James Ellroy, Çmimi Pepe Carvalho në BCNegra. Qeni i Çmendur dhe unë

Pjesë e bibliotekës time Ellroy.

Dita e kaluar 1 shkrimtari amerikan James ellroy mori Çmimi Pepe CarvalhoFestivali i Romanit të Zi i Barcelona që mbaron sot. Një nga shkrimtarët më të rëndësishëm botërorë të zhanrit, Ellroy është gjithashtu një personazh në vetvete për të cilin përkufizimi i «Qen i terbuar" Nuk po shkon qëllimisht. Tani një botimi i ri i Qoshet e mia të errëta, autobiografia e tij aq e errët ose më shumë se ato romane kaq të përdredhura, të dendura dhe më shumë se të zeza sa ai shkruan.

Kush më njeh di për historinë time të dashurisë me të, që datojnë që nga fillimi i këtij mijëvjeçari. Atij i detyrohem një pjesë e mirë e pasionit tim absolut për zhanrin në versionin e tij më të papërpunuar, të dhunshëm dhe të brendshëm. Shumë kohë më parë i detyrova disa fjalë, kështu që sot është një artikull shume shume personale.

Qeni i Çmendur

Më pëlqen gjuha e ndyrë, policët rrahin një të burgosur ...

Unë jam mbreti i romanit të krimit.

Unë nuk jap asnjë mut për të tashmen.

James Ellroy, Barcelona, ​​Shkurt 2018

Me Ellroy nuk ka zgjidhje. Ose pasionant ose i neveritshëm në masë të barabartë, si shkrimtar apo si person. Por nëse jeni të apasionuar në të dy aspektet, PASSION. Nese e jotja Rrjeti letrar i gjakut, krimeve, korrupsionit policor dhe diseksionit të papërpunuar të natyrës më të neveritshme njerëzore, tashmë është e vështirë të largohesh. Nëse hipnotizoheni prej saj stili kaq unik i telegrafisë dhe prerja e qafës pa anestezi, ju do të infektoheni pa ilaç. Dhe nëse ju mahnit një galeri unike e personazheve, secili më shumë kriminel, i shqetësuar, mashtrues, brutal ose i korruptuar, dhe akoma, njerëzor, ju nuk do të keni më shpëtim.

Ellroy, një Angelo i devotshëm nga qyteti i tij i lindjes i cili nuk ka dashur të llogarisë kohën (as nuk është i interesuar) përtej 1972, është po aq personazh apo më shumë sesa ata në romanet e tij. Ireverent, histrionik, provokues, ndezës në idetë e tij dhe me fjalët e tij, narcisist dhe gjoja i shqetësuar ose shqetësues. Këto ditë, pa shkuar më tej, po lë perla politikisht jo korrekte si ato të mëparshmet. Sepse nëse diçka është Ellroy është saktësisht i pasaktë në të gjitha mënyrat. Dhe kjo, në këto kohë, është njëkohësisht një guxim dhe një arritje.

Personaliteti i tij e tejkalon letërsinë e tij të zymtë ose më mirë e pasqyron atë. Bëhu protagonist i a histori e tmerrshme personale në fëmijëri, si ishte asnjëherë nuk zgjidhi përdhunimin dhe vrasjen e nënës së tij, sigurisht shënon ekzistencën e kujtdo. Se si ai e bëri atë në Ellroy mund të shihet me shumë detaje pa censurë në të lartpërmendurat Qoshet e mia të errëta. Por për të eksploruar botën në të cilën ai jeton është më mirë të lexosh romanet e tij. Akoma ka pak autorë të llojit të tij që e lënë në hije dhe ai ka lënë gjurmët e tij ne shume.

Me Jo Nesbø në Barcelona, ​​San Jordi, 2015 (Foto nga La Vanguardia). Me Don Winslow në këtë BCNegra, 2018 (Foto nga Eva Cuenca në Twitter).

Qeni i Çmendur dhe unë

Shënimet tregonin një njeri të kufizuar që kërkonte yjet dhe i arrinte pothuajse të gjithë. Kufijtë e tejkaluar përmes këmbënguljes së furishme. Drejtësi absolute, anonime, pa ngritje në detyrë apo lavdi. […] Wendell Bud White shihet për herë të parë.

James ellroy - LA konfidenciale (1990)

Rënia ime në ferr nga Ellroy ka ndodhur në fillim të këtij mijëvjeçari. Ishte për LA konfidenciale, nga Curtis Hanson (1997), të cilën unë nuk e pashë në kinema në atë kohë, por në vitin 2000. Prej atëherë e kam humbur numrin e sa herë kam qenë atje. Por ishte veçanërisht faji i tij:

Bardha e bardhë

Kjo është interpretimi se një atëherë e panjohur Russell Crowe a nuk e kishte fjalën Bardha goditje në zemër që fjalë për fjalë më theu deri më sot, tani nuk do t'i shkruaja këto fjalë. As shpirti im nuk do të ishte shkatërruar plotësisht kur e "pashë" atë në krijimin e tij origjinal të letrës. Z. Crowe është fajtor për kaq shumë pasione në jetën time. Më e jashtëzakonshmja ishte huazimi i fytyrës dhe trupit të tij një personazhi letrar që kryeson listën e dhjetë që më kanë prekur më në thellësitë letrare.

Bud White është imi mishërim i karakterit letrar mashkullor që mund të më tërheqë më shumë dhe kap. Ajo plot buzë, ckontrast i përsosur i brutalitetit dhe dhunës ndaj një sfondi të torturuar dhe ndjenjave të përziera, gjë që më frymëzon magjepsjen më të madhe. Sepse pse ta mohoj, unë jam një lexues dhe shkrimtar politikisht i pasaktë. Nuk mund ta ndihmoj. Të gjithë kemi anën tonë të errët dhe e imja nuk mund të shmangte përkushtimin nje novele në ton trillim i tifozëve që shkon rreth në dispozicion të stafit.

Por është gjithashtu ...

që pas leximit LA konfidenciale, të gjithë të tjerët ranë, të ndjekur dhe detyrimisht, sepse unë isha i kapur nga ajo mënyrë e rrëfimit të Ellroy, se stili aq i vështirë herë pas here, armë mbytëse, automatike që gjuan plumba nga një distancë e afërt. Një stil që mund të të mbingarkojë, gati i trullosur, të mbingarkon me kompleksitetin e rrëfimit të tij. Nuk është i përshtatshëm për të gjithë audiencat, madje as për të gjithë adhuruesit e zhanrit. Sigurisht jo e përshtatshme për stomakë delikatë. Atyre i shtohen njëmijë komplote dhe nënplot, një mijë personazhe reale dhe të trilluara që bashkëveprojnë në një sixhade me epiqendrën në qytetin më kinematografik në mënyrë që të gjenden ato mjedise të korruptuara, false ose sipërfaqësore.

Të 40-tat dhe të tyre Dahlias e Zezë, 50 dhe Krishtlindja e Përgjakshme e LPD-së së Plotfuqishme me shefin e tij legjendar, William H. Parker. Vitet 60 dhe e njëjta atmosferë e shenjtërisë dhe korrupsionit e JFK. FBI e EJ Hoover, manjati Howard Hughes, mafiozët Sam Giancana, Mickey Cohen, Santo Trafficante ose Jack Dragna. El Hollywood i artë Dhe plot skandale, listat e zeza të senatorit McCarthy, kriza e raketave, misionet sekrete në Kubë e mercenarëve të CIA-s ... Më i miri nga më të këqijtë e shekullit XNUMX të Amerikës së Veriut tregohet vazhdimisht në një fiksim obsesiv të historisë së tij, siç është ajo e Ellroy.

Dhe ata janë gjithashtu ...

detektivi Kafe Fritz, oficerët e policisë Bucky Bleichert dhe Lee Blanchard, Rreshter Lloyd Hopkins, e frikshme Pete bondurant, kapiteni djallëzor Dudley Smith, agjenti Dwight shenjtëror, Mbretëresha e Kuqe, hyjnore Liqeni i Veronikës në vështrimin e prostitutës Lynn bracken, vrasësi i urryer i autostradës. Dhe kaq shumë, sepse ka mijëra personazhe të shkëlqyera të krijuara nga ky qen i stërmadh letrar nga një qytet i mbushur me engjëj të rënë.

Por mbi të gjitha, se nëse dikush krenohet se është lexues i zhanrit të zi, Ellroy është një nga gjërat thelbësore. Ju mund të filloni me strukturën dhe zhvillimin më klasik, siç është i pari. Trilogjia Rreshter Hopkins nuk është një fillim i keq. Por gjithashtu, natyrisht, Dahlia e Zezë. Dhe sigurisht Quartet LA Më shumë, le të themi, tituj të vështirë ose të vështirë për mua: Vrasësi i rrugës o Gjashtë nga të mëdhenjtë.

Romanet e tij

 • Requiem për Brown. Atje Përshtatja e filmit 1998 me protagonist Michael Rooker.
 • Klandestine
 • Vrasësi i rrugës
 • Netët në Hollywood 
 • Vala e krimeve
 • Destinacioni: morgu
 • E çmendur pas donës
Trilogjia e Lloyd Hopkins
 1. Gjak në hënë
 2. Për shkak të natës
 3. Kodër vetëvrasëse
Kuarteti i Los Anxhelos
 1. Dahlia e Zezë. Brian De Palma ai e përshtati atë në kinema në 2006.
 2. Shkretëtira e madhe
 3. LA konfidenciale
 4. Xhaz i bardhë
Trilogji Amerike
 1. Amerikë
 2. Gjashtë nga të mëdhenjtë
 3. Gjak endacak
Kuarteti i Dytë në Los Anxhelos
 1. Perfidi
 2. Kjo Stuhi (Vjen së shpejti)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xosé D Francez Diéguez dijo

  Ju përgëzoj në faqen tuaj. Nga Argjentina. Shpresoj që një ditë të flasësh për librin tim

bool (e vërtetë)