Filmat më të mirë bazuar në libra

filmat më të mirë bazuar në libra

Kur mendojmë për disa kryevepra të kinemasë, shumë prej tyre u detyrohen një pjesë të potencialit të tyre romaneve ose historive nga të cilat janë frymëzuar. Të shndërruara në një trend gjithnjë e më të përsëritur në artin e shtatë, adaptimet filmike të librave të suksesshëm përmbytin gjithnjë e më shumë tabelat, duke i dhënë filmat më të mirë bazuar në libra çfarë keni për të parë

harry potter dhe guri filozofik

Në nëntor 2001, pak para mbërritjes së asaj adaptimi tjetër të madh që Zoti i unazave, versioni filmik i romanit të parë të sagës u lëshua në të gjithë botënHarry Potter, mu kur mbarova librin. Mbaj mend që babai im e lexoi gjithashtu dhe një ditë të Vitit të Ri shkuam ta shohim. Babai im, një lexues i zellshëm dhe plot me rafte librash, më tha se kjo ishte një nga ato përshtatjet më të mira Kisha parë. Dhe ai kishte të drejtë. Sepse pavarësisht se harroi disa pasazhe të padëmshme, Harry Potter i parë kinematografik dinte të kapte gati në mënyrë të përsosur universi i JKRowling: nga Hogwarts mitik te aktorë të rinj në një gjendje hiri. Një këst i parë që u pasua nga të tjerët që, me pluset dhe minuset e tyre, ishin gjithashtu përshtatje të denjë ekskluziviteti më i madh letrar në vitet e fundit.

Vrisni një Zog tallës

Konsiderohet si një nga romane të mëdha të shekullit të XNUMX-të, Vrisni një Zog tallës nga Harper Lee ishte një vështrim i domosdoshëm për çështje të tilla si racizmi ose makizmi në aktivitet të plotë në vitet 60. Një kryevepër që u përmirësua më tej nga adaptimi i filmit Robert Mulligan i lëshuar në 1960 që paraqiti Gregory Peck si Atticus Finch, një avokat i bardhë i akuzuar për mbrojtjen e një njeriu të zi të akuzuar për përdhunim. Filmi, një sukses i madh në premierën e tij, ishte i nominuar për 8 Oskar, duke fituar çmimet për aktorin më të mirë për Peck, Skenarin më të mirë të adaptuar dhe Regjinë më të mirë të artit.

Jurassic Park

Megjithëse Steven Spielberg bashkoi dy personazhe nga romani i famshëm i Michael Chrichton dhe injoroi një nën-komplot të lidhur me një nga dinosaurët, askush nuk mund ta mohojë që ajo që ndodhi në 1993 do të ndryshonte historinë e filmit përgjithmonë. Mbështetur në disa nuk kam parë kurrë efekte speciale në ekran, i ashtuquajturi "Mbreti Midas" i Hollivudit u lëshua me Jurassic Park dinomonia, grumbulloi miliona dollarë dhe ndryshoi themelet e blockbuster verës duke lëvizur në një Isla Nublar ku ambicia e njeriut rezultoi në ringjalljen e T-Rex, velociraptorit dhe kriterëve të tjerë që ishin të lirë duke shkaktuar terror. Thelbësore.

Doni te lexoni Jurassic Park nga Michael Chrichton?

Heshtja e qengjave

Në 1981 dhe 1988, autori Thomas Harris botoi Dragoin e Kuq dhe Heshtjen e Qenjve përkatësisht, të dyja veprat u përqendruan në karakterin e Hanibal Lecter, një psikiatër i dhënë kanibalizmit. Ai që është padyshim një nga horra të mëdhenj të letërsisë u transferua në kinema me të njëjtën mjeshtëri në filmin 1991 me Anthony Hopkins në rolin e Lecter dhe Jodie Foster si agjentja e FBI-së Clarice Starling, me detyrë të gjurmonte një vrasës serial të quajtur Buffalo Bill për punën e të cilit është mbështetur në kanibal. 5 fitues të Oskarit, Heshtja e qengjave vazhdon të jetë një nga kaseta të domosdoshme nga vitet '90 për adhuruesit e kinemasë së mirë.

jeta e Pi

Shumë filma kanë aftësinë t'u qëndrojnë besnikë historive në të cilat ato bazohen dhe, nga ana tjetër, sjellin personalitetin e tyre në skenë. Ky ishte rasti me jeta e Pi, përshtatja e librit nga kanadezi Yann Martel premierë në 2012. Për shkak se pavarësisht kapërcimit të një të tretës së një libri të përqendruar në besimet dhe jetën e protagonistit të ri indian, filmi i Ang Lee ishte në gjendje të rikrijonte në mënyrë të përsosur odisenë e Pi dhe Tigri Richard Parker në bordin e një anijeje duke u mbështetur në efekte speciale që rikrijonin balenat fluturuese dhe oqeanet me gaz. Ishte atëherë që, për një moment, shumë prej nesh rishikuan nëse po shikonim një film më të mirë se libri nga i cili ishte frymëzuar.

Psiko-amerikane

Fruti i një shoqërie kapitaliste dhe narciziste, romani Psiko-Amerikane nga Bret Easton Ellis botuar në 1991 u porosit për të portretizuar një yuppi psikopat i cili kombinon punën e tij si një biznesmen i fuqishëm New York gjatë ditës me net të çmendura që përfundojnë në gjak dhe ulëritës. Një vepër përshtatja e vitit 2000, jo vetëm që shërbeu për të ngritur një madhështore Christian Bale në rolin e Patrick Bateman, por për të na paralajmëruar për rrezikun e një shoqërie ku kulti i trupit, konsumizmi dhe fuqia krijon një boshllëk, mënyra e të cilit e mbushjes mund të çojë në zgjidhjet më të liga.

Kumbari

Konsiderohet nga shumë si një nga kasetat më të mira të të gjitha kohërave, Kumbari nga Francis Ford Coppola, bazuar në romanin homonim të Mario Puzo dhe i lëshuar në 1972, erdhi për të na prezantuar me familjen italiano-amerikane të gangsterëve nga korleonët, i përbërë kryesisht nga një Vito i luajtur nga  Marlon Brando dhe djali i tij Michael nën lëkurën e Al Pacino. Radiografia e dekadave të viteve 40 dhe 50 të shënuara nga aktiviteti mafioz i Bregut Lindor të Shteteve të Bashkuara, kaseta 3 fitues të Oskarit Unë krijova një pjesë të dytë të konsideruar nga shumë madje më superiore se paraardhësi të saj dhe një të tretë të lëshuar në 1990. Pa dyshim, një nga filmat më të mirë të bazuar në libra të të gjitha kohërave.

A nuk keni lexuar akoma El Padrino?

shkuar me erën

Edhe pse në ditët e sotme përshtatjet filmike të bazuara në libra janë më të përsëriturat, në vitet '30 kjo ishte një prirje shumë diskrete. Ndoshta kjo ishte arsyeja pse lidhja e botimit të një libri me sukses të tillë si ai që autori Margaret Mitchell botuar në 1936 me blockbuster Hollywood-in e vitit 1939 bëri markë «shkuar me erën«Do të largohem. Filmi, 10 Fitues të Çmimit të Oskareve me Clark Gable dhe Vivien Leigh, tregon historinë e një milioneri të ri nga Shtetet e Bashkuara të Jugut dhe odisenë e saj për të ecur përpara në ditët e Luftës Civile Amerikane.

Burg i përjetshëm

Bazuar në romanin e shkurtër Rita Haywoth dhe shpengimi i Shawshank të përfshira në përpilim Kater stinet nga Stephen King, Cadena Perpetua u la e lirë në 1994, duke u bërë menjëherë një klasik nga kinemaja e viteve 90-të. Me protagonist Tim Robbins, filmi rrëfen dënimin e përjetshëm të një bankieri të akuzuar për vrasjen e gruas dhe vajzës së tij dhe i cili pretendon se është i pafajshëm. Një udhëtim nëpër jetën e një burgu në të cilin, sapo të hysh, asgjë nuk është më e njëjta gjë.

Ditari i Bridget Jones

Në fund të viteve 90, një valë feministe pushtoi botën në formën e serive si Sex and the City apo libra si Ditari i Bridget Jones de Helen në fushë. Duke u përqëndruar në një tridhjetë e ca mbipeshë dhe të pafat me burrat, romani u adaptua në 2001 me Renée zellweger si protagonist dhe Colin Firth dhe Hugh Grant si kandidatë dashamirës të kësaj adaptimi modern i Krenarisë dhe Paragjykimit suksesi në arkë i të cilit pjellë dy vazhdime të vogla, por po aq tërheqëse.

Cilat janë, sipas mendimit tuaj, filmat më të mirë të bazuar në libra?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.