Problemet e leximit në një botë audiovizive.

librari

Gjatë viteve të fundit shumë njerëz më kanë thënë se ky apo ai libër ishte aburrido sepse asgjë nuk po ndodhte për njëzet faqet e para. Dhe, prandaj, ata kishin ndaluar së lexuari. Ajo që më trishton në raste si kjo është se, për mungesë durimi, këta njerëz kanë humbur histori të pabesueshme. Duke menduar për këtë, e kuptova që sot jemi te llastuar. Problemet e leximit në a bota audiovizive eshte se kemi shumë stimuj të jashtëm, që prodhojnë emocione të menjëhershme dhe ne duam të ndiejmë tani, tani, në çast. Ne kërkojmë për histori që arrijnë në pikë, troç.

Nuk do të jem kaq hipokrite të them se fjala e shkruar është gjithmonë superiore, pasi më pëlqejnë gjithashtu një mori serialesh dhe filmash. Sidoqoftë, këto forma arti kanë bërë që shumë njerëz të harrojnë si të shijojnë histori që marrin kohën e tyre, që rriten me kujdes dhe dashuri. Në rastin e atyre që janë edhe më të rinj se unë, mund të jetë edhe rasti që ata nuk dinë asgjë tjetër.

Kur kishte më pak zhurmë

Hëngra civilizimin, më bëri të sëmurë dhe u sëmura.

Aldous Huxley, "Bota e Re Trime".

Unë kam lindur në fillim të viteve nëntëdhjetë, në një botë që ishte kryesisht analoge, të paktën në nivelin e brendshëm. Nuk kisha internet, as celular, kështu që kur u shtriva në shtrat me një libër asgjë dhe askush nuk mund të më shpërqendrojë. Sot, në mes të vitit 2018, nuk mund të hapet një roman pa marrë katër mesazhe nga WhatsApp dhe gjashtë njoftime të Twitter. Edhe ndërsa shkruaj këtë artikull, nuk më ka mbetur gjë tjetër veçse të kontrolloj celularin tim disa herë.

Unë nuk dua ta demonizoj teknologjinë, larg saj. Interneti na lejon të kontaktojmë njerëz me mijëra kilometra larg dhe të zbulojmë forma arti që përndryshe nuk do t'i dinim. Por është gjithashtu një burim i shpërqendrimeve që na pengon të zhytemi në introspeksion dhe heshtje që kërkon një roman i gjatë. Dhe kjo është diçka që ata të brezit tim e kuptojnë, të cilët kanë lindur në një epokë paraprake dhe akoma më shumë ato të brezave të mëparshëm.

fuqia e fjalëve

Nuk e di nëse ti, që po më lexon, je dymbëdhjetë apo shtatëdhjetë. Por në të dy rastet unë propozoj sa vijon: herën tjetër kur të vendosni një libër sepse në faqen e parë nuk ka pasur ndonjë shpërthim, apo duel epik deri në vdekje, Vazhdo te lexosh. Mos harroni se shumë nga historitë e shkëlqyera marrin kohë për tu njohur me personazhet dhe rregullat e botës së tyre. Dhe kjo është një aventurë e vlefshme në vetvete.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nishi dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Unë mendoj se kemi më shumë gjëra të përbashkëta sesa me sytë. Jam plotësisht dakord që sot gjithçka është më e menjëhershme, ekziston një stimulim i tepërt i shqisave që e bën gjithnjë e më të vështirë për ne të shijojmë atë që i duhet kohë. Sinqerisht, mendoj se është një turp, sepse të gjitha historitë e shkëlqyera që kam lexuar (ose kam parë, le të mos harrojmë se ka edhe filma ose seriale me lëvizje të ngadaltë) shkojnë lehtë. Unë e shoh atë si një virtyt të vërtetë. Ndonjëherë, më shpejt dhe më shpejt nuk do të thotë më mirë, sepse përfundon të mos ndjesh keq me historinë, me personazhet ose me vetë veprimin, të paktën në nivelin narrativ.

  Një përshëndetje.

 2.   MRR Escabias dijo

  Faleminderit që u ndalët dhe komentuat këtu, Nishi, jam dakord me gjithçka që keni thënë.

  Një përshëndetje.

 3.   Jorge dijo

  Më kujtohet si fëmijë kur shkoja për të fjetur në orën shtatë të pasdites, për të lexuar një libër nën dritën e një llambe të vogël në tavolinën e shtratit. Më mungojnë ato ditë, më duket se ishin shumë të pasur në nivelin e aftësimit intelektual. Tani gjithçka më duket e prodhuar. Edhe shkrimi i këtij komenti ishte i vështirë për mua, nuk kam më të njëjtin rrjedhshmëri që kisha kur lexoja më shumë.

 4.   MRR Escabias dijo

  Unë të kuptoj në mënyrë të përsosur, Jorge.