José Luis Sampedro. Një përmbledhje e punimeve të tij përmes fjalive të tij

Fotografi: (c) Begoña Rivas, për El Cultural.

Sot është një kujtim për mendimtarin dhe shkrimtarin Jose Luis Sampedro. Thjesht sepse dhe sidomos për shkak të lidhjes së saj me Aranjuez, qyteti ku unë banoj. Kështu që shkon një rishikimi i punimeve të tyre përmes fjalive të tyre, disa për procesin e krijimit, të tjerët për shkrimet në përgjithësi.

shkruaj

Besimi im është se shkrimi është të qenit vet minator, bëhu një arkeolog, thellohu në një, "shko më thellë në gëmushë".

Me të vërtetë, Nuk e di shumë mirë pse dikush i kushtohet shkrimit, si lind shkrimtari në person.

Në romanet e mia skenarët, të shpikur dhe të njohur, janë absolutisht reale për mua, Unë jetoj në to dhe në to lëviz. Megjithëse sigurisht kur flas për një qytet të njohur e kaloj atë nëpër sitën e përvojave të mia dhe është ndryshe nga qyteti që të tjerët e njohin.

Të shkruarit është të jetosh. Të jetosh po udhëton. Për kujtimet. Nga imagjinata. Përmes gjeografive që një ditë udhëtuam, se një ditë i imagjinuam.

10 punime dhe procesi i tyre krijues

Kongresi në Stokholm

Ideja erdhi nga pjesëmarrja ime në një kongresi bankar, i shndërruar në roman në një konferencë shkencore sepse më duket më interesante sesa shifrat e fitimit dhe humbjes.

Kam shkruar romanin nën ndikimi i surprizave magjepsëse që Suedia më solli: peisazhi skandinav (uji, pyjet, liqenet) më magjepsi, isha i verbuar. Dhe pastaj liria e jetës.

Lumi që na merr

Në verën e viteve tridhjetë shkonim me bandën e biçikletave lahet në lumin Tagus. Një ditë të bukur, kur shkuam të lahemi, u ndeshëm me lumin parket, nga i cili do të dilte vite më vonë. Lumi që na merr.

Shkruaj romanin m'u deshën nëntë vjet sepse, përveç okupimeve të shumta, për ta dokumentuar u përkushtua vetes për të shëtitur ato toka, për të shkelmuar pellgun e lumit Tagus, rrugën e gancheros.

Tetor, Tetor

M’u deshën nëntëmbëdhjetë vjet për të shkruar Tetor, Tetor. Gjatë gjithë atyre viteve kam zbuluar se është një roman botëror. Kur e mbarova, pirgu i letrave, i shtypur nga unë dhe që i kam akoma, ishte i gjatë një metër e dhjetë inç.

Buzëqeshja etruske

Nga të gjitha romanet e mia vetëm një, Buzëqeshja etruske, Unë mund të shpjegoj saktësisht ditën, momentin në të cilin lindi dhe ngjarjen që e frymëzoi atë. Lindja e nipit tim romani i frymëzuar nga ajo krijesë e vogël u bë një ngjarje letrare.

Sirenë e vjetër

Ky roman ka lindur nga leximet e mia të Poezi safo, konkretisht imazhi i një të riu të dëshpëruar që hedh veten në det për të mos qenë i dashur nga ai që donte.

Faqja Mbretërore

Isshtë një roman i pjekur për dyzet vjet sepse është romani i Aranjuez. Doja ta shkruaja shumë më parë, por ky nuk është një roman për një shkrimtar të ri.

Dashnorja lezbike

Dashnorja lezbike është mbi të gjitha a thirrje e lirisë në përgjithësi dhe lirisë seksuale në veçanti. Shtë një shembull i mirë i pjesës misterioze, të pashpjegueshme të krijimit.

Unë u kujdesa shumë për gjuhën në mënyrën e lirive franceze, u kujdesa veçanërisht për të kompensuar me një gjuhë të hollë për ashpërsinë e fakteve të rrëfyera. Na pëlqen apo jo askush nuk mund të duket vulgar.

Deti në sfond

L Histori de Deti në sfond ata i binden një plani për të provuar të japin "përkthim", në llojet njerëzore, të veçorive që ne shoqërojmë me dete të ndryshme.

Qëndrimi im në shkrimin e këtyre rreshtave është ai i djale i vogel duke luajtur në plazh, ai gjen një guaskë margaritarësh në rërë dhe vrapon tek nëna e tij për t'i ofruar asaj thesarin e përulur.

Kuartet për një solist

Mund të flasim për një roman të mendimit ose një ese të trilluar, një fabul morale ose një përrallë filozofike. Në çdo rast, shfajësimi i një shoqërie më të mirë përballë një bote të pabesë ndaj vlerave të saj është padyshim boshti qendror.

  • Fuente: Miqtë e Shoqatës José Luis Sampedro.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.