Librat më të mirë të letërsisë së Amerikës Latine

librat më të mirë të letërsisë së Amerikës Latine

Literatura e Amerikës Latine gjithmonë ka përfaqësuar atë aspekt më magjik dhe të veçantë të letrave. Përcaktuar kryesisht nga i ashtuquajturi "bumi i Amerikës Latine" i viteve 60 që gjeti ambasadorin e tij kryesor në realizmin magjik, ana tjetër e pellgut gjen në këto librat më të mirë të letërsisë së Amerikës Latine te përfaqësuesit më të mirë kur bëhet fjalë për zhytjen në ato histori të njerëzve të humbur, personazhe unikë dhe kritika politike.

Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar, nga Pablo Neruda

Gabriel García Márquez tha për të se ishte «poeti më i madh i shek«, Dhe me kalimin e kohës, ne besojmë se ai nuk gaboi. Lindur në Kili, Neruda publikoi këtë Njëzet poezi dashurie dhe një këngë të dëshpëruar me vetëm 19 vjet përdorimi i patëmetë i vargut Aleksandrian dhe mishërimi i vizionit të tij të dashurisë, vdekjes ose natyrës në vargje. Për përjetësinë mbeten lirikat e tij dhe jeta e përplasur e 1963 Çmimi Nobel në Letërsi.

Pedro Páramo, nga Juan Rulfo

Pas botimit të një serie të parë tregimesh të quajtura El llanero en llamas, meksikani Juan Rulfo ndihmoi në hedhjen e themeleve të realizëm magjik falë këtij romani të parë të botuar në 1955. Vendosur në Comala, një qytet në shtetin e shkretë të Colima, në Meksikë, Pedro Páramo i përgjigjet emrit të babait që arriti Juan Preciado duke kërkuar një vend shumë të qetë. Një nga librat më të shitur të Amerikës Latine në histori është, nga ana tjetër, kronika e një epoke, ajo e viteve pas Revolucionit Meksikan.

Njëqind vjet vetmi, nga Gabriel García Márquez

Frymëzuar nga puna e Rulfos, Gabo filloi një ngjitje krijuese në vitet 50 që do të kulmonte me botimin (dhe suksesin) në 1967 të Njëqind Vjet vetmi, Ndoshta vepra më me ndikim në Amerikën Latine të shekullit të XNUMX-të. Skeleti i një kontinenti si Amerika e Jugut u kap përmes vulës magjike të Macondo, një qytet kolumbian ku familja Buendía dhe brezat e tyre të ndryshëm shërbyen për të treguar historitë e pasionit, dominimit dhe tranzicionit që përcaktojnë njërën prej tyre romanet më të fuqishëm të letërsisë universale.

Shtëpia e Shpirtrave, nga Isabel Allende

Botuar në 1982, Romani i parë i Isabel Allende, një shkrimtare e cila emigroi nga Kili i lindjes gjatë diktaturës së saj të përgjakshme, u bë një bestseller dhe me rastin e një adaptimi filmi të lëshuar në 1994. Historia, e cila ndërthur elemente reale dhe të tjera më imagjinare si rezultat i realizmit magjik, rrëfen jeta dhe fatkeqësia e katër brezave të familjes Trueba në periudhat e trazuara të Kilit post-kolonial. Personazhe, parashikimet, tradhtitë dhe romancat e të cilëve përcaktojnë një Kili që shkrimtarja është përpjekur të zhveshë në shumë nga veprat e saj.

Mbretëria e kësaj bote, nga Alejo Carpentier

Pas disa vitesh në Evropë, Carpentier vendosi në çantën e shpinës ndikimet e një surrealizmi që u lëshuan kur ai mbërriti në Kubën e tij të lindjes dhe ceremonitë e voodoo të Haitit aty pranë frymëzuan ekzistencën e e vërtetë-e mrekullueshme, një koncept që pavarësisht se i ngjan realizmit magjik, është i ndryshëm. Prova e kësaj është historia që na tregohet në Mbretëria e kësaj Bote, një histori e vendosur në Haiti koloniale parë me sytë e skllavit Ti Noél dhe një realitet ku ndërthurja e papritur dhe e mbinatyrshme me jetën e përditshme të një bote të padrejtë .

Hopscotch, nga Julio Cortázar

Konsiderohet nga shumë si «antinovel«, Ose« kontranovela », sipas vetë Cortázar, Hopscotch transferon lojërat e vjetra të fëmijërisë në faqet e një libri në të cilin magjia, dashuria dhe të ndryshmet formojnë një tërësi hipnotike. Ndërsa përcaktimi i komplotit të Hopscotch është (pothuajse) i pamundur të jepet struktura e tij e veçantë dhe stili i gjithanshëm, një nga romanet e parë surrealist në letërsinë argjentinase, ndjek gjurmët e Horacio Oliveira përmes një kozmosi që Cortázar do të përfshinte nën titullin Mandala. Ideja ishte gjithmonë për të çarmatosur lexuesin.

Festa e dhisë, nga Mario Vargas Llosa

Megjithëse shkrimtari peru-spanjoll ka më shumë se njëzet vepra me cilësi të lartë për meritën e tij, La fiesta del chivo qëndron për shkak të natyrës së saj të qartë dhe punës së mirë të autorit ndërsa na njeh me një nga episodet më të errëta politike në Amerikën Latine: diktatura e Rafael Leónidas Trujillo në Republikën Dominikane. Segmentuar në tre histori dhe dy këndvështrime të ndryshme, romani i botuar në 2000 adreson ndikimin e një dominimi të vendosur me burra të hedhur në peshkaqenë, vajza të hijezuara nga pushteti ose etja për hakmarrje pas një komploti vrasjeje të vendosur në 1961.

Ashtu si uji për çokollatë, nga Laura Esquivel

Kur realizmi magjik dukej se ishte shndërruar në rryma të reja, meksikania Laura Esquivel arriti me një libër, suksesi i të cilit përdori përbërësit më të mirë për ta bërë botën të dashurohej: Një histori dashurie e pamundur, një protagonist i udhëhequr nga gatuesi i familjes dhe një Meksikë tradicionale dhe revolucionare ku fantazia dhe realiteti bashkëjetuan në mënyrë të barabartë. Mjaft një triumf.

Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Óscar Wao, nga Junot Díaz

Gjatë gjithë shekullit 2007, shumë nga veprat më të mira të Amerikës Latine erdhën nga Shtetet e Bashkuara për të na ndriçuar me realitetin e diasporës. Shembulli më i mirë është ai i autorit Junot Díaz dhe librit të tij Jeta e Shkurtër e Mrekullueshme e arscar Wao, i cili merret me jetën e një familjeje Dominikane të themeluar në New Jersey dhe, veçanërisht, lakuriqin e ri që vajzat nuk e dëshironin dhe verën. në Santo Domingo ata ishin një zbulim i lig. Botuar në XNUMX, libri fitoi çmimin Pulitzer dhe u kurorëzua # 1 në New York Times për disa javë.

2666, nga Roberto Bolaño

pas vdekja e shkrimtarit kilian Roberto Bolaño në 2003, një roman i ndarë në pesë këste ishte planifikuar si mjet jetese për familjen e autorit. Më në fund, të gjithë u botuan në një libër të vetëm të vendosur në qytetin imagjinar meksikan të Santa Terezës, i cili mund të jetë Qyteti Juarez. Të bashkuar për vrasjen e grave të ndryshme, 2666, si veprat e tjera të tilla si The Savage Detectives, shërbyer shndërroni shkrimtarin në një legjendë dhe konfirmoni transformimin e disa letrave hispanike në një gjendje hiri.

Cilët janë librat më të mirë të letërsisë së Amerikës Latine për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar Hernandez dijo

  Thjesht një sqarim i vogël, është "Rrafshi i Djegur" jo "The Llanero ..."

 2.   Maria scott dijo

  Do të më pëlqente të kisha më shumë informacion se ku të blija libra në Phoenix Arizona

 3.   Luis dijo

  Përshëndetje Maria Scott. Ju mund t'i blini librat në amazon, atje gjeni disa autorë të Amerikës Latine ose në Anglisht ose Spanjisht. Pershendetje

 4.   Scott bennett dijo

  Faleminderit për ndarjen e listës. Pablo Neruda fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në 1971, jo në 1963.

 5.   Montserrat Moreno dijo

  Octavio Paz, Carlos Fuentes dhe Galeano mungojnë ...

 6.   Xhulio Gallegos dijo

  «Bisedë në Katedrale» nga Mario Vargas Llosa.

 7.   Em dijo

  Ju ka marrë malli për bimën time me gëlqere portokalli dhe një libër Galeano

 8.   Marta Palacios dijo

  Rekomandim i shkëlqyeshëm! Do të shtoja romanin e botuar së fundmi: "Vetëm puthjet do të na mbulojnë gojën" nga shkrimtari argjentinas Hernán Sánchez Barros. Një trillim historik vërtet i jashtëzakonshëm.

 9.   adonay7mx dijo

  Askush nga Octavio Paz apo Carlos Fuentes?

 10.   Daniel dijo

  Absshtë absurde që Junot Díaz që shkruan në anglisht të shfaqet në listë dhe nuk ka brazilianë, haitianë, etj. Amerika Latine është pothuajse një përkufizim gjuhësor: Spanjisht, Frëngjisht, Portugez i Amerikës. Të jesh djali i një Dominikane apo Brazilian nuk ju bën të jeni Amerikano Latinë.