Emily Brontë. Tri poezi dashurie për 200 vjet

Portreti i Emily Brontës nga vëllai i saj Patrick Bramwell Brontë. Dorëshkrim i poezive të Gondal.

Sot, 30 korrik, ne festojmë një ditëlindje të re të Emily Brontë, romancieri dhe poeti anglez, që i përket një prej linjat letrare më të famshme dhe të shkëlqyera të letrave saksone. Një festë shumë e veçantë sepse ato janë Vjet 200. Do të kujtohet përjetësisht si autor i ajo klasike e letërsisë romantike viktoriane që është Lartësitë Wuthering, romani i tij i vetëm. Por është gjithashtu e nevojshme të theksohet aspekti i tij poetik më pak i njohur, ose i lënë në hije, për shkak të madhësisë së tij si romancier. Prandaj, unë i shpëtoj këto tre poezi dashurie tuajat për të lavdëruar edhe një herë kujtesën tuaj.

Emily Brontë

Lindur më 30 korrik, 1818 en Thornton, Yorkshire, është pranë motrave të saj Charlotte (Jane Eyre) Dhe Anne (Agnes gri), një nga referencat kryesore të letërsisë romantike viktoriane. Ekzistenca e saj, si ajo e motrave të saj, u shënua nga një fëmijëri e vështirë, Një karakter shumë introvert, humbja e hershme e nënës së saj dhe motrave të mëdha, ashpërsi të një babai pastor anglikan dhe jetën e trazuar të vëllait të tij të vogël Branwell. Sapo jetoi Vjet 30 dhe la një trashëgimi letrare e pakët por e pamatshme në cilësinë e saj dhe ndikimin pasues.

poezi

Me një mikrob të lindur nga një botë imagjinare e quajtur Gondal, të cilën ai e ndau me motrën e tij Anne, poezitë i dashurisë nga Emily Brontë ata përziejnë një ndjenjë të tejmbushur dhe thelbin e poezi romantike me shumë nga karakteristikat që më vonë do të bëhen themelore në poezi viktoriane.

Gjithashtu, fatura dhe intensiteti nga personazhet dhe vargjet e saj janë precedentët e asaj që do të ishte më vonë kalimi i tij në roman Lartësitë Wuthering. Konkretisht, personazhet e Heatcliff, Catherine Earnshow ose Edgar Linton tashmë janë njohur në disa. Por përpara se të ishin ato poezi botuar bashkarisht nga tre motrat nën pseudonime mashkullore. Dhe megjithëse nuk patën sukses, ata mbollën farën.

Këto janë tre prej tyre të nënshkruara nga Emily.

Eja ec me mua

Eja ec me mua
vetem ju keni bekuar shpirtin e pavdekshem.
Ne e donim natën e dimrit
Enden nëpër dëborë pa dëshmitarë.
A do të kthehemi te ato kënaqësi të vjetra?
Retë e errëta nxitojnë
duke lënë në hije malet
ashtu si shumë vite më parë,
derisa të vdes në horizontin e egër
në blloqe të grumbulluara gjigante;
ndërsa drita e hënës nxiton
si një buzëqeshje e fshehtë, e natës.

Eja, ec me mua;
jo shumë kohë më parë kemi ekzistuar
por vdekja na ka vjedhur kompaninë
(Ashtu si agimi vjedh vesën)
Një nga një ai mori pikat në zbrazëti
derisa mbetën vetëm dy;
por ndjenjat e mia ende vezullojnë
sepse në ju ata qëndrojnë të fiksuar.

Mos pretendoni praninë time
A mund të jetë kaq e vërtetë dashuria njerëzore?
A mund të vdesë e para lulja e miqësisë
dhe të ringjallet pas shumë vitesh?
Jo, edhe pse me lot lahen,
Tumat e varrimit mbulojnë kërcellin e saj,
Lëngu i jetës është zbehur
dhe jeshilja nuk do të kthehet më kurrë.
Më e sigurt se tmerri përfundimtar
e pashmangshme si dhomat nëntokësore
ku jetojnë të vdekurit dhe arsyet e tyre,
Koha, e paepur, ndan të gjitha zemrat.

***

Varri i zonjës sime

Zogu banon në agimin e thyer,
Larku gjurmon ajrin në heshtje,
Bleta kërcen midis këmbanave të shqopës
Se ata fshehin Zonjën time të bukur.

Dreri i egër në gjoksin e tij ftohtë,
Zogjtë e egër ngrenë krahët e tyre të ngrohtë;
Dhe Ajo i buzëqesh të gjithëve me indiferencë,
Ata e kanë lënë vetëm në vetminë e saj!

Supozova se kur muri i errët i varrit të tij
Ruajti formën e saj delikate dhe femërore,
Askush nuk do të ndjellë lumturinë që pret
Drita efemera e gëzimit.

Ata menduan se vala e trishtimit do të kalonte
Duke mos lënë gjurmë në vitet e ardhshme;
Po ku janë të gjitha ankthet tani?
Dhe ku ato lotë?

Le të luftojnë për nderin e frymëmarrjes,
Ose për kënaqësinë e errët dhe të fortë,
Banori i Tokës së Vdekjes
Fshtë gjithashtu i paqëndrueshëm dhe indiferent.

Dhe nëse sytë tuaj duan të shikojnë dhe të qajnë
Derisa burimi i dhimbjes të thahet
Ajo nuk do të kthehet - nga gjumi i saj i qetë -
As nuk do të kthejë psherëtimat tona të kota.

Fryni, erë perëndimore, mbi tumën djerrë:
Mërmëritje, përrenj të verës!
Nuk ka nevojë për tinguj të tjerë
Të ruaj zonjën time në pushimin e saj.

***

Kur duhet të fle

Oh, në orën kur duhet të fle,
Unë do ta bëj atë pa identitet,
Dhe nuk do të më interesojë se si bie shiu më
Ose nëse dëbora më mbulon këmbët.
Qielli nuk premton asnjë dëshirë të egër
Ato mund të përmbushen, ndoshta gjysma.
Ferri dhe kërcënimet e tij,
Me thëngjijtë e saj të pashuar
Ai kurrë nuk do ta paraqesë këtë vullnet.

Prandaj them, duke përsëritur të njëjtën gjë,
Akoma, dhe derisa të vdes do të them:
Tre Zotat brenda këtij kuadri të vogël
Ata luftojnë ditë e natë.
Qielli nuk do t'i mbajë të gjithë, sidoqoftë
Ata më kapen;
Dhe ata do të jenë të mitë deri në harresë
Më mbulo pjesën tjetër.

Oh, kur koha kërkon gjoksin tim për të ëndërruar,
Të gjitha betejat do të përfundojnë!
Do të vijë dita kur unë duhet të pushoj,
Dhe kjo vuajtje nuk do të më mundojë më.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   karla andreine dijo

  pershendetje cfare po ndodh

 2.   Zinxhiri i vesës dijo

  Unë e dua artin në shprehjet e tij të ndryshme, sepse jam i sigurt se ato ia zhveshën shpirtin autorit të tij.