Mika Waltari dhe Sinuhé e saj egjiptiane. Rishikim i veprës së shkrimtarit finlandez.

Shkrimtari finlandez Mika Waltari vdiq në Helsinki më 26 gusht 1979. Ai është një nga autorët më të njohur ndërkombëtarisht të këtij vendi. Ai është i njohur për romanet e tij historike dhe ishte një autor mjaft pjellor. Titulli i saj më i njohur është Sinuhé, egjiptiani. Sot në kujtim të tij, kujtoj punën e tij.

Mika Waltari

Mika Toimi Waltari ka lindur në Helsinki dhe ai ishte (dhe është akoma) një nga shkrimtarët më të njohur finlandezë. Ai njihet mbi të gjitha për romanet e tij historike. Studimi Teologji dhe Filozofi dhe punoi si gazetar dhe kritik letrar për gazeta dhe revista të ndryshme finlandeze. Ishte gjithashtu anëtar i Akademisë Finlandeze. Shkroi të paktën 29 romane, 6 përmbledhje me poezi dhe 26 drama si dhe disa skenare radiofonike dhe filmike, përkthime dhe qindra komente dhe artikuj.

Romani i tij më i vlerësuar është Sinuhé, egjiptiani, botuar në 1945. Por kishte shumë më tepër si Kuriton Sukupolvi, Akhamaton, Miguel, renegat, Engjëlli i errët, Rrethimi i Kostandinopojës, Lojë e rrezikshme, Mbretëreshë për një ditë, Një i huaj erdhi në fermë, Mbretëresha e topit perandorak, Nga prindërit te fëmijët, Marcus Roman, Pushimet në Carnac, Një vajzë me emrin Osmi. Punimet e tij janë përkthyer në më shumë se 30 gjuhë.

Sinuhé egjiptiani

Ishte li pari dhe më i suksesshmi të romaneve historike të këtij autori. Kjo vendosur në Egjiptin e Lashtë, gjatë sundimit të faraonit Akhenaten. Protagonist është Sinuhé, mjeku juaj mbretëror, i cili tregon historinë e tij në mërgim pas vdekjes së këtij faraoni. Cfare ka me shume, ka humbur pozicionin e saj për shkak të marrëdhënies së tij të dështuar me një kurtizane. Gjithashtu humb shtëpia e prindërve të tij dhe e gjithë trashëgimia e tij. Përveç ngjarjeve të ndodhura në Egjipt, romani tregon edhe për udhëtoj nga Sinuhé nga Babilonia, Creta dhe qytete të tjera.

Fragmente të romanit

principio

Unë, Sinuhé, djali i Senmut dhe gruaja e tij Kipa, kam shkruar këtë libër. Të mos këndoj lavdërimet e perëndive të vendit Kemi, sepse jam lodhur nga perënditë. Për të mos lavdëruar faraonët, sepse jam lodhur nga veprimet e tyre. Unë shkruaj për veten time. Të mos i bëj lajka perëndive, të mos i bëjë lajka mbretërve, jo nga frika e ardhjes ose e shpresës. Sepse gjatë jetës sime kam pësuar shumë sprova dhe humbje sa një frikë e kotë nuk mund të më mundojë dhe jam lodhur nga shpresa për pavdekësinë pasi jam e perëndive dhe mbretërve. Itshtë, pra, për mua vetëm për kë shkruaj, dhe në këtë pikë besoj se diferencohem nga të gjithë shkrimtarët e kaluar ose të ardhshëm.

Përfundimtar

Sepse unë, Sinuhé, jam një burrë dhe si i tillë kam jetuar në të gjithë ata që kanë ekzistuar para meje dhe do të jetoj në të gjithë ata që ekzistojnë pas meje. Unë do të jetoj në të qeshura dhe në lotët e njerëzve, në hidhërimet dhe frikën e tyre, në të mirën dhe të keqen e tyre, në dobësinë dhe forcën e tyre. Si burrë, unë do të jetoj përjetësisht në njeri dhe për këtë arsye nuk kam nevojë për oferta në varrin tim ose pavdekësi për emrin tim. Kjo është ajo që ka shkruar Sinuhé, Egjiptiani, i cili jetoi vetëm gjatë gjithë ditëve të jetës së tij.

Më shumë fragmente

  • E vërteta është një thikë e mprehtë, e vërteta është një plagë e pashërueshme, e vërteta është një acid gërryes. Për këtë arsye, gjatë ditëve të rinisë dhe forcës së tij, njeriu ikën nga e vërteta në shtëpitë e kënaqësisë dhe verbohet nga puna dhe aktiviteti i etur, me udhëtime dhe dëfrime, me fuqi dhe shkatërrim. Por vjen një ditë kur e vërteta e shpon atë si një shtizë dhe ai nuk ndjen më gëzimin e të menduarit ose të punuarit me duar, por e gjen veten vetëm, në mes të njerëzve të tjerë dhe perënditë nuk i sjellin ndonjë lehtësim vetmia.
  • Unë shkruaj sepse vera është e hidhur në qiellzë. Unë shkruaj sepse kam humbur dëshirën për t'u argëtuar me gratë dhe as kopshti dhe as pellgu i peshkut nuk më bëjnë të gëzohen sytë. Gjatë netëve të ftohta të dimrit, një vajzë e zezë më ngroh shtratin, por nuk gjej asnjë kënaqësi tek ajo. Unë kam dëbuar këngëtarët dhe zhurma e telave dhe fyellëve më shkatërron veshët. Kjo është arsyeja pse unë shkruaj, Sinuhé, që nuk di se çfarë të bëj me pasuri ose gota ari, mirrë, zezak dhe fildish. Sepse i kam të gjitha këto mallra dhe nuk më është privuar asgjë. Skllevërit e mi vazhdojnë të kenë frikë nga shkopi im, dhe rojet ulin kokën dhe vënë duart e tyre në gjunjë kur unë kaloj. Por hapat e mi kanë qenë të kufizuar dhe asnjë anije nuk do të hipë në nën tokë.

Filmi

De 1954, e prodhoi atë Darryl F. Zanuck për 20th Century Fox dhe e drejtoi atë Michael Curtiz, drejtori i famshëm i Robin i pyjeveCasablanca. Ndër interpretuesit e saj janë Edmund Purdom, Jean Simmons, Gene Tierney, Victor Mature, Michael Wilding, John Carradine ose Peter Ustinov. Nuk arriti suksesin e pritur, por u nominua për një Oskar për fotografinë më të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.