Librat më të mirë me poezi ndonjëherë

Neruda nuk vdiq nga kanceri

Faleminderit rrjetet sociale, poezia duket se e braktis dremitjen e saj të gjatë për të rifituar vendin e merituar. Një pozicion i shenjtëruar dikur nga poetë dhe folës të mëdhenj, të cilët gjetën në vargje mënyrën perfekte për të përshkruar botën, për të vibruar shtresat e saj të shumta dhe për ta kthyer emocionin në lirikë. Këto librat më të mirë me poezi ato përcaktojnë evolucionin e një arti të përjetshëm dhe të përjetshëm që, megjithatë, nuk pushon së ripërtërirëi vetveten.

Librat më të mirë me poezi

Iliada, nga Homeri

Eposi grek që do të ndryshonte përgjithmonë letërsinë perëndimore Ishte gjithashtu poema e parë e madhe të lirikës sonë. Edhe pse data e botimit është ende e panjohur, besohet se Iliada daton diku në shekullin e XNUMX-të para Krishtit dhe përbëhet nga 15.693 vargje Ato pasqyrojnë zemërimin e Akilit gjatë vitit të fundit të Luftës së Trojës, një qytet i njohur si Ilion, në Greqisht. Një klasik i tërë.

Rhymes and Legends, nga Gustavo Adolfo Bécquer

Ambasadori i a Romantizmi të cilat u përpoq t'i hapte për rrymat e reja letrare, Bécquer jetoi keq në Madrid për një pjesë të madhe të jetës së tij pa parë një pjesë të veprës së tij të botuar. Rimat që përbëjnë këtë vëllim u botuan nga miqtë e tij vite pas vdekjes së tij, menjëherë pasi një zjarr gati i zhduki. Të hënave përfshirë po ato janë botuar gjatë gjithë jetës së autorit. Një ekzistencë e ushqyer nga tema si dashuria, vdekja ose referencat tek letërsia që ka shkruar Bécquer dhe që gjejnë në faqet e këtij libri një hapje në një botë me forma dhe ngjyra të reja.

Dëshironi të lexoni Rhymes and Legends of Bécquer?

Blades of Grass, nga Walt Whitman

Njëzëri konsiderohet si poeti i madh amerikan e të gjitha kohërave, Whitman ka punuar Gjethet e baritgjatë pjesës më të madhe të jetës së tij, në mënyrë që versioni i parë të modifikohej në raste të shumta nëpër botime të ndryshme. Më në fund, poezitë më të hershme u shpëtuan, në mënyrë që të ruhej impulsiviteti i një autori për të cilin fliste marrëdhëniet e tij me natyrën, me kohën që iu desh të jetonte dhe madje edhe i një presidenti si Abraham Linkoln të cilit i kushton një elegji. Ndryshe nga spiritualiteti që nxirrte romantizëm, Whitman e dinte si ta pajisim poezinë e shekullit XNUMX me vëllim dhe formë, të një materializmi të mishëruar në një njeri që di gjithashtu të mendojë dhe të ekzistojë.

Poezi, nga Emily Dickinson

Pavarësisht nga më shumë se 1800 poezi që amerikania Emily Dickinson shkroi ndërsa ishte gjallë, disa prej tyre u botuan. Në fakt, ata që panë dritën gjatë jetës së autorit u modifikuan nga disa redaktorë që nuk guxuan t’i tregonin botës poezinë unike të kësaj gruaje, të mbyllur për pjesën më të madhe të jetës së saj në një dhomë. Nuk do të zgjaste vetëm deri në vdekjen e tij, në 1886, kur motra e tij e vogël zbuloi të gjitha poezitë dhe i bëri të njohura në botë. I ushqyer nga Bibla dhe humori amerikan, duke lundruar mes vdekja dhe pavdekësia që e frymëzoi aq shumë, Dickinson konsiderohet si një nga figura të mëdha të poezisë së Shteteve të Bashkuara.

Lexoni Poezi nga Emily Dickinson.

Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar, nga Pablo Neruda

«Më pëlqen kur hesht sepse je si mungon ".

Nje nga citimet më të famshme poetike nga letrat hispanike Isshtë pjesë e këtij libri, i pari nga Neruda dhe botuar nga autori kilian në 1924 në moshën vetëm 19 vjeç. Bërja e përdorimit të një varg Aleksandrian dhe stilin e tij me të cilin ai u përpoq të largohej nga realizmi që mbizotëronte në veprat e tij të hershme, libri përbëhet nga njëzet poezi pa emër dhe një të fundit, Kënga e Dëshpëruar, e cila përmbledh ndjenjat e autorit ndaj dashurive të tij rinore. Nje nga veprat më domethënëse në spanjisht të shekullit të XNUMX-të, patjetër.

Ju nuk do të jeni në gjendje të ndaloni leximin Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar.

Poet në Nju Jork, nga Federico García Lorca

Më 18 gusht 1936, Federico García Lorca Ai u qëllua diku midis Viznar dhe Alfacar, në Granada, duke lënë si trashëgimi përmbledhjet më domethënëse të poezive të Andaluzisë që ai i donte aq shumë dhe punon sa Poet në New York. Botuar pas vdekjes në 1940 në dy botime të para të ndryshme, por jo rastësisht me njëri-tjetrin për arsye të dukshme, vepra e madhe e Lorca ishte konsolidimi i autorit, i një njeriu i cili në qytetin e New York-ut ku ai jetoi midis 1929 dhe 1930 u përpoq të evokonte një bukuri e pastër, larg industrializimit, kapitalizmit dhe racizmit që mbretëronte në Shtetet e Bashkuara. Një vepër në të cilën Lorca, në depresion në atë kohë, i hapet botës duke u përpjekur të gjejë versionin e tij më të mirë.

Ariel nga Sylvia Plath

Para se të bënte vetëvrasje në 1963, Sylvia Plath përfundoi një përmbledhje me poezi me titull Ariel të publikohet nga burri i saj dhe ndihmësi letrar, Ted përqafohet, një vit më vonë. Polemika erdhi kur puna u modifikua nga Hughes, i cili hoqi disa nga poezitë ekzistuese dhe shtoi të tjera të pabotuara për të zvogëluar karakterin përsëritës të veprës, e cila u kritikua dhe u mbrojt në mënyrë të barabartë nga ekspertët. Vepra, një kthesë më dramatike krahasuar me veprat e mëparshme të Plathit, mbështetet te natyra si një kanavacë e melankolisë karakteristike të autorit.

Antologji Poetike, nga Mario Benedetti

Shkrimtar dhe novelist uruguajan, Benedetti gjithashtu i kushtoi një pjesë të madhe të jetës së tij poezisë. Jeta e përditshme, e ekzaltuar si një motor epik dhe e kalitur me dashuri dhe politikë, humor dhe reflektim, gra dhe kujtime, përshkojnë faqet e kësaj Antologji poetikebotuar në 1984. Opsioni më i mirë kur bëhet fjalë për të hyrë në vargjet më të mira të autorit në një vëllim të vetëm.

Mënyra të tjera të përdorimit të gojës tuaj, nga Rupi Kaur

Gjithçka filloi në një llogari të Instagram në të cilën poeti indian kanadez Rupi Kaur filloi të botonte pjesë nga vepra e saj. Muaj më vonë, dhe pas një fotoje të autorit duke lënë gjurmë të menstruacioneve në shtratin që revolucionarizoi rrjetet sociale, Kaur botoi dy libra: Qumësht dhe mjaltë (Mënyra të tjera për të përdorur gojën tuaj, në vendin tonë) dhe Dielli dhe lulet e saj, vepra që bashkojnë poezinë për këto dhe brezat e ardhshëm ku nuk mungojnë referencat për tema të tilla si feminizëm, thyerje zemre ose imigrim.

Çfarë janë për ju librat më të mirë me poezi ndonjëherë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alexander dijo

    Pa Vallejo ajo listë nuk ka besueshmëri