Nominimet e Harvey Awards

Përmes Entrecomics mësuam për nominimet e fundit për çmimet prestigjioze Harvey, me disa momente kryesore. Për mua…

Diçka për brezin 'nini'

Brezi nini, ai emër i mallkuar me të cilin na kanë dënuar më të "pjekurit", që do të thotë "as studim, as ...

Expotaku 2011

Gjatë tre ditëve, ata që shkojnë nga sot e Premte 20 dhe deri të Dielën e ardhshme 21 e ...

CCC (Koktej Komik Konkursi)

Konkurs letrar CASA EOLO 1. TEMA DHE GJINIA. Tema dhe zhanri do të jenë falas, duke pranuar të gjitha llojet e punimeve ...

III Panairi Komik Irún

Fundjavën e ardhshme, adhuruesit e komikëve të Irún janë me fat, sepse edicioni i tretë i ...

Çmimet Harvey 2010

Fituesit e çmimeve prestigjioze Harvey janë njohur tashmë, duke përfshirë edhe ata të korrur nga Kirkman dhe ...

Çmimet Harvey 2009

Përmes Entrecomics, me fituesit me të zezë: SHKRIMTARI MEST I MIR Kyle Baker, NAT TURNER, libra Abrams Ed Brubaker, CAPTAIN AMERICA, Marvel ...

Iliada në skematikë

Martín Cristal duket se përputhet në mënyrë të përsosur me kanunet e teorisë së mirënjohur që thotë se çdo shkrimtar i mirë është padyshim një lexues i mirë së pari.

10 romanet më të mira boliviane

Dje përfundoi një takim midis një numri të madh shkrimtarësh, qëllimi i të cilëve ishte të zgjidhnin dhjetë romanet më të mira boliviane ...

"Kur ai u zgjua, dinosauri ishte akoma atje"

A nuk është përrallore, asnjëherë më mirë të thuhet, se një vepër letrare e përfunduar, e rrumbullakët është aq e shkurtër sa shërben si titull për një tekst për vete?

Veshja jeshile e ullirit

Rrugët akademike që një student i Letrave si unë duhet (dhe dëshiron, le të shkojmë…) të bëjë, ndonjëherë çojnë në vende

Bukuria e rrymës

Teoritë më bashkëkohore që punojnë, nga filozofia, mbi konceptet e rëndësishme për Estetikën dhe konceptin e Artit ...

Konkursi i Dytë Myaku

Këtë vit Shoqata Myaku po organizon një tjetër konkurs komik si në vitin 2008, dhe megjithëse ...

Kungulli që u bë Kozmos

Vetëm sepse mendoj se ato janë gjëra që ne jemi të detyruar t'i kemi në kujtesë, unë ju jap këtë histori, e cila është ...

Katër stinët e Manuelës

   Manuela Sáenz ishte dashuria e fundit e madhe e Çlirimtarit, Don Simón Bolivar. Ai e shoqëroi atë gjatë tetë viteve të fundit, ...

Faulkner dhe këshillat e tij

Një shkrimtar i patregueshëm për talentin e tij, për hijeshinë e tij madhështore të vendosur në përdorimin e foljes, William Faulkner. Dhe këtu…

Mbi letërsinë e re

Në këto ditë, në këto kohë që na pushtojnë, që na rrethojnë, që na kuptojnë, letërsia ka dhënë një ...

Maqedonas në pushtet?

Një nga anekdotat që më shkaktoi më shumë hir në atë kohë, kur hyra në kërkime për këtë karakter të veçantë, ...

Dramaturgu Harold Pinter ka vdekur

Dramaturgu, poeti, skenaristi dhe aktivisti politik Harold Pinter vdiq të mërkurën e kaluar më 24 në moshën 78-vjeçare, viktimë e kancerit.

Dashuria e Alejandrës

Një figurë poezia e së cilës ka tejkaluar si fjalën ashtu edhe heshtjen. Një grua që ka bërë mish në ...

Konferenca Komike XI Almería

Nga Entrecomics: ARRITEN DIT XT XI NDATIONRKOMBTARE KOMIKE T AL ALMERÍA Me organizimin e Shoqatës Kulturore të Shoqatës Andaluziane ...

Eshtrat e Federico García Lorca

  Federico García Lorca është sërish në lajme. Në një kohë kur drejtësia spanjolle po studion mundësinë e kryerjes së ...

Konkurs Shkollimi Komik

Nga Entrecomics: Bazat e konkursit komik, drejtuar të rinjve midis 9 dhe 17 vjeç dhe banorëve të Alavës, ...

Teksti hebraik i rimarrë

Një tekst hebraik që ishte vjedhur më shumë se 10 vjet më parë është gjetur. Teksti i quajtur Libri ...

Ray Bradbury

Ray Bradbury lindi në vitin 1920 në qytetin Waukegan, Illinois. Fëmijëria e tij u kalua në këtë qytet të vogël ku vetëm ...

Libri i ri i Michael Moore

Në tetor, libri i ri i Michael Moore, udhëzuesi zgjedhor i Mike 2008, do të dalë në shitje. Prodhuesi i diskutueshëm i filmave ...

Dominikani fiton Pulitzer

Junot Díaz është shkrimtari i parë Dominikan që fiton Çmimin Pulitzer, një çmim si Amerikan i Veriut si shkrimtarët një ...

Apeli i John Grisham

Sot romani (deri më tani) i fundit nga shkrimtari John Grisham, The Appeal, del në shitje në Spanjë. Nuk është e madhe ...

Biografia e Marcel Proust

Marcel Porust lindi në Paris në 1871 dhe vdiq në të njëjtin qytet në 1922 (kështu që ai i përkiste më shumë ...

Obama dhe librat

Bookshtë botuar një libër i ri që flet për Barak Obamën. Libri quhet kombi Obama, është ...

Biografia e John Updike

John Updike lindi në Pensilvani, Shtetet e Bashkuara në 1932. Nëse do të duhej ta përshkruani punën e tij me një frazë do të thonit ...

Imagjinoni Malaga 2008

Për të katërtin vit radhazi, Las Jornadas Culturales do të zhvillohet këtu (nga ku shkruan ky personazh) në Malaga ...

Biografia e William Faulkner

  Willian Faulkner ishte një shkrimtar Amerikan i lindur në 1897 në shtetin e Misisipit. Familja e tij ishte një familje tradicionale e jugut nga ...

Kuriozitete rreth Ernest Hemingway

A e dini se Ernest Hemingway lindi në 1899? A e dini se Ernest Hemingway kishte një marrëdhënie të tmerrshme me nënën e tij? Ata e dinin që Ernest ...

Komike aksioni 1

II Takimet me komiken Ávila

Nga Entrecomics mësuam për konferenca të tjera në vendin tonë, kësaj here bëhet fjalë për Takimet II me ...

Shtëpia e vampirit

 Kur zgjoheni ndiheni si i ri. Ju kurrë nuk keni menduar se një shtrat i shekullit të XNUMX-të mund të jetë kaq i rehatshëm. Çaj

Eduardo Galeano dhe 12 tetor

Dje, në ditën e festës sonë kombëtare, ne festuam ardhjen e Christopher Columbus në Amerikë, një feat oqeanik që do të thoshte për ...

Çmimet Harvey 2007

Përmes Entrecomics ne mund t'ju japim listën e Harvey Awards 2007. Brenda secilës kategori në ...

Rregullat e Konkursit Cosplay

Në faqen e internetit të FICOMIC ata kanë publikuar bazat e Konkursit Cosplay të Panairit XIII Manga që do të mbahet në ...

Panairi komik XI Cangas

Dhe ne vazhdojmë me ngjarjet, këtë herë edicionin XI të Panairit Komik të Cangas, i cili ndër të pranishmit numëron ...

Mjeshtri i Kage Bunshin

As më shumë e as më pak se Naruto Uzumaki, nëse Dragon Ball shkaktonte një sensacion dhe ishte manga referuese në dekadën ...