Idetë e Marsit. Libra dhe tregime të tjera nga dhe rreth Julius Caesar

Në kohën romake idetë ishin ditët 13 të çdo muaji, përveç Mars, Maj, Korrik dhe Tetor se dita u festua 15. Dhe sot është 15 Mars, një muaj kushtuar Marsit, zotit të luftës. Në përgjithësi, këto ditë ishin ditë me lajme të mira, por Historia ka çuditë e saj. Siç e dinë të gjithë, në këtë ditë nga viti 44 a. C. Julius Caesar u vra.

Sot e mbaj mend këtë datë me një seri librash autori ose protagonisti i të cilit është Mbret. Figura e saj themelore mbetet e pavdekshme gjatë gjithë shekujve dhe ato janë shkrimtarë të panumërt të cilët kanë treguar ose trilluar jetën e tij ose veprimet e tij. E njëjta Ai na la një trashëgimi të shkëlqyer të shkruar (të gjithë ne që studiojmë latinisht në kohën e tij e dimë mirë atë). Por atëherë ka pasur shumë më tepër. Këto janë një pjesë e vogël.

Shënim mbi Idetë e Marsit

Sipas shkrimtarit grek Plutarku, Një shikues (me një sy të mirë, e vërteta) e kishte paralajmëruar Cezarin për rrezikun, por ai nuk i kushtoi vëmendje dhe çfarë ndodhi ndodhi. Plutarco tregon se kur shkoi Cezari Senat, shikuesi u gjet dhe u tall duke komentuar se idetë e marsit kishin mbërritur tashmë, të cilës shikuesi u përgjigj se po, por ato ende nuk kishin mbaruar.

Vdekja e Cezarit në Senat konsiderohet si pika e lakimit në historinë e Romës Antike, pasi shënoi kalimin nga periudha e njohur si Republika Romake në Perandorinë Romake.

Lufta Galike - Julius Cezar

Gallia est omnis divisa në pjesët e treta. Çdo nxënës i shkollës së mesme që fillon të studiojë latinisht, nëse është nga brezi im dhe shkoi për Letra të Pastra kur ky ishte stili, ai e bën këtë me atë frazë nga kjo vepër e César.

Ata janë shtatë libra që Cezari i kushtoi numërimit të Campanas u zhvillua gjatë shtatë viteve (58 deri 52 para Krishtit) në Gali, së bashku me sulmet në Britania dhe Gjermani. Secili libër është një vit. Ai donte ta përhapte famën e tij duke shpjeguar në një mënyrë në dukje aseptike rëndësinë dhe vështirësinë e shfrytëzimeve të tij. Ai nuk kursen në lëvdata për togerët dhe ushtarët e tij si një mënyrë për t'i mbajtur ata në çështjen e tij, por ai gjithashtu synon të lavdërojë arritjet e luftës për dëshirën e tij për të arritur me Pompey, shokun e parë dhe pastaj armikun të cilin ai mundi.

Julius Cezari - Suetonium

Ose gjithashtu Jeta e Jul Cezarit hyjnor. Shtë shkruar nga historiani Çelësi i Suetonio Tranquilo, e cila lindi kur dinastia Flaviane erdhi në pushtet. Ai ishte në shërbim të perandorit të madh Trajan dhe ai ishte sekretari i Hadrianit, pozicioni i fundit që i lejonte atij hyrjen në arkivat perandorake dhe korrespondencën midis Cezari dhe Augusti. Ky material u përdor për Jetët e dymbëdhjetë Cezarëve, vepra e tij më e njohur. Julius Caesar është i pari nga tetë librat që e kompozojnë atë.

Julius Caesar, njeriu që mund të mbretëronte - Juan Eslava Galán

Ky shkrimtar nga Jaén u diplomua në Filologji Angleze në Universitetin e Granadës dhe mori një doktoraturë në Letra me një tezë mbi historinë mesjetare. Ishte mësues i shkollës së mesme për tridhjetë vjet, një detyrë që ai e kombinoi shkrim romani dhe ese me temë historike.

Kjo është një biografi i shkurtër të Cezarit. Ajo përfshin rrugën e tij të jetës nga lindja e tij deri në vrasjen e tij. Ai kalon nëpër disa nga momentet më të rëndësishme të epokës së fundit të republikës Latine pak para tranzicionit në perandori. Keni një stil shumë argëtues dhe didaktik, gjë që e bën atë shumë të lehtë për të lexuar.

Idetë e Marsit - Valerio Massimo Manfredi

Si mundet që një referencë dhe autor i tillë i suksesshëm i një romani historik si Manfredi të mos prekë figurën e César? E pamundur Kështu që ai e shkroi këtë kronikë e dyzet e tetë orëve të mëparshme te ngjarja e përgjakshme në Senat. Të gjithë personazhet që ndërhynë nga Cezari në Portia, Cicero ose Brutus, dora ekzekutuese, janë të përzier dhe po pozicionohen në një tabelë shahu duke marrë rolin e tyre.

Julius Cezari - William Shakespeare

Dhe nuk mund ta lejoj veten loja par ekselencë rreth Cezarit. Ndoshta është shkruar në 1599, kjo tragjedi e shkrimtarit më të njohur anglez të të gjitha kohërave bazohet në Jetë paralele të Plutarkos. Ai rrëfen vrasjen e Cezarit, por që dallon nga të gjithë personazhet nga njëra anë Brutus dhe Cassius dhe nga ana tjetër Marco Antonio. Dhe çfarë i lëviz të gjithë: ambicia dhe manovrat për të arritur pushtetin.

Lotët e Cezarit - Jesús Maeso de la Torre

Përfundoj me romanin më të fundit të një prej autorëve më të njohur të romanit historik që kemi. Maeso de la Torre është një tjetër Jaén nga Úbeda i cili gjithashtu ka kombinuar mësimdhënien me letërsinë dhe kërkimin historik. Ai ka marrë çmime të shumta prestigjioze dhe gjithashtu ka kontribuar në media Shteti, Zëri i Cádiz o Gazeta Cádiz. Ai është autor i më shumë romaneve si p.sh. Tartesos, Guri i fatit o Kutia kineze.

Në këtë të fundit ne udhëtojmë në botën e njohur të asaj kohe, nga Roma në Britani, nga Galia në Egjipt dhe nga Greqia në Tapsos, në Afrikën e Veriut. Me një stil tregues i shkathët dhe një përmbajtje historike shumë rigoroze, Maeso de la Torre na tregon jetën e udhëheqësit ushtarak dhe politik dhe profeteshës arsinoe, kush do t'ju shoqërojë në Romë dhe do të zgjidhë problemin misteri i vrasjes e nënës së tij, priftëresha e tempullit të Anteus, në Tingis.

Personazhet e sajuara ndërthuren me ato reale si Pompey, Cato, Crassus, Mark Antony, Lepidus, Brutus, Octavian, Bogud of Mauritania, mbretëresha egjiptiane Kleopatra, mbretëresha ekzotike afrikane Eunoë, vajza e Cezarit, Julia, gruaja e tij Kalpurnia o Servilia, i dashuri i saj. Të gjithë, plus senatorët intrigues të Republikës dekadente, përbëjnë një histori të shkëlqyer për ngritjen, jetën dhe vrasjen e një prej personazheve më të rëndësishëm në histori.

Nga e fundit

Për të gjithë të interesuarit dhe admiruesit e Cezarit Unë gjithmonë rekomandoj Roma, seri e shkëlqyer e HBO 2005, i cili portretizon karakterin dhe kohën e tij si shumë të pakët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)