Këndi i Bruma, romani fitues i çmimit Torrente Ballester 2017.

Fatima Martín, autore e El Ángulo de la Bruma, Çmimi XXIX Torrente Ballester për Roman në Spanjisht.

Fatima Martín, autore e El Ángulo de la Bruma, Çmimi XXIX Torrente Ballester për Roman në Spanjisht.

Javën e kaluar ai u shfaq në Coruña, Këndi i mjegullës, novelë fitues i Çmimit Torrente Ballester 2017 në Spanjisht, nga Ishujt Kanarie Fatima Martin.

Këndi i mjegullës, është një roman historik i trilluar për ekspeditën e parë që u përpoq të matte malin Teide. Historia e vërtetë e ekspeditës franceze është e përzier, si në çdo roman historik, me rekreacionin imagjinar të përvojave të tyre në ishull, përfshirë histori dashurie.

Përmbledhje:

Klod Dufour, eksplorues francez, merr i shtangur nga Kuba, letra e një shoku, Julien de Marivaux, i vdekur trembëdhjetë vjet para në ekspeditën në Ishujt Kanarie në 1724 që vendosi Meridianin e Origjinës në ishullin El Hierro dhe mati malin Teide për herë të parë. Kështu u zgjuan të gjitha sekretet që i bashkuan ata me Emilia, gruan e re Kanariane që ndezi pagjumësinë e të dy të rinjve.

"Mjegull 1724

Thonjtë u thyen. Dhimbja po e mbyste, por ai nuk mund ta mendonte. Ai duhej të rezistonte, të kapte shkëmbinjtë, sepse ata ishin gurë, ose kështu ai erdhi në intuitë. Errësira u shtrëngua, por një dritë nga hëna shpoi mjegullat. Gishtat kërcisnin nga lëndimi, por duhej të kapeshin pas gurëve. I ftohti i ujit ishte metalik, i shpërtheu nga zemërimi në fytyrë, e goditi atë me onde. Ulërimat e stuhisë u rritën dhe atje ishte kërcitja e manipulimeve të anijes, rrahjet e velave të plasura, goditja e dëshpërimit u zhbë ".

Historia pas komplotit:

Këndi i mjegullës është një roman i bazuar në ngjarje të ndodhura gjatë të tretës së parë të shekullit të XNUMX-të. Skenat e tij janë vendosur në ekspeditë shkencore nga Franca dhe e udhëhequr nga At Feuillée, i cili mati malin Teide për herë të parë, megjithëse gabimisht, dhe vendosi Meridianin e Origjinës në ishullin e El Hierro. A komplot dashurie fillon midis tre protagonistëve të saj, dy shkencëtarë francezë dhe një grua e re kanariane, e guximshme dhe e vendosur.

 “Dokumentacioni ka qenë shterues për të ndërtuar skenarët e tyre në pjesë të ndryshme të botës dhe, mbi të gjitha, në Ishujt Kanarie. Kjo përpjekje ka qenë gjithashtu e dobishme për të rikrijuar veçoritë e kohës, me përparësinë për të siguruar një shkrim të shkathët ".

Një aspekt kompleks, dhe që juria e Çmimit Torrente Ballester e ka theksuar si

"Alkimia e traditës dhe thirrja e saj letrare përmes një të kaluare të ndërtuar me mençuri"

Ka qenë zhvillimi i tij strukturor që lëkundet midis dy datave kryesore: 1724 dhe 1737. Artikulohet një lojë intrigash që zbulohen në mënyrë të dozuar dhe kulmojnë në një fund shumë të papritur.

Romani përdor vetëm gjuhën ekzistuese në kohën në të cilën është zhvilluar, gjysma e parë e shekullit të XNUMX-të. Si nje shembull, fjala lavë ende nuk ishte pjesë e gjuhës sonë. A mund ta imagjinoni të shkruani për matjen e një vullkani, në një ishull vullkanik, pa përdorur fjalë si lavë?

Origjina e saj ishte një histori e vogël me dy faqe në një punëtori letrare.

El Ángulo de la Bruma, një roman historik rreth ekspeditës së parë që u përpoq të matte malin Teide.

Çfarë thonë lexuesit:

Romani u shit në Amazon brenda 48 orëve nga postimi.

Sipas fjalëve të shkrimtarit Jorge-Eduardo Benavides,

"Nga faqja e parë në të fundit, Këndi i mjegullës është një roman nga kujdesur mirë për komplotin e cila na çon në Kanaret e largëta të shekullit të XNUMX-të për të na treguar një incident të bazuar në ngjarje të vërteta: Ekspedita e Louis Feuillée për të matur lartësinë e Teide për herë të parë. Por pas kësaj aventure që përfshin personazhe reale dhe imagjinare, Fátima Martín, me një prozë elegante dhe precize, na tregon për një aventurë tjetër ””.

Juria e konkursit, kryesuar nga nënkryetari dhe kreu i Kulturës së Këshillit Krahinor, Goretti Sanmartín, dhe i përbërë nga Mercedes Fernández-Albalat, Xuan Bello, June Fernández, Belén Gopegui, Vicente Luis Mora dhe çmimin e romanit për cilësi letrare.

Autori:

Fatima Martín është një Gazetar kanarian (Santa Cruz de Tenerife, 1968), me disa libra të botuar me tregime për meritat e tij. Të tijat projekt i ri, gjithashtu zhytet në historinë e ishujve. Nuk është e lidhur me atë të mëparshme dhe as nuk përmban personazhe historikë, por autori ka zbuluar një burim të pashtershëm komplotesh në tokën e saj. Kësaj radhe, shekulli i XNUMX shpërthen me revolucionin e tij industrial, ku Ishujt Kanarie janë një ndalesë e detyrueshme në tregtinë detare të qymyrit derisa të hapet Kanali i Suezit.

"Shtë një punë më intime që nuk heq dorë nga intrigat apo sekretet"

Ai gjithashtu po shkruan histori për një libër tjetër kolektiv me disa autorë rreth personazheve heroikë dhe mitikë që shfaqen në shekullin XXI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.