1. Një nga oficerët dhe hetuesit "e mirë" (ose mjaft korrekt) të policisë

Sapo fillova Anija e fundit, romani i ri dhe shumë i pritur nga E diela Villar me inspektorin e tij Vigo Leo Caldas si protagonist. Caldas është një nga policët e paktë kombëtarë që unë e kam ndjekur me përkushtim për një kohë të gjatë, sepse unë jam më shumë një oficer i zbatimit të ligjit ose hetues nga pjesë të tjera të botës. Kështu që unë kam rifituar bonhominë e tij, punën e tij të mirë dhe sjelljen e mirë, natyrën e tij nostalgjike dhe shumë galiciane, dhe në të njëjtën kohë efikasitetin e tij. Y Unë kam kujtuar kolegë të tjerë të ngjashëm bashkëkohorë. Për lexuesit e romaneve të krimit që preferojnë ata të sinqertë, vetëmohues, të drejtë dhe të pakorruptueshëm shërbëtorë të rendit dhe drejtësisë.

Një amerikan, një norvegjez, një italian, një francez dhe një gjermano-skocez

Çfarë ndajnë ata?

Ka shumë më tepër, por Unë kam vendosur për këto gjashtë. Ata janë të gjithë nga seri të njohur dhe shkrimtarë me kombësitë e tyre. Dhe një nuk i përket Policisë, por është një hetues amator, por hyn në listë për të qenë një nga ata personazhe pozitivë, të mirë, miqësorë, bujarë dhe sakrifica për miqtë dhe të afërmit e tyre. Te gjithe shperndajne virtyte të ngjashme iPavarësisht nga personazhet dhe origjina e tyre.

I saj efikas, me integritet, të sakrifikuar për ekipin e tyre, njerëzit e tyre ose miqtë e tyre, megjithëse ata janë bërë poshtër si rasti i Luca Betti dhe Marco Tanzi, polici "i mirë" dhe polici "i keq" nga seria Milan Negro nënshkruar nga Romano De Marco.

edhe priren drejt vetmisë dhe melankolisë, madje edhe depresionitpikërisht sepse ata e njohin atë natyrë të ndershme dhe bujare. Por me siguri që të gjithë ndajnë nevojën për të mos i nënshtrohen anës tërheqëse dhe të fuqishme të së keqes me të cilët bashkëjetojnë aq shumë. Po, është ndoshta një sfidë më e vështirë të jesh i mirë se i keq në romanin e krimit.

Martin Servaz - Bernard Minier

Komandanti francez i Policia e Toulouse Martin Servaz vuan veçanërisht nga kjo depresión dhe nevoja trajtim profesional në një moment shumë traumatik. Whatshtë ajo me të cilën duhet të përballet gjatë katër romaneve te a nemesi i pamëshirshëm me të cilën, për momentin, duket se nuk ka si të mbarojë.

Bernard Minier na e prezantoi atë në Nën akull dhe ne vazhdojmë me Rrethi, Mos e fikni dritën y Noche. Dhe është bërë një nga më të ndjekurat e zhanrit. Servaz vlerësohet për të dhembshuri (shumë ndoshta tashmë veçanërisht në titullin e fundit) dhe se si ai ka sakrifikuar një pjesë të mirë të stabilitetit të tij emocional për punën e tij.

Lufta e tij është më e ashpër nga kontrasti me atë psikopat të pamposhtur që kap kaq shumë dhe e përndjek pa pushim. Dhe ne vuajmë me të për vajzën e tij, për humbjet e tij dhe për të tijat përpjekje e vazhdueshme në tejkalimin e frikës, por duke e bërë atë të drejtë.

Jan Fabel - Craig Russell

Jan Fabel është Kryekomisar i Policisë së Hamburgut. Gjysma skoceze dhe gjysma gjermane, ai ka ato gjysma të ndershme që ndan me krijuesin e tij, skocezin gjerman-dashur dhe ish-polic Craig Russell.

Fabel është drejt derisa të thotë mjaft, i pacenuar në mënyrat e tij dhe i vendosur, por i vëmendshëm me një ekip që e respekton dhe admiron atë. Ai, si kthim, është gjithmonë në pritje të tyre si dhe vajza e tij, e cila është në rrezik më shumë se një herë. Ai madje shkon mirë me ish-gruan e tij, megjithëse lexuesit mund të dyshojnë se ajo nuk është grurë i pastër në kohë të ndryshme.

Ne vetëm e kemi parë atë gjysmë lëkundet një herë (e cila as) në një nivel personal, kur ai hodhi një flokë gri të papritur në ajër në El Señor del Carnaval. Përballë një ndershmërie të tillë, mbase Russell i dha një pushim, duke përfituar nga ajo atmosferë karnavalesh në Këln. Por tregon kontroll të fortë të të gjitha ndjenjave tuaja, edhe ata prej nesh që dëshirojnë të ju mendojnë për një përbërës të ekipit tuaj. Për mua është më e padëmtuara.

Myron Bolitar - Harlan Coben

Amerikania Harlan Coben krijoi në ish-basketbollist, përfaqësues sportiv dhe studiues amator Myron bolitar në atë mik që të gjithë duam ta kemi. Ju nuk mund të kërkoni më shumë simpati ose gatishmëri për të ndihmuar dhe kujdesur për të tjerët kur ata kanë një problem. Për më tepër, ai është djali i përsosur me dashuri absolutisht të përkushtuar për prindërit e tij. Dhe sigurisht i dashuri më i mirë dhe më i dashuruar, gjithmonë për më të mirën.

Por gjëja më interesante është marrëdhënia e dashurisë dhe mbështetjes së pakushtëzuar me shokun e tij më të mirë Fito dru i mbyllur, pasqyrimi i kundërt, i errët dhe i keq i së njëjtës pasqyrë. Së bashku ata janë të pathyeshëm nga plotësuesit dhe janë një nga çiftet letrarë bashkëkohorë më të mirë të zhanrit.

Luca Betti - Romano De Marco

Theshtë njësoj si Luca betti dhe Marco Tanzi. Romano De Marco krijoi këta dy policë në seri Milan Zi të cilat përbëjnë U zhduk y Qytet pluhuri. Ti duhet te jesh njerez shume te mire, dhe shumë në mënyrën italiane, për të përfunduar duke ndihmuar partnerin dhe mikun tuaj më të mirë i cili një ditë shkoi në anën e errët dhe gjithashtu ju mashtroi me gruan tuaj, por që përfundoi duke jetuar në rrugë dhe më pas vajza e tij u zhduk.

Plaku i mirë Luca Betti jo vetëm që e merr dhe ndihmon Tanzi, por ai duhet të merret me atë ish-gruan tashmë me të cilën ai është ende i dashuruar, plus vajzën e tij, plus një partnere të re që arrin në apartament. Çështja është se prek ndershmërinë e tij dhe mënyrën se si ai e pranon që nuk mund të mos jetë i tillë, pavarësisht nga ndërlikimet e mëtejshme dhe mundësia e djegies përsëri. Kështu që as nuk mund të mos e admironi.

Holger Munch - Samuel Bjørk

Munch është ai komisioner veteran, mirëkuptues, baba i mirë, burri dhe gjyshi. Dhe në punën e tij ai është në krye të një ekipi për të cilin ai gjithashtu ndihet këshilltar. Norvegjezi Samuel Bjørk krijoi në Unë udhëtoj vetëm y Bufi tek prototipi pak i parë në ato pjesë nordike të policit të butë, i cili përpiqet të trajtojë rastet më të këqija me kontrollin më të madh.

Munch është një shembull tjetër me homologun e tij në Mia Krüger, inspektori i ri por i paqëndrueshëm të cilit duhet t'i drejtohet përsëri për punë. Kështu që ju e vlerësoni qetësinë e tyre të veçantë.

Leo Caldas - Domingo Villar

Më galikisht se oktapodi te feira dhe më e mirë se ajo bukë e pasur e tokës së tyre. Dhe me atë prekje të pastrehësisë, nostalgjisë dhe tërheqjes që karakterizon bashkatdhetarët e tij. Leo Caldas është gjithashtu efikas, i palodhur, intuitiv dhe me shumë dorë të majtë. Por është gjithashtu një gjë e mrekullueshme gustator, Një bir i vëmendshëm dhe i shqetësuar për babanë e tij përveç që ishte shumë i shënuar nga vdekja e hershme e nënës së tij. Dhe mbi të gjitha, shumë i lënduar nga një ndarje sentimentale.

Po gjithashtu Ju i kundërviheni atij një ndihmësi aragonas pa frenim ose masë, i papenguar nga tërheqja Galician, por besnik, besnik dhe me një rezolucion të fuqishëm, ju merrni një nga çiftet më të mira të zhanrit vendas të zi. Ata tashmë kanë trilogjinë e tyre me Sytë e ujit, Plazhi i mbytur y kjo Anija e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.