Përzgjedhja e leximeve nga Barack Obama

Leximet e Barak Obamës

Pavarësisht largimit nga presidenca e SHBA në janar 2017, Barack Obama vazhdon të jetë shumë aktiv në mediat sociale, veçanërisht në një kohë kur, i lirë nga kaq shumë angazhime, ai gëzon më shumë kohë për të shfletuar hobin e tij të preferuar: leximin! Mos harroni zgjedhja e leximeve nga Barak Obama.

Edukuar nga Tara Wetsover

Edukuar nga Tara Westover

Lëshuar në Mars 2018, Edukuar: Një Kujtim është bazuar në jetën e vetë autorit të saj, Tara Westover. Një histori që depërton në përvojat e një gruaje të re të rritur nga një familje e përulur Idaho pa certifikatë lindje dhe kushtuar mbledhjes së pjeshkave gjatë gjithë fëmijërisë së saj. E tillë është fshehtësia, së cilës ajo i nënshtrohet, që protagoniste nuk ka qenë kurrë në një klasë apo shkollë, një situatë e theksuar nga qëndrimi gjithnjë e më i dhunshëm i babait dhe vëllait të tij. E arsimuara flet për evolucionin e një protagoniste të lindur në një vend të gabuar, por që vendosi vetë të stërvitej nga Harvardi në Kembrixh kur bëhej fjalë për të përqafuar ëndrrat e saj.

Megjithëse përkthimi i tij në Spanjisht nuk është botuar ende, ju mund ta blini I edukuar në versionin e tij origjinal.

Lufta e Luftës, nga Michael Ondaatje

Drita e Luftës nga Michael Ondaatje

E përshkruar nga vetë Obama si "" një mjet për meditim dhe reflektim, "Drita e Luftës është vendosur në një Luftë të Dytë Botërore pasojat e së cilës për botën ishin të tmerrshme. 1945shtë viti 14, dhe XNUMX-vjeçari Nathaniel dhe motra e tij Rachel shfaqen në Londër - me sa duket të braktisur nga prindërit e tyre - dhe u lanë nën kujdesin e një figure të çuditshme të njohur si Molla. Një personazh që përfshin shumë të tjerë që synojnë të kujdesen për dy fëmijët. Romani lundron midis perspektivës së para-adoleshentit Nathaniel dhe një tjetri që zhvillohet dymbëdhjetë vjet më vonë. Të dhunshëm, të ndritshëm dhe thelbësor.

Doni te lexoni Warlight?

Një shtëpi për Z. Biswas, nga VS Naipaul

Një shtëpi për Z. Biswas

Për arsye të  vdekja e Çmimit Nobel në Letërsi më 11 gusht, Barack Obama rilexoi Libri më i famshëm i VS Naipaul: Një shtëpi për Z. Biswas, frymëzuar nga jeta e babait të autorit trinidadian me origjinë hindu. Një roman që përshkruan problemet e ishullit të Trinidad dhe Tobago në periudhën e tij post-koloniale përmes karakterit të Z. Biswas, një gazetar aspirator i klasit të ulët i martuar me vajzën e një prej kastave më të famshme në vend dhe objektiv për të gjetur në blerjen e shtëpisë së vet fitoren e saj të veçantë mbi kujtesën historike.

Një martesë amerikane, nga Tayari Jones

Një martesë amerikane nga Tayari Jones

Përfshirë gjithashtu në Përzgjedhja e Librit të Oprah Winfrey, Një martesë amerikane tregon historinë e martesës së Newlyweds Celestial, një artist dhe Roy, një ekzekutiv. Dy personazhe që përfaqësojnë një ëndërr amerikane dhe jeta e tyre përmbyset kur Roy dënohet me dymbëdhjetë vjet burg dhe Newlyweds hedh veten në krahët e një shoku të fëmijërisë. Një nga më të fundit Bestsellerët e New York Times është konsideruar nga Obama si "një shembull për të njohur bindjet e këqija".

Factfulness, nga Hans Rosling

Factfulness nga Hans Rosling

Titulli i tij origjinal, "Factfulness: Dhjetë Arsye Ne Jemi Gabim Abput në Botë - dhe Pse Gjërat janë më të mira nga sa mendoni”Quiteshtë mjaft një deklaratë qëllimi për atë që na tregon ky libër. Një përmbledhje e këshillave që na inkurajon ta shohim botën me sy të ndryshëm në varësi të përparimit të qenies njerëzore si një mënyrë për të zbritur hekurin nga ato që në shoqëritë perëndimore i konsiderojmë si "probleme".

Këtyre të pesëve Leximet e Barak Obamës Ne duhet të shtojmë një listë tjetër shumë të veçantë të librave që ish-presidenti rekomandoi pak para se të kthehej në kontinentin Afrikan në verën e vitit 2018.

Gjithçka bie, nga Chinua Achebe

Gjithçka bie larg nga Chinua Achebe

Konsiderohet si një nga romanet thelbësorë të letërsisë afrikane, Gjithçka bie larg u botua në 1958 duke u bërë shenjtërimi më i madh i Çmimi Nobel në Letërsi Chinua Achebe. Frymëzuar nga jeta e vetë autorit, romani tregon historinë e Okokwo, luftëtarit më të madh të një populli nigerian, bota e të cilit goditet nga ardhja e njeriut të bardhë dhe, konkretisht, nga një fe anglikane që do të ndryshojë gjithçka përgjithmonë.

A nuk keni lexuar akoma Gjithçka prishet?

Një kokërr grurë, nga Ngugi wa Thiong'o

Një kokërr gruri nga Ngugi Wa Thiong'o

Kandidati i përjetshëm për çmimin Nobel, Thiong'o është ndoshta një nga autorët më përfaqësues të Kenisë, një vend pavarësia e të cilit në 1963 u falsifikua nga sulmet e organizatës guerile Mau Mau përgjatë viteve 50. Një kokërr gruri merr një pjesë të asaj periudhe duke na prezantuar me karaktere të ndryshëm nga një fshat Kenian që simbolizon rebelimin kundër shtypjes së të huajve fuqitë.

Mos humbasë Një kokërr grurë.

Rruga e gjatë drejt lirisë, nga Nelson Mandela

Rruga e gjatë e Nelson Mandelës drejt lirisë

Modeli i Obamës, Nelson Mandela është një nga figurat e mëdha të shekullit të XNUMX-të që simbolizojnë triumfin kundër shtypjes së huaj. I burgosur për 27 vjet pasi udhëhoqi rebelimet e para kundër kolonializmit në Afrikën e Jugut, Mandela u la i lirë në 1990 për t'i dhënë fund aparteidit që u bë një nga episodet më famëkeqe në historinë e kontinentit afrikan.

Lexoni frymëzuesin Rruga e gjatë drejt lirisë.

Americanah (2013) nga Chimamanda Ngozi Adichie

Americanah nga Chimamanda Ngozi Adichie

Nje nga zërat e mëdhenj të letërsisë feministe dhe afrikane Ky i tanishmi është padyshim Chimamanda Ngozi Adichie, një autor nigerian, bibliografia e të cilit mbështetet në tituj po aq ambiciozë sa ky Americanah. I vendosur midis Afrikës dhe Shteteve të Bashkuara, romani tregon historinë e një gruaje të re nigeriane dhe odisenë e saj për të gjetur rrugën e saj në një kulturë perëndimore ku asgjë nuk është ajo që duket.

Lee Americanah de Chimamanda Ngozi Adichie.

Kthimi, nga Hisham Matar

Kthimi i Hisham Matarit

I famshëm Pranvera Arabe i cili ndodhi në vende të ndryshme të Afrikës së Veriut midis 2010 dhe 2013 bëhet vendi kryesor për këtë roman autobiografik. Matar analizon situatën e një vendi libian në të cilin ai kthehet me nënën dhe gruan e tij pas më shumë se tridhjetë vjetësh larg për të parë zgjimin e një kombi të shënuar nga Vdekja e Gaddafit në 2012.

Kthimi është një libër emocionues.

Bota siç është, nga Ben Rhodes

Bota siç është nga Ben Rhodes

"Trueshtë e vërtetë, Ben nuk ka gjak afrikan që kalon nëpër venat e tij, por ai e sheh botën siç e shoh unë, dhe siç bëjnë shumë pak njerëz." Me këto fjalë i referohet Obama Ben Rhodes, dora e tij e djathtë gjatë viteve të mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë në të cilën Rhodes mori pjesë në të gjitha fjalimet e presidentit.

Lee Bota siç është, dëshmia më e mirë e vetë Obamës.

A keni gllabëruar ndonjë nga këto lexime të Barak Obamës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.