Llogaritë më të mira të shkrimtarëve në Instagram

Fotografi: Muza narrative

Në vitet e fundit, rrjetet sociale u kanë lejuar shkrimtarëve të gjejnë mjete alternative shprehëse, përmes të cilave t'i bëjnë të njohura botës tekstet e tyre. Nëse disa vite më parë Twitter sfidoi artistët për të shkruar historitë e tyre në vetëm 140 karaktere, rrjeti social i modës, Instagram, propozon që të bëjë një tekst në një shesh të thjeshtë mënyrën më vizuale dhe të menjëhershme për të fituar lexuesit e ardhshëm. Disa nga përdoruesit e dinë shumë mirë si ta bëjnë atë, dhe për t'ju treguar se ne ju sjellim këto llogaritë më të mira të shkrimtarëve në Instagram që do të të pushtojë.

Llogaritë më të mira të shkrimtarëve në Instagram

Rupee kaur

me 2.4 milion ndjekës, Rupi Kaur është një nga shkrimtarët që ka arritur të marrë më të mirën nga rrjeti social i modës. Lindur në Indi, por e rritur në Kanada, kjo poete 2.0 filloi udhëtimin e saj duke botuar dy librat e saj, Qumësht dhe mjaltë dhe Dielli dhe lulet falë poezive të ndryshme që ajo filloi të postonte në Instagram në 2014. Për ata që admirojnë prozën me prekje feministe, romantike dhe racore, galeria e Kaur është një kënaqësi, megjithëse mund të gjesh edhe foton me të cilën fama e saj u rrit: një projekt fotografik e artistes në të cilën ajo u shfaq e shtrirë në shtrat duke lënë gjurmë të menstruacioneve të saj. Fotoja u raportua nga Instagram dhe më vonë u kthye në Kaur.

Leximi natën e kaluar

Rrjetet sociale kanë konfirmuar shumë mënyra shprehjeje në të cilat një artist mund të mbështetet kur arrin ndjekës të rinj dhe një shembull i mirë është ai i lexuesit Kate Gavino. Ky autor dhe ilustrues i ri nga New York-u është përgjegjës për lexoni sa më shumë libra dhe, pas përfundimit, botoni një karikaturë të autorit të librit shoqëruar me një frazë. Një ushqim kurioz që mund të përshtatet nga Zadie Smith te Gabriel García Márquez, duke dhënë një llogari që është një kënaqësi për lexuesit në të gjithë botën. Sigurisht, libri i Gavino bazuar në këtë gjeni u botua shpejt dhe quhet  Leximet e natës së kaluar: Takime të ilustruara me autorë të jashtëzakonshëm.

Chimamanda Ngozie Adichie

Të Shtunën e kaluar në WOW UK.

Një post i ndarë nga Chimamanda Ngozi Adichie (@adichiechimamanda) në

Autori afrikan më zbulues i kësaj dekade erdhi të na tregojë histori të dhimbje dhe feminizëm nga Nigeria e saj e lindjes duke verbuar të gjithë dhe duke vendosur standarde të reja në diasporën letrare. Dhe megjithëse Chimamanda nuk duket se i pëlqen shumë Instagrami, mbesat e saj Chisom, Amaka dhe Kamsi menaxhojnë llogarinë e saj në rrjetin social. Gjatë këtyre javëve, shkrimtarja ka filluar projektin Wear Nigeria, në fotografitë e të cilit ajo shfaqet e veshur me veshje tipike lokale nga vendi i saj, megjithëse ajo gjithashtu fsheh xhevahire letrare për fansat e saj më të vendosur.

angie thomas

Kjo autore amerikane u bë një nga protagonistet më të mëdha të vitit 2017 pas suksesit të librit të saj, Urrejtja që jepni (botuar në Spanjë nga shtëpia botuese GranTravesía), e cila shpejt u kurorëzua si # 1 në listën e Bestseller të New York Times. Historia racore për kohë të përshtatshme, libri i ka lejuar Thomasit të gëzojë një famë që distillon në Instagram me fotografi të botimeve të tij dhe jetës së përditshme që do të magjepsë zbuluesit e këtij shkrimtari. Publikimi i tij i ardhshëm, On the come up, do të dalë në maj 2018.

Alfredo Manzur

Ai ishte një njeri i çuditshëm, për këtë jam i sigurt. Vështrimi i tij ishte i dhembshur, buzëqeshja e tij e veçantë dhe dhëmbët ishin të shtrembër. Ai mbante një çadër për të mbrojtur sytë nga dielli, ai eci ngadalë duke përshëndetur secilin person që i afrohej. Rregulli i vetëm në qytet ishte se ju mund t'i bëni shamanit vetëm një pyetje. Vetëm një gjë, çfarëdo që dëshironi, por vetëm një pyetje. Unë kurrë nuk kam menduar se ai ishte Shaman; Në mendjen time një Shaman ka flokë të gjatë, por kështu janë njerëzit, ata nuk janë kurrë ato që ju prisni të jenë. Njerëzit të grumbulluar së bashku duke pritur radhën e tyre, Shamani dëgjoi me kujdes pyetjet, bëri një pauzë dhe më pas u përgjigj. Përgjigjet e tij ishin të shkurtra dhe koncize, nuk kishte vend për përgjigje. "Si mund të jem i lumtur?" pyeti një zonjë që po përqafonte një buqetë me lule. "Mëso të buzëqeshësh" u përgjigj Shamani dhe vazhdoi të lëvizte midis njerëzve si një gomone që kalonte një lumë plot me alga. "Zoti ekziston?" - pyeti një njeri me mustaqe. "Pyete veten" u përgjigj Shamani duke treguar me gisht zemrën e tij. Shaman ishte pak metra larg meje, kishte kaq shumë njerëz në treg, por nuk kishte zhurmë, vetëm pyetjet dhe përgjigjet u dëgjuan. Nxora aparatin tim dhe kur ngrita sytë, Shamani po më shikonte nga përpara. Unë hezitova të ngrisja kamerën dhe thashë: "A mund të të fotografoj?" Shamani qëndroi i qetë dhe buzëqeshi. Unë bëra foton. "Cili është kuptimi i jetës?" Kërkova. Shamani buzëqeshi dhe tha: "Mund të bësh vetëm një pyetje dhe tashmë e ke bërë." I vura duart në kokë kur kuptova se kur kërkova leje për të bërë foton kisha bërë një pyetje. Shamani më mori për supe dhe duke buzëqeshur më tha: “Përgjigja për pyetjen tuaj të parë është: Mos hezitoni, vetëm veproni. Dyshimi është i padobishëm. Një dyshim është vetëm momenti i pavendosmërisë… para se të veprosh ". 🎶 Lexojeni duke dëgjuar: “Clint Mansell - Shtëpia e Verdhë” 🎶 💮 #NapkinTales # BrevísimosRelatos

Një post i ndarë nga Alfredo Manzur • Shkrimtar (@anotherwriter) në

Gjatë javëve të fundit kam ndjekur një shkrimtar në Instagram i cili është më frymëzues. Nën emrin  një shkrimtar tjetër, meksikani Alfredo Manzur shkruan ato që ai i konsideron "përralla pecete", ose histori që i lë të shkruara në peceta. Ushqimi i këtij autori karakterizohet nga fotografi të të gjitha llojeve, veçanërisht nga udhëtimet e tij, shoqëruar me histori nga jeta e tij e përditshme. Shumë e rekomanduar.

Monica Carrillo

Une ndiej. # mikrokontin

Një post i ndarë nga Monica Carrillo (@monica_carrillo__) në

Prezantuesi i njohur i Antena 3 është gjithashtu një shkrimtar i shkëlqyeshëm që ka përfituar nga tërheqja e Instagramit drejt botoni disa nga mikro tregimet e tij dhe promovoni dy librat e tij, La luz de Candela dhe El tiempo todo locura. Gazetarja ka më shumë se 55 mijë ndjekës dhe midis fotografive të saj ka momente me kolegët e saj ose kërkesat feministe.

Carlos Ruiz Zafon

Autori i saga Varrezat e librave të harruar Ai filloi karrierën e tij në Instagram një vit e gjysmë më parë por tashmë ka grumbulluar më shumë se 20 mijë ndjekës në rrjetin social. Të gjithë dashamirët e veprës së Zafón do të ndihen si në shtëpinë e tyre kur zbulojnë itinerarin fotografik të autorit, veçanërisht në një qytet në Barcelonë ku ai paraqet cepat e veprave të tij të shoqëruara me citime prej tyre. Një udhëtim i mrekullueshëm përmes bibliografisë së njërës prej tyre autorët më të njohur të vendit tonë.

Eloy Moreno

Shikoni çfarë më erdhi mua! 💜 Një mijë faleminderit @pilot_spain për përgjigjen e bukur dhe që më dërgove këtë grumbull stilolapsash në mënyrë që të vazhdoja nënshkrimin. Shumë faleminderit gjithashtu për të gjithë ju që e bëtë të mundur. Dhe siç premtova, unë sapo bëra 5 stilolapsa midis jush që vendosni një koment për të më ndihmuar. Në fund të postimit vendos lidhjen e fituesve. Nga @pilot_spain ata gjithashtu më kanë dërguar dy kuti të edicionit të kufizuar MIKA në mënyrë që t'i bëj lotari në profilin tim, unë do ta bëj për disa ditë. Nga rruga, nëse doni t'i falënderoni në një koment, do të ishte mirë. FALEMINDERIT. Vendos lidhjen e fituesve në profilin tim. Më dërgoni një mesazh dhe unë do t'jua dërgoj juve # vizatoni # pilot # lexoni # libër # elbolígrafodegelverde @somosinfinitoslibros @megustaleer

Një post i ndarë nga Eloy Moreno (@eloymorenoescritor) në

Botimi në desktop ka shumë të bëjë me një rrjet social Instagram në të cilin autorët gjejnë lirinë për të botuar shkrimet e tyre. Eloy Moreno, autor i Pena e xhelit të gjelbër, një sukses në Amazon pas botimit të tij, ju dini shumë për të. Autor i librave të tjerë të tillë si Invisible, Çfarë gjeta nën divan, Dhurata ose Tregime për të kuptuar botën, Moreno boton botime të vendeve të tij të punës, tekste shoqëruese të imazheve të natyrës ose po, gjithashtu të kutive pilot të gjelbërta.

Manuel Bartual

️ #ElOtroManuel

Një post i ndarë nga Manuel Bartual (@ manuel.bartual) në

Në fund të gushtit 2017, një cicërimë misterioze në llogarinë e Manuel Bartual tha “Unë kam qenë me pushime për disa ditë, në një hotel pranë plazhit. Gjithçka ishte mirë derisa gjëra të çuditshme filluan të ndodhnin. Që atëherë, Twitter u revolucionarizua pa e ditur se gjithçka kishte të bënte me një rrëfim që ky karikaturist dhe shkrimtar do të rrotullohej nëpër mikro-histori të ndryshme. Muaj më vonë, Bartual vazhdon të bëjë luftë në rrjetet sociale, llogaria e tij në Instagram është hapësira në të cilën ai gjen rastin të ndajë fotografi të konferencave interesante për shtyp, shkrime ose disa nga karikaturat e tij.

Carme chaparro

Me më shumë se 81 mijë ndjekës në Instagram, Carme Chaparro është një prej tyre shkrimtarët më aktivë në Instagram. Prezantuesja e Noticias de 4, gazetarja së fundmi fitoi Çmimin Primavera dhe e ka kthyer librin e saj, Unë nuk jam një përbindësh, në një godit editoriale. Mbrojtëse e të drejtave të grave mbi të gjitha, Chaparro është një frymëzim i pastër.

Çfarë llogarish të shkrimtarëve në Instagram ndiqni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Belen Canete Jimenez dijo

  Pershendetje! Unë jam Ana Cañete (@ana_bolboreta në Instagram dhe së fundmi @anabolboretawrite në Facebook dhe @ anabolboreta1 në Twitter) dhe do të doja të të tregoja për librin tim, «Aparta, que no me ver!». Isshtë një komedi romantike që ka arritur të jetë numri 1 në kategorinë e të rinjve Amazon, 30 në romantike dhe nën 70 në përgjithësi për vetëm dhjetë ditë.
  Që kur doli, ajo ka qenë një pranim shumë i mirë dhe këtë javë do të dalë edicioni i dytë dhe, nëse ju pëlqen, do të doja që ju ta hidhni një vështrim.
  Isshtë botuar nga Malbec Ediciones dhe mund të gjeni më shumë informacion në faqen e saj të internetit dhe gjithashtu në Amazon.
  Faleminderit shumë për kohën tuaj dhe përshëndetjet më të mira.
  -Ajo mund të lexohet falas në KindleUnlimited
  - Më pëlqen shumë të shkruaj poezi.

 2.   julien dijo

  Mendoj se llogaria e Jordi verdaguer Vila sivill është shumë krijuese dhe interesante dhe vlen të përmendet.
  është insta_top_writer

 3.   Cesar Fonseca dijo

  Sapo krijova një llogari në Instagram, për të publikuar fotot e mia, të shoqëruara me fragmente poezish që aludojnë në temën e secilës imazh. Unë ju inkurajoj që ta ndiqni atë dhe të frymëzoheni nga produkti vizual dhe mesazhi lirik: fonsitesorprende

 4.   Julia dijo

  Një nga më të mirët është @juanpelb nga Kolumbia, dhe faqja @literland

 5.   Ernesto Burquia dijo

  Ekziston një llogari e një burri, emri i tij është @juanpelb, nuk është monotematike por prek shumë tema. Ajo zhduk shumë shkrimtarë që ata përmendin. E njëjta gjë për @whatapoem Mexicana Laura Soto. Ne jemi dy llogari të preferuara.

bool (e vërtetë)