Camilo José Cela. Familja e Pascual Duarte në 12 fjali

Sot Camilo Jose Cela Ai do të kishte mbushur 102 vjeç, por ai na la në 2002. Sidoqoftë, shkrimtari, gazetari, eseisti, redaktori dhe akademiku më botëror galician dhe fituesi i Çmimi Nobel në 1989 (dhe Cervantes në 1995 midis shumë të tjerëve) vazhdon të jetojë për pasardhësit në të gjitha veprat e tij. Kështu që e mbaj mend në një përzgjedhje të frazave dhe fragmenteve të Familja e Pascual Duarte. Arsyeja? Një fragment tronditës i asaj vepre shënoi vetë lexuesin dhe shkrimtarin tim të ardhshëm.

Arsyeja

Ishte në një nga ata që lexonin libra (Pista, nga Santillana) nga Unë nuk e mbaj mend saktësisht kursin, mbase në vitin e 5-të apo të 6-të GBS. Dhe kur, në ato kohëra pak korrektësi politike dhe gjuhësore dhe më pak letër cigaresh, fëmijët në shkollë lexuan çfarëdo që të duhej të lexonim. Ishte thjesht një fragment, mbase një nga më të vështirat nga shumë që ka Familja e Pascual Duarte.

Ndoshta më ka mbetur në kujtesë për shkak të gjuhës, kaq të rritur dhe të ashpër, dhe sigurisht për shkak të imazhit që e rikrijova kur e lexova. Unë e di se çfarë është një armë gjahu dhe si vret me të, unë gjithashtu e di se çfarë është të kesh një qen. Gjithashtu, në mënyrë të pavetëdijshme shënoi veten time të ardhshme si lexues dhe shkrimtar, aspekt ku nuk jam i huaj për tregimtar mashkull i personit të parë as fortësia ose ashpërsia e saj. Ishte skena në të cilën Pascual Duarte qëllon kurvën e tij.

12 fraza të Familja e Pascual Duarte

Kështu që atje shkon zgjedhja e frazës të këtij romani botuar në 1942, një nga punimet e samitit të autorit të saj, por edhe të rrëfimit spanjoll të Shekulli 20.

1.

Vret pa u menduar, e kam provuar mirë; ndonjëherë, pa dashje. E urreni veten, e urreni veten intensivisht, ashpër dhe hapni briskun, dhe me të hapur hapur arrini në shtratin ku fle armiku zbathur.

2.

Të gjithë njerëzit e vdekshëm kanë të njëjtën lëkurë në lindje dhe megjithatë, kur të rritemi, fati është i kënaqur të na ndryshojë sikur të jemi dyllë dhe të shkojmë nëpër shtigje të ndryshme në të njëjtin fund: vdekja.

3.

Idetë që na shqetësojnë nuk mbërrijnë kurrë papritur; e papritura mbyt disa momente, por na lë, ndërsa shkojmë, vite të gjata jete përpara. Mendimet që na çmendin me çmendurinë më të keqe, atë të trishtimit, gjithmonë mbërrijnë pak nga pak dhe si pa ndjenjë, si pa ndier mjegulla pushton fushat, apo konsumimin e gjinjve.

4.

Dielli po perëndonte; rrezet e tij të fundit do të gozhdohen në selvi të trishtuar, kompania ime e vetme. Ishte nxehtë; Disa dridhje përshkuan trupin tim; Nuk mund të lëvizja, isha i mbërthyer si nga pamja e ujkut.

5.

Gjërat nuk janë kurrë siç i imagjinojmë me shikim të parë, dhe kështu ndodh që kur të fillojmë t'i shohim nga afër, kur të fillojmë të punojmë për to, ato të na paraqesin me aspekte kaq të çuditshme dhe madje të panjohura që, nga ideja e parë, ndonjëherë ne nuk jemi kujtesa; e tillë ndodh me fytyrat që ne imagjinojmë.

6.

Dikush nuk mësohet me fatkeqësinë, më besoni, sepse gjithmonë kemi iluzionin se duhet të jetë ai që po durojmë të fundit, edhe pse më vonë, me kalimin e kohës, ne fillojmë të bindim veten - Dhe me çfarë trishtimi! - se më e keqja është ende për të ndodhur ...

7.

Unë do të bëja diçka tjetër, cilindo nga ata që shumica e burrave bëjnë - pa e vërejtur -; ai do të ishte i lirë, pasi shumica e njerëzve janë të lirë - pa vërejtur -; Zoti e di sa vite jetë ka përpara, ashtu siç kanë - pa e kuptuar që mund t'i kalojnë ngadalë - shumica e burrave ...

8.

Ashtë për të ardhur keq që gëzimet e njerëzve kurrë nuk e dinë se ku do të na çojnë, sepse nëse do ta bënim, nuk ka dyshim se disa pakënaqësi që të tjerët do të duhet të na kursejnë; E them këtë sepse mbrëmja në shtëpinë e Gjelit përfundoi si rruzaren e agimit, për shkak të mos dijes si të ndalej në kohë. Gjëja ishte shumë e thjeshtë, aq e thjeshtë sa gjërat që më komplikojnë jetën tonë gjithnjë rezultojnë të jenë.

9.

Ekziston shumë ndryshim midis zbukurimit të mishit tuaj me skuqje dhe kolonjë, dhe bërjes së tij me tatuazhe që askush nuk duhet t'i fshijë më pas.

10.

Tragjeditë më të mëdha të njerëzve duket se arrijnë pa menduar, me hapin e tyre, të një ujku të kujdesshëm, për të na goditur me pickimin e tyre të papritur dhe të devijuar si ai i akrepave.

11.

Nëse gjendja ime si burrë do të më kishte lejuar të fal, do të kisha falur, por bota është ashtu siç është dhe dëshira për të lëvizur kundër rrymës nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje e kotë.

12.

Ai më rrahu me gojë me gojë, por nëse do të kishim përfunduar goditje, unë të betohem për të vdekurit tim se do ta vrisja para se të më prekte. Doja të qetësohesha sepse e njihja karakterin tim dhe sepse nga njeriu në njeri nuk është mirë të luftosh me një armë gjahu në dorë kur tjetri nuk e ka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.