Marie, një roman romantik krimi, finalist në Atlantis Awards - La Isla de las Letras 2018.

Marie, një miks roman zhanresh, udhëtimesh, të zeza dhe erotike, në Ishullin e Shkronjave 2018.

Marie, një miks roman zhanresh, udhëtimesh, të zeza dhe erotike, botuar nga Ediciones Atlantis.

Marie, nga Mariola Díaz-Cano Arévalo, ka qenë finalist për romanin më të mirë romantik / erotik në Edicionin IX të Çmimeve Atlantis - La Isla de las Letras, që shtëpia botuese Atlantis u dha veprave të botuara në 2017.

Në një kohë kur ka më shumë romane sesa lexues, shumë lexues kanë braktisur libraritë e lagjeve për gjigandët e librave dixhitalë, çmimet letrare vënë një vulë të cilësisë në letërsi, ndonjëherë mbështesin dhe zëvendësojnë një tjetër rekomandimi çfarë bënë dhe vazhdojnë të bëjnë librashitësit e të gjithë jetës, që lexuesit kanë lindur dhe kanë vendosur që pasionin e tyre ta bëjnë mënyrën e tyre të jetës.

Marie: bashkimi i romaneve të udhëtimit, zhanri noir dhe erotizmi.

"Tetëmbëdhjetë muaj pas hekurave nuk janë asgjë dhe aq sa të duash të harrosh edhe lëkurën tënde, veçanërisht kur ata të luanin me ty, kështu që akulli dhe prapambetja ishin përkëdhelje ëndërrimtare".

Marie është një roman udhëtimesh, i përshtatur në zhanrin erotik romantik. Në të gjejmë dashuri seksi (çfarë është dashuria pa seks ...), muzikë y lojëra poker, prekjet e zeza, dramatike dhe një fund që mund të habisë.

Sipas fjalëve të vetë autores, Marie

"Nuk është një roman i lehtë, megjithëse mund të lexohet shumë shpejt nëse dikush nuk paragjykon dhe pëlqen histori dashurie që nuk janë të zakonshme.

Likeshtë si një film rrugor me shumë përbërës ku mbizotëron një udhëtim i brendshëm i personazheve kur lind historia e dashurisë që shërben si një fije e përbashkët për romanin. Isshtë gjithashtu një histori e tejkalimi, dëshira për të jetuar dhe shpengimi.

Dhe ka më shumë ndikim del ton i ashpër dhe i ashpër de Fundi i fundit i krijimit, nga Tim Willocks, sesa nga një sado pa kafeinë, por edhe me ndjenjën dhe intensitetin nga Jane Eyre.

«"Mos më puth në gojë, të lutem". Ti e di sa me pelqen.Nuk kisha ndërmend ta bëja dhe ajo e dinte, por unë gjithmonë e thoja para se të hyja në shtratin e saj. Nuk kishte rëndësi për mua dhe më pak me atë rast.

"Ju nuk do të më thoni asgjë, apo jo?"

"Ju nuk e dini." Unë vetëm dua të qij.

"Herën e fundit kemi bërë dashuri".

"Ne kurrë nuk kemi bërë dashuri, Kitty, dhe jo më duke folur, Mirë?'.

Strikshtë e habitshme që është shkruar në vetën e parë mashkull, dhe ajo ia vlen favori i lexuesve meshkuj, të cilët identifikohen me protagonistin.

"Por as atë ditë e as më tej nuk mund ta prekja pa marrë parasysh se sa shumë, nga ai mëngjes e tutje, unë gjithmonë e dëshiroja atë me të gjitha forcat e mia, sepse mendoja se, gjithashtu gjithmonë, do të doja të flija me të, të dashurohesha dhe të dashurohesha asaj ".

Marie është një roman me emrin e një gruaje dhe rrëfehet në vetën e parë nga një burrë.

Marie është një roman me emrin e një gruaje dhe rrëfehet në vetën e parë nga një burrë.

Përmbledhje e Marie

1973. El Francés është një lojtar dhe muzikant që sapo është liruar nga burgu. Në një vizitë te një ish mentor dhe mik takohen mbesës së tij, Marie Martin Së bashku ata do të fillojnë një udhëtim nga lindja në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Ai për një pendim dhe hakmarrje, ajo të fillojë një jetë të re me motrën e saj.

Udhëtime të gjata me tren dhe makinë duke kaluar nëpër Çikago, Denver ose Salt Lake City që do t'ju çojë në takime dhe mosmarrëveshje me miq, armiq dhe ish të dashuruar. Në mes, lojëra poker dhe më shumë baste mbi iluzione për të arritur destinacionin e tyre që është ndoshta një fillim apo fund përfundimtar.

Por çfarë do të gjejnë ata me të vërtetë në atë udhëtim dhe me kë po luajnë lojën më të rëndësishme?

Autori:

Mariola Díaz-Cano Arévalo i përket të vjelave manchega nga 70 dhe është lexues, shkrimtar dhe tifoz i filmit sipas përkufizimit dhe gjeneve. Ai studioi filologji angleze dhe është korrigjues drejtshkrimi dhe stili.

Të apasionuar pas zhanër noir, tërhiqet gjithashtu nga roman historik dhe romantik. Shkrimtarët e tij të referencës përfshijnë RL Stevenson, EA Poe, Charles Dickens ose Pearl S. Buck, dhe bashkëkohës të tillë si Arturo Pérez-Reverte, Víctor del Árbol, Francisco Narla, Fred Vargas, Don Winslow, James Ellroy ose Jo Nesba.

Disa mendime të lexuesve për Marie:

«Kam lexuar për një kohë të gjatë Marie Dhe që atëherë nuk më është larguar nga koka. Një histori e vogël që të lidh sepse ju ndieni se personazhet e tyre janë të vërtetë, se i keni takuar ndonjëherë dhe është e pamundur që ju të mos ndieni keq me ta. Çdo faqe shijohet dhe lë gjurmë. Ajo që më ka habitur dhe mahnitur më shumë ka qenë aftësia juaj për të hyrë në karakterin mashkullor dhe për të përshkruar instiktet e tij thjesht mashkullore ".

"Ishim tre veta në atë makinë. Unë nga sedilja e pasme duke ndjerë kaq shumë emocione: inat, hakmarrje, pasion, besnikëri, miqësi, zhgënjim, dashuri, urrejtje, ëmbëlsi, pendim, frikë… Kur erdhi ndalesa e fundit, nuk doja të zbrisja. Unë dola nga makina me një majë në stomak, u largova nga Marie dhe Francezi për të vazhduar aventurën e tyre. Faleminderit që keni shkruar ashtu siç shkruani ju ».

"Nga fillimi, gjuha e lagjeve të varfëra dhe personaliteti arrogant dhe grindavec i francezëve bien në sy të një historie në të cilën pjesa e parë është si të marrësh pjesë në një ngjitje me rrezik të lartë nga dy njerëz që janë të bashkuar vetëm duke arritur në një destinacion dhe duke ndarë udhëtimin ».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.