Biografia dhe librat më të mirë të Diana Gabaldon

Biografia dhe librat më të mirë të Diana Gabaldon

Të fundit Hit i serialit Outlander u ka lejuar shumë lexuesve të zbulojnë veprën e Diana Gabaldon, një shkrimtare amerikane që filloi të specializohej në studime ekologjike për të përfunduar duke u bërë autore e trillimeve historike. Ne ju ftojmë të zhytni veten në biografinë dhe librat më të mirë të Diana Gabaldon në mënyrë që të udhëtojnë nëpër botë dhe karaktere të reja.

Biografia e Diana Gabaldon

Diana Gabaldon

Fotografi: Gage Skidmore

E lindur nga një baba me origjinë meksikane dhe një nënë me origjinë angleze, Diana Gabaldon (1952, Arizona) nuk mendoi kurrë të shkruante si një mjet suksesi si fëmijë. Në fakt, pasi u rrit në popullsinë e Flagstaff, në Arizona, studioi Zoologji në Universitetin e Arizonës Veriore midis 1970 dhe 1973, trajnim që ishte i lidhur me një diplomë master në Biologjinë Detare dhe një doktoraturë në Ekologjinë e Sjelljes.

Pasi filloi punën në Qendrën për Studime Mjedisore në Universitetin Shtetëror të Arizonës, në fillim të viteve 80, shkrimtarja e ardhshme filloi të kombinonte hulumtimin e bazës së të dhënave dhe klasat e anatomisë me shkrimi i artikujve shkencorë, pasioni që e çoi atë të themelonte Revista Tremujore e Softuerit Shkencor. Pas pak, tashmë e joshur nga shkrimet, ajo filloi të krijoni përmbajtje për komikët e redaktuar nga Disney.

Kalimi i saj drejt shkrimit e bëri atë t’i vinte vetes detyrën e fillimit të një romani pa aspiratën më të vogël për ta botuar, por thjesht si një mënyrë për ta provuar veten. Ai vendosi të shkruajë Trillim historik, pavarësisht mungesës së tij të trajnimit në këtë fushë, por duke u mbështetur në aftësinë e tij për të hetuar dhe mbledhur të dhëna. Sidoqoftë, frymëzimi ishte i ngadaltë për të ardhur. Do të ishte në 1988, shikimi i një kapitulli të serisë televizive Dr. Who, kur paraqitja e një djali të caktuar Skocez me emrin Jamie MacCrimmon do të vinte themelet për punën e saj të parë: një histori e vendosur në Skocinë e shekullit të XNUMX-të dhe me protagonist James Fraser. Në të njëjtën kohë, dhe si një mënyrë për të përcjellë perspektivën e tij mbi historinë, Gabaldon krijoi një protagoniste femër që mund të udhëtonte nga një kohë më e re në të kaluarën përmes kohës.

Kështu lindi Jabanxhi (i njohur në spanjisht si Forastera), titulli i një vepre të parë që do të vlerësohej me çmimin RITA të shoqatës Romance Writers of America në 1991, në të njëjtën kohë që u shitën qindra kopje që u pasuan nga të tjerët shtatë dërgesa që përbëjnë një nga sagat letrare më emocionuese të viteve të fundit.

Aq sa vetë romani ishte përshtatur si një seri televizive në 2014. Një mënyrë e re për të zbuluar veprën e një shkrimtari i cili, përveç romanit, ka guxuar me zhanre dhe formate të tjera si komiku, tregimi i shkurtër apo edhe romani grafik.

A doni të thelloheni në punën e Diana Gabaldon?

Librat më të mirë nga Diana Gabaldon

Saga e jashtme

I huaj

Saga e njohur Outlander filloi të merrte formë në fund të viteve 80 deri në titullin e parë, I huaj, u botua në 1991. Historia e Forastera llogaritet si protagoniste me Claire Randall, një infermiere e cila gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo ribashkohet me partnerin e saj, pa parashikuar praninë e disa gurëve të çuditshëm që, pasi janë zbuluar, e bëjnë atë të shkojë në një ekstazë të çuditshme. Pas zgjimit, Claire e kupton se udhëtoi në Skoci në 1734, faza ku do të takoheni James Fraser, një ushtar me aftësi të mëdha për të mësuar gjuhë të ndryshme. Një histori interesante që, në sajë të kombinimit të saj të përsosur të romancës, trillimit shkencor dhe historisë, do të bëhej një sukses, duke çuar në shtatë libra të tjerë që u bënë shumë shitje pas botimeve të tyre përkatëse:

Të bllokuar në kohë (1992)

Kapur në kohë

En Kapur në kohë, Claire kthehet në skenën e romanit të parë të shoqëruar nga vajza e saj Brianna dhe një historiane e shkëlqyer me emrin Roger. Me këtë rast, protagonisti do të përpiqet të vendoset në kërkim të varreve të të rënëve në Betejën e Culloden në 1745.

Traveller (1994)

Udhëtari

Titulli i tretë në sagë, Udhëtari, pije nga ndikime më ekzotike kur transferojmë aventurat e Claire dhe James në ishujt e Karaibeve gjatë ditëve koloniale të qeverisë Britanike.

Daullet e Vjeshtës (1997)

Daullet e vjeshtës

Vendosur në 1766, Daullet e vjeshtës lëviz dy protagonistët e saj në Amerikë, një kontinent ku ata arrijnë të vendosen në malet e Karolinës së Veriut në mënyrë që të largohen nga Revolucioni Amerikan. Në këtë histori Vajza e Claire Brianna merr një rol më të madh kur hyn në një aventurë paralele për të njohur origjinën e babait të tij që udhëton që nga viti 1968.

Kryqi i djegur (2001)

Kryqi që digjet

Kryqi që digjet Setshtë vendosur në 1771 dhe konsiderohet si një nga më emocionueset në seri. Në të Claire, edhe duke ditur efektet që do të kenë konfliktet në të ardhmen, vendos të marrë pjesë në konfrontimin midis Kurorës Angleze dhe trembëdhjetë kolonive të Amerikës.

Wind and Ash (2005)

Era dhe hiri

Katapultuar në numri 1 i më të mirë-shitësit nga New York Times, Era dhe hiri Ajo është vendosur një vit pas atij të mëparshëm, pasi efektet e revolucionit kanë kthyer rrugët e Amerikës në një det trupash dhe pasigurie.

Echoes of the Past (2009)

Jehona e së kaluarës

Ende të zhytur në Revolucionin Amerikan, protagonistët do të përpiqen të përfitojnë nga aftësia e Claire për të hyjnizuar të ardhmen pas shumë udhëtimeve të saj në mënyrë që të shpëtojnë sa më shumë anëtarë të familjes.

Doni te lexoni Jehona e së kaluarës?

Shkruar me gjakun e zemrës sime (2014)

Shkruar me gjakun e zemrës sime

En Shkruar me gjakun e zemrës sime, pjesa e fundit në sagën e botuar deri më tani, Revolucioni Amerikan merr fund në të njëjtën kohë që Claire duhet të luftojë mes dashurisë së dy burrave.

Nga ana tjetër, saga Forastera ka qenë gjithashtu objekt i historisë së çuditshme ose antologjisë bazuar në përmbajtjen e veprës. Për shembull, udhëzuesi Shoku i Jashtëm, botuar në 1999, ose tregimi i shkurtër Një fletë në erën e të gjithë shenjtorëve, e cila u botua në 2010.

Më në fund, një sagë pi edhe nga Outsider si një spin-off: Zoti Gjon, i përbërë nga pesë romane të shkurtër dhe tre romane të gjata të botuara midis viteve 1998 dhe 2011.

Libri tjetër në seri do të quhet Shko thuaju bletëve që unë jam zhdukur, edhe pse data e lëshimit nuk është njoftuar ende.

Cfare keni menduar biografinë dhe librat më të mirë të Diana Gabaldon?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.