Vikingët. Gjithmonë klasike dhe gjithmonë në modë. Disa lexime

Sfondi i kopertinës: (c) TVNorge. Nga emisioni i tij televiziv Den site viking (Viking-u i fundit). Aktori, regjisori dhe prezantuesi Norvegjez Trond Espen Seim.

Vikings. Pak qytete kaq të famshme, kaq plot mite dhe legjenda. Klasikët në Historinë e Njerëzimit që nuk dalin nga moda. As në letërsi. Këtë artikull jua kushtoj sepse po festoj sot 47 Tetorin që i bie një: ajo krijesë që zbukuron sfondin e mbulesës dhe që tregon se perënditë e bijve të Odinit ende vazhdojnë të ecin në Tokë për bekimin e njerëzve që vetëm zvarriten. Atje ata shkojnë 7 lexime të zgjedhura të zhanreve të ndryshme.

Viking - Bobbi Smith

Ne fillojmë me një roman romantik. Nëse mund të ketë një stereotip më të përshtatshëm, të tronditur që jep më shumë lojë në këtë zhanër, është që Viking të përdoret si ai në atë kopertinë gjithashtu për t'u përdorur.

Shkrimtari Amerikan Bobbi smith përzierje historia dhe romanca në këtë histori të luftëtarit Brage norwaldAsnjëherë nuk humbi një betejë, derisa të mposhtet nga Saksonët për shkak të një tradhëti shumë të afërt. Sidoqoftë, dhe përkundër të qenit të plagosur dhe të bëhet i burgosur, ai takon një aleat i papriturZonja dinna është e fejuara e gjithashtu horr stereotipik Princi sakson Edmund. Dynna e urren atë dhe në Brage sheh rastin për të ik. Dhe kështu veprojnë. Pyetja është nëse mund të shpëtojnë ndjekësve të tyre ose tërheqjes dhe pasionit që ata nuk mund të mos ndiejnë.
Entshtë argëtuesePor disi i rëndë në disa pjesë. Ekziston edhe një dështim serioz siç është, për shembull, intensiteti i dhënë karakterit të djalit të keq dhe më pas dërgimi i tij pa zhurmë të mëtejshme. Sidoqoftë, mund të lexohet pothuajse më mirë me një vështrim analitik në lidhje me shumë klikime të zhanrit.

Vikings - James L. Nelson

Ne shkojmë në roman historik me një autor të rëndësishëm të zhanrit, amerikanin James L. Nelson. Kjo është titulli i parë të një saga kushtuar atyre.

Jemi në vit 852 d C. Vikingët kanë vite që hidhen në det, duke pushtuar dhe plaçkitur territoret. Ata më në fund kanë arritur brigjet e Anglisë dhe Irlandës. Dhe megjithëse në fillim këto ekspedita ishin për atë plaçkë, ata kanë përfunduar duke u vendosur atje, megjithë kundërshtimin, pasi janë në Irlandë.

Thorgrim Ujku i Natës dhe Ornolf i palodhur takohen me një anije irlandeze mbante një send të çmuar: një kurorë. Ata e kapin atë në luftime të dhunshme, por injorojnë rëndësinë e saj për popullin e Irlandës dhe fuqinë që i dhuron mbretit që e ka atë. Kështu që ata do të përfshihen në një komplot të intriga dhe dhuna në Irlandën mesjetare, ku mbretërit lokal luftojnë njëri-tjetrin dhe pushtuesit nga veriu për të marrë pushtetin.

Northumbria, mbretëria e fundit - Bernard Cornwell

Një nga mjeshtrat e mëdhenj të romanit historik ndërkombëtar nuk mund të linte protagonistë si Vikingët të kushtonin një sagë, atë të Saksonët, Vikingët dhe Normanët, përbërë nga Libra 7.

Shkrimtari anglez e vendos këtë seri në pushtimet Viking të Britanisë së Madhe gjatë mbretërimit të Alfred i Madh. Dhe fillon në vit 866 kur Uthred, një i ri anglo-sakson me origjinë aristokratike, jeton midis dy botëve. Vikingët ata e rrëmbyen atë si fëmijë dhe kjo e ndihmon atë të njohë dhe të jetë në gjendje të gjykojë zakonet, besimet dhe ritet e saksonëve dhe danezëve. Pak nga pak ai fiton respektin e tij për guximin dhe trimërinë e tij, por vjen një kohë në të cilën identiteti juaj vihet në dyshim.

Ka një të fundit seriale britanike tv, nga 2 sezone, në lidhje me sagën e quajtur Mbreti i fundit.

Titujt e serive deri më tani:

 1. Northumbria, mbretëria e fundit,
 2. Svein, ai me kalin e bardhë, 
 3. Lordët e Veriut, 
 4. Kënga e shpatës 
 5. Toka në flakë 
 6. Vdekja e Mbretërve
 7. Uhtred paganë

Histori e shkurtër e vikingëve - Manuel Velasco

kjo ese historike përqendrohet më shumë në origjina dhe paraqitja e vikingëve në Evropë midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Kështu ne shohim dhe mësojmë rreth kulturës së pasur Viking, ne dëshmojmë vlerën e tyre si luftëtarë, marinarë dhe ndërtues anijesh, dhe gjithashtu zbulojmë veprimtaria tregtare, gjë që i çoi ata të krijonin një rrugë nga Groenlanda në Konstandinopojë, dhe madje edhe në Bagdad.

E jeta e përditshme e artizanëve, fshatarëve dhe tregtarëve dhe, natyrisht, tregon për të tijat mitologjia dhe praktikat fetare. Përfshin një shtojcë përfundimtare me një listë të emrave Viking, reyes të rajoneve të ndryshme Nordike, profilet e personazhe kuriozë, vendet me interes, ose informacione mbi kopjet aktuale të drakkars, plus a kronologji epoka e detajuar e vikingut.

Siguroj - Francisco Narla

Një tjetër i shkëlqyeshëm i romanit historik, por patriotik këtë herë, ai na zhyt në një aventurë që ia vlen të zbulohet dhe lexohet. Assur është një djalë Galician i cili jeton në Outeiro, një qytet i vogël që gjithashtu vuan sulmet e vikingut që kërcënojnë Compostela-n e begatë kur mbaron viti 968 d C.

Një jetim dhe me vëllezërit e tij të kapur nga pushtuesit, Assur do të ndërmarrë një aventurë e madhe për të ditur vendndodhjen e tij. Për këtë ju do të keni ndihmën e Gutier de Leon, infanzón i Kontit Gonzalo Sánchez, i cili e mirëpret atë nën tutelën e tij, me Xhesi ben benjamin, një mjek i mirë hebre, dhe me Saldim, një mercenar Norman në shërbim të të krishterëve. Por gjithçka do të ndërlikohet kur edhe ai kapen dhe u mor në tokat e ftohta veriore.

Saga e Grolandës dhe Saga e Eirikut të Kuq - Anonim Islandez shekulli i XNUMX-të

Antón dhe Pedro Casariego Córdoba si përkthyes na sillni këto dy saga që tregojnë se si protagonistët e tyre, Islandezë me origjinë Norvegjeze, zbulojnë dhe kolonizojnë Grenlandën, arrijnë në tokat Amerikane dhe përpiqen të vendosen atje rreth vitit 1000. Dhe ne vazhdojmë pak në Galicia sepse ishte e njëjta kohë kur vikingët me të njëjtën origjinë sulmuan Santiago de Compostela dhe bënë inkursione kundër kalifatit Umajad dhe Asturias.

Kafshët ngrënës - Michael Crichton

Dhe unë përfundoj me një aventurë që, për më dembelët, kishte një Përshtatja e filmit të disa rëndësisë me Numri i luftëtarit 13.

Në shekullin e XNUMX-të halifi i Bagdadit i dërgon një ambasador Mbretit të Bullgarëve, por emisar rrëmbehet nga vikingët. Diplomati gradualisht do të marrë fund të mësuarit dhe të magjepsur nga zakonet barbarët e rrëmbyesve të tyre. Dhe pranë tyre dhe shefit të tyre Buliwyf Shkoni në një aventurë intriguese: lufto kundër krijesa të panjohura, «lata që hanë të vdekurit'.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MrCervero dijo

  "Northumbria, the Kingdom Last" është libri që më prezantoi në botën e Vikingëve. Unë e dua sagën dhe personalisht është rekomandimi im i madh "Viking" lol.

  Artikull i mirë, regjistrohem veçanërisht në vendet që nuk i njihja.

  Një përshëndetje.