Vështirë për të lexuar libra

vështirë për të lexuar libra

Në botën e letërsisë ka libra mitikë që jo gjithmonë i kënaqin të gjithë lexuesit, qoftë për shkak të kompleksitetit të tyre, qoftë për shkak të një strukture tepër eksperimentale në krahasim me atë me të cilën është mësuar bota. Këto në vijim vështirë për të lexuar libra ato shkaktojnë edhe dashuri edhe urrejtje, dhe mbase këtu qëndron madhështia e tyre.

Ujku i stepës, nga Herman Hesse

Ujku i stepës nga Herman Hesse

Edhe pse Hesse punon si Siddhartha Ata janë bërë libra të përsosur për të lexuar në një ulje falë gjuhës së tyre të thjeshtë dhe gjatësisë së kufizuar, të tjerë si ai me të cilin kemi të bëjmë këtu janë bërë sfida të vërteta letrare. Nuk u gjet asnjë produkt., një nga libra të mëdhenj të shek Alsoshtë gjithashtu një histori mbase shumë filozofike për njerëzit që kërkojnë materiale më të lehta. Shkruar gjatë krizës së thellë shpirtërore që pësoi Herman Hesse në vitet 20, romani ndjek gjurmët e një karakteri të shkëputur totalisht nga shoqëria dhe koha në të cilën ai jeton, duke zhvilluar një sjellje krejtësisht hermetike dhe të çrrënjosur. Një klasik, por ndoshta jo për të gjitha shijet.

The Silmarilion, nga JRRTolkien

Silmarilioni i JRR Tolkien

Shumë adhurues të fantazisë së Tolkien e zbuluan autorin falë trilogjia e famshme Lord of the Rings dhe shumë më e lehtë Hobbit. Sidoqoftë, kur ishte koha për të hyrë Silmarilion gjërat ndryshuan rrënjësisht. I vendosur gjatë luftërave të Melkor, i konsideruar paraardhësi i Sauron në një tokë të Mesme ende pa kukudhët dhe burrat, Silmarilion, si në strukturë dhe në tema, është larg nga veprat e Tolkien që tërhoqi ndjekësit që udhëtuan me Frodo ose Bilbo përmes një botë magjike historitë e së cilës ofruan një tregim më tregtar dhe problematik. Për shumë adhuruesit e botës magjike të Tolkien.

Hopscotch, nga Julio Cortázar

Hopscotch nga Julio Cortázar

Edhe pse sot është një nga veprat më të mëdha të letërsisë së shekullit XNUMX, botimi i Rayuela në 1963 ai sfidoi lexuesit në të gjithë botën duke propozuar një strukturë e ndarë në episode të ndryshme që u bindeshin proceseve të ndryshme të leximit, duke ndryshuar skemën tipike të fillimit, mesit dhe fundit. E konsideruar si "antinovela" në kohën e botimit, historia e dashurisë së Horacio Oliveira dhe La Maga ka aq magji sa ka aftësinë të provokojë një refuzim të caktuar te lexuesi krahasuar me veprat e tjera të të mirënjohurave bum i Amerikës Latine shumë më e lehtë për t’u konsumuar sesa opus magnum i Cortázar.

Uliksi, nga James Joyce

Uliksi nga James Joyce

Edhe pse pjesë e një premise në dukje të thjeshtë, kjo version modern i Odyssey-it të Homerit ndryshoi letërsinë e shekullit të 1922-të përgjithmonë pas botimit të saj në XNUMX. Romani, një udhëtim përmes një dite në jetën e protagonistit të tij Leopold Bloom (sipas shumë alter egos së vetë Joyce) nëpër rrugët e Dublinit, është një vështrim në botën e ngarkuar me simbolikë; aq shumë sa që ajo që dukej si një histori e thjeshtë përfundon duke u bërë një odë metafizike në të cilën nuk janë zhytur të gjithë në të njëjtën mënyrë. Ndoshta kjo është arsyeja pse Ulises Joyce mbetet një mister, sa magjepsës aq edhe universal.

Ylberi i Gravitetit, nga Thomas Pynchon

Ylberi i Gravitetit të Thomas Pynchon

Vetë emri i kësaj vepre na tregon se ne po përballemi me diçka të mrekullueshme dhe interesante, por gjithashtu ndoshta shumë komplekse për lexuesit. I vendosur në Evropë në fund të Luftës së Dytë Botërore, romani nga Amerikan Thomas Pynchon përqendrohet procesi i ndërtimit dhe lëshimit të raketës V-2 të nisur nga ushtria gjermane dhe të bëhet artefakti i parë njerëzor që kryen një fluturim suborbital. Një premisë që zhyt lexuesin në një botë ku fizike dhe jomateriale, reale dhe nënnjerëzore, kombinohen për të formuar një vepër që është e vështirë të depërtohet kur vlerëson tërë thelbin e saj. Konsiderohet si një nga romanet më të mira të shekullit të XNUMX-të nga disa ekspertë, ajo ishte një nga kandidatët për Çmimin Pulitzer në 1974, megjithëse nuk ia doli, sipas thashethemeve, për shkak të një fragment që përfshinte referime në koprofilinë.

Doni te lexoni Ylberi i gravitetit?

Krimi dhe ndëshkimi, nga Fyodor Dostoevsky

Krimi dhe ndëshkimi i Fjodor Dostojevskit

Dialogët filozofikë dhe shtrirja e punimeve janë dy nga aspektet që karakterizojnë një letërsi ruse e vështirë për t’u lexuar për disa lexues që nuk përfunduan asnjë nga librat e autorëve të tillë si Leo Tolstoy ose, në këtë rast, Fjodor Dostojevski dhe i famshmi i tij Krimi dhe ndëshkimi. Botuar në 1866, romani ndjek gjurmët e Rodion Raskolnikov, një student i ri që nuk është në gjendje të paguajë pagesat e tij, duke rënë në një mjerim të thellë nga i cili përpiqet të shpëtojë midis huadhënësve të parave dhe një krimi nga i cili nuk do të mund të shpëtojë. Historia është një uragan në kreshendo i cili përfundon duke u zgjidhur në një paragraf të fundit në të cilin nuk arrijnë të gjithë.

Paradiso, nga José Lezama Lima

Paradiso nga José Lezama Lima

E cila është një nga romane të mëdhenj të Amerikës Latine në histori, Paradiso është një roman mësimi që përfshin një udhëtim në jetën e protagonistit të tij, José Cemí, nga fëmijëria e tij në vitet e hershme në universitet. Shënuar nga një gjuhë e re për kohën, aq e bollshme sa ishulli i Kubës që lindi Limën, Paradiso Isshtë një vepër në të cilën forma e saj merr rëndësi edhe më shumë sesa historia që na tregon, duke ndarë një komunitet lexues që përqafon dhe ikën nga ky frut letrar sa i shijshëm, aq edhe i përafërt.

Njëqind vjet vetmi, nga Gabriel García Márquez

Njëqind vjet vetmi nga Gabriel García Márquez

Gjatë një konference të dhënë nga Gabo, një nga të pranishmit pyeti fituesin e Çmimit Nobel pse shumica e personazheve në Njëqind vjet vetmi quheshin të njëjtë. Ishte atëherë që shkrimtari e pyeti dëgjuesin me emër. "Enrique" - tha ai. "Dhe babai i tij?" - pyeti García Márquez. "Edhe Enrique" - u përgjigj ai. Dhe gjyshi i tij? "Enrique. . . » Pasi qeshi duke iu referuar zakoneve familjare të Kolumbisë së shekullit XX, Gabo nuk duhej të vazhdonte me bisedën, megjithëse kjo nuk ka qenë në gjendje të parandalojë që lexues të caktuar të humbasin në peripecitë e një saga të Buendía që çoi në shumë prej nesh për të shfletuar pemën gjenealogjike të Google në mënyrë që të vazhdojmë të humbasim veten nga e cila është një nga librat më të mirë ndonjëherë.

Cilët kanë qenë librat më të vështirë për tu lexuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David Canals Perea dijo

  Kur lexoni një libër mbi teologjinë e krishterë, veçanërisht katolike, nëse nuk keni një paketë cigare, një termos kafe të zezë dhe shumë durim; truri shpërthen. Dhe nëse doni të hyni në një labirint mendor, lexoni një libër mbi filozofinë ose shkencën të komentuar nga një prift.

 2.   David dijo

  David Canales Perea, për shijet, ngjyrat dhe është e qartë që komenti juaj ka më shumë shije të keqe se çdo gjë tjetër.

 3.   Kalex dijo

  Ne duhet të shtojmë The Sound and Fury of W. Faulkner

 4.   David Canals Perea dijo

  Njohësit rekomandojnë për qartësi dhe jo turbullirë: - Filozofi: Bergson; -histori: Jaeger; antropologji: Campbell; kritika: A. Reyes; etj. Shija e keqe nuk e ekzagjeron ekzotiken ose churrigueresque.

 5.   Manuel Bello dijo

  Unë nuk jam ekspert, por prej andej lexoj me shumë dëshirë Hopscotch, Krimi dhe Ndëshkimi dhe Njëqind vjet vetmi dhe mendoj se pak i jepet drejtësi këtij të fundit që edhe pse është e vërtetë ka shumë karaktere dhe emrat përsëriten një shumë, është një roman i shkëlqyeshëm, dhe të gjithë ata që lexojnë e pëlqejnë atë.

 6.   Luis Alberto Vera dijo

  Për mua, disa nga librat më të vështirë për t'u lexuar dhe kuptuar janë "The Bead Game" nga Herman Hesse, "Martin Eden" nga Jack London, "My Name is Red" nga Orhan Pamuk, "L´écume des jours" dhe L. Automme à Pekin "nga Boris Vian", Kapitali "nga Karl Marksi", L'être et le néant "nga Jean Paul Sartre.

 7.   Lautaro Romo dijo

  Nga ata të përmendur kam lexuar disa, por personalisht e pashë Malin Magjik të Thomas Mann-it shumë të dendur.