Jack London. Përvjetori i lindjes së tij me disa fraza të tij

1. Jack London, 9 vjeç dhe qeni i tij Rollo; 2. Në rininë e tij; 3. Më 1914.

Ne festojmë edhe një vit më tej lindja e Jack London, një nga shkrimtarët më të vlerësuar të romanit nga aventurat. Londra pa dritën më 12 janar, 1876 en San Francisko. Jeta e tij ishte po aq emocionuese sa çdo histori e tij dhe me personazhe të ngjashëm. Tituj si Thirrja e të egra (me version të ri që përgatitet në kinema dhe me emrin e Harrison Ford të shoqëruar), Tusk i bardhë o Ujku i detit ato janë referenca universale të zhanrit. E festoj me disa nga frazat më shumë kujtohet për të dhe veprat e tij.

Thirrja e të egra

 • Heshtja fantazmë e dimrit ia kishte lënë vendin zhurmës së fortë pranverore të zgjimit të jetës.
 • Ai kishte besnikërinë dhe devotshmërinë të lindur nën strehën e zjarrit dhe çatisë, por ai kishte mbajtur egërsinë dhe dinakërinë.
 • Ai ishte njeriu që i kishte shpëtuar jetën, gjë që nuk ishte diçka e vogël, por ai ishte gjithashtu mjeshtri ideal. Burra të tjerë kujdeseshin për qentë e tyre nga ndjenja e detyrës dhe komoditetit; por ai e bëri atë sikur të ishin fëmijët e tij, sepse kjo vinte nga shpirti i tij.
 • Dashuria, një dashuri e sinqertë pasionante, e pushtoi atë për herë të parë.
 • Ata ishin gjysmë të gjallë, ose ndoshta më pak. Ato nuk ishin asgjë më shumë se qeska me kocka në të cilat frymonte ende një zbehtë jete.
 • Dhe kur në netët e qeta dhe të ftohta ai ktheu hundën drejt ndonjë ylli dhe ulërinte si ujk, ishin paraardhësit e tij, të vdekur dhe tashmë të shndërruar në pluhur, ata që kthyen hundën te yjet dhe ulërinin nëpër shekuj. Dhe kadencat e Buck ishin kadencat e tyre, kadencat me të cilat ata shprehnin pikëllimin e tyre dhe kuptimin që kishte heshtja dhe i ftohti dhe errësira për ta.
 • Dinakëria e tij ishte ajo e ujkut, një dinak i egër; inteligjenca e tij, inteligjenca e Bariut Skocez dhe Shën Bernardit; dhe kjo bashkim, shtuar përvojën e fituar në shkollat ​​më të ashpra, e bëri atë një krijesë aq të frikshme sa ato që banonin në xhungël.

Ujku i detit

 • Jeta? Bah! Nuk ka asnjë vlerë. Brenda lirë, është më e lirë.
 • Intimiteti im me Wolf Larsen është në rritje, nëse marrëdhëniet midis kapitenit dhe marinarit, dhe akoma më mirë midis mbretit dhe shaka, mund të quhen kështu. Unë jam vetëm një lodër për të. Puna ime është të të argëtoj, dhe ndërsa unë të argëtoj, gjithçka është në rregull, por posa të fillosh të mërzitesh ose të kesh një nga ato momentet e humorit të zi, unë menjëherë zbres nga tavolina e kabinës në kuzhinë, dhe në në të njëjtën kohë mund ta quaj veten të Lumtur nëse shpëtoj i gjallë dhe trupi im i paprekur.
 • "Unë mendoj se jeta është si një shkumë, një fermentim", u përgjigj ai menjëherë. një gjë që ka lëvizje dhe që mund të lëvizë për një minutë, një orë, një vit ose njëqind vjet, por më në fund ajo do të ndalojë së lëvizuri. I madhi e ha të voglin, në mënyrë që të vazhdojë të lëvizë; i forti tek i dobti, për të ruajtur forcën. Njeri me fat e ha pjesën më të madhe të tij, dhe lëviz më gjatë, kjo është e gjitha. Çfarë mendoni për këto gjëra?

Dhimbja e Bardhë

 • White Fang më në fund ishte në gjendje të shprehte dashurinë e tij të madhe për Scott. Papritmas ai e futi kokën përpara dhe e futi atë nën sqetullën e të zotit. Dhe atje, e burgosur vullnetarisht, e fshehur nga sytë, me përjashtimin e vetëm të veshëve të saj, tani memece, pa ulërima, ajo vazhdoi të luftonte butë, duke nuhatur lehtë dhe duke u pozicionuar më mirë.
 • Për t'u përballur me rrezikun e vazhdueshëm për t'u plagosur dhe madje shkatërruar, aftësitë e tij grabitqare dhe mbrojtëse u zhvilluan. Ai u bë më i shkathët se qentë e tjerë, me këmbë të shpejtë, dinak, vdekjeprurës, më i lehtë, më i dobët, me muskuj dhe nerva hekuri, më i ashpër, më mizor, më i egër dhe më inteligjent. Duhej të ishte e gjitha kjo, përndryshe nuk do t'i rezistonte ose mbijetonte mjedisit armiqësor në të cilin u gjet.

Fjalë të kota

 • Unë shkruaj për asnjë qëllim tjetër përveç se t’i shtoj bukurisë diçka nga vetja ime.
 • Do të preferoja të isha hi se pluhur! Unë do të preferoja që shkëndija ime të digjej në një zjarr të ndritshëm sesa të shuhej nga shpërbërja e thatë. Unë do të preferoja të isha një meteor i shkëlqyer, çdo atom në mua me shkëlqim madhështor, sesa një planet i përgjumur dhe i përhershëm.
 • Unë nuk jetoj nga ato që bota mendon për mua, por nga ato që unë mendoj për veten time.
 • Ekziston një ekstazë që shënon kulmin e jetës, përtej së cilës jeta nuk mund të ngrihet. Por paradoksi i jetës është i tillë që kjo ekstazë ndodh kur dikush është gjallë, dhe duket si një harresë totale që ai është i gjallë.
 • Ju nuk mund të prisni për frymëzim, ju duhet të shkoni ta gjeni.
 • Njeriu dallohet nga kafshët e tjera duke qenë e vetmja që keqtrajton femrën e tij
 • Funksioni i qenies njerëzore është të jetojë, të mos ekzistojë. Unë nuk jam duke humbur ditët e mia duke u zgjatur, unë do të përfitoj nga koha ime.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.