin tim të katërt, Unë, detektiv, por Unë kurrë nuk ndalem së shkruari, qofshin komente apo histori se ata më kërkojnë botime ose blog të specializuar në gjininë e zezë.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Si çdo gjë në këto kohë, i vështirë, por ekziston vetëm një mënyrë: shkruaj dhe përmirëso çdo ditë. Siç thotë mësuesi im i yogas, "ajo që do të vijë do të vijë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.