Santiago Posteguillo, fitues i Çmimit Planeta 2018, zbulon komplotin e Yo, Julia.

Santiago Posteguillo, fitues i Çmimit Planeta 2018 me një roman historik: Yo, Julia.

Unë, Julia është një roman historik vendosur në Perandorinë Romake dhe protagoniste një grua. Grave u është mohuar roli i tyre themelor në historinë e kësaj kohe emocionuese dhe tema e kaq shumë hulumtimeve dhe romaneve, dhe Santiago Posteguillo përqendrohet në një Julia, një grua që vendosi të ardhmen e Perandorisë Romake.

Unë, Julia, Santiago Posteguillo, fitues i Çmimi Planet 2018 do të dalë në treg më 6 nëntor me një printim të parë prej 210.000 kopjesh.

Komploti

Yo, Julia fillon në año 192kur pesë burra kundërshtojnë kontrollin e Perandorisë Romake. Julia është gruaja e njërit prej tyre, me interesat e saj: që Perandoria Romake të qeveriset nga dinastia e tij. Julia do të jetë figura që, nga hijet, kontrollon të ardhmen e Perandorisë Romake.

Unë, Julia, jo vetëm e befasuar nga fuqia që ka një grua në Perandorinë Romake, por edhe sepse ekziston një histori dashurie. Isshtë martesa e parë perandorake në dashuri, me avantazhet në disavantazhe që supozon një pasion në mes të një konflikti politik të komplikuar të përmasave të ngjashme.

E vetmja gjë që Julia nuk kontrollon është se nëse nuk fiton, ajo do të humbasë gjithçka. Ky tension dramatik ruhet në të gjithë romanin.

Një tregimtar i jashtëzakonshëm për një histori shumë të veçantë

Historia e Julia-s e tregon atë as më shumë e as më pak se Galena. Ai ka interesat e tyre vetanake që është shumë larg politikës ose që merr kontrollin e perandorisë. E vetmja gjë që ka rëndësi për Galen është të jetë në gjendje të zbërthejë kufomat njerëzore, një akt i ndaluar në atë kohë në Romë.

Paralelisht, Galen ka krijuar një lloj vaksine që imunizohet kundër helmimit dhe Julia e thërret atë për të aplikuar këtë trajtim për burrin e saj. Ai del nga interesat e tij: për të bërë autopsinë e kufomave njerëzore. Sipas Galen takohet me Julia, zgjohet dhe rritet e juaja admirim për të.

Santiago Posteguillo, fitues i Planet 2018 me një roman me protagonist një grua që vendosi të ardhmen e Perandorisë Romake.

Santiago Posteguillo na tregon historinë e Julia, një grua e fuqishme që vendosi të ardhmen e Perandorisë Romake.

Karakteri Pse një grua në Perandorinë Romake?

Në Spanjë kërkesat për rolin e grave janë më të shumta se sa në vendet e tjera. Kjo nuk është arsyeja pse Santiago Posteguillo zgjodhi Julia, një grua me forcë dërrmuese dhe një rol themelor në historinë e Perandorisë Romake, si protagoniste e romanit të tij. Posteguillo kërkon personazhe historikë shumë të rëndësishëm dhe të trilluar. Me kalimin e kohës dhe me një lulëzim të romanit historik që zgjat dekada, këta personazhe të heshtur, të cilët meritojnë rëndësinë e protagonizmit të romaneve të mëdhenj historikë, ato janë gra. Kështu arrin Posteguillo për të takuar Julia-n.

Që gruaja i tërheq fijet në hijen në të cilën është zbritur, ka ndodhur për një kohë të gjatë. Tani le të fillojmë t'u japim zë këtyre figura të mëdha historike, rëndësia e të cilave është heshtur padrejtësisht për të qenë gra.

Në çdo roman të vendosur në Perandorinë Romake, Roma merr një rëndësi që shkëlqen më shumë personazhet. Sidoqoftë, forca e Julia është aq e madhe sa që, ndërsa romani përparon, lexuesi harron Romën dhe mendon vetëm se çfarë do të ndodhë me Julia.

Kur një person është i fuqishëm nuk mund të matet me miqësitë e tyre sepse njerëzit u afrohen atyre nga interesi. Aristoteli tashmë tha që forma e masë keta njerez jane nga armiqtë e tij. Armiqtë e Julia pasqyrojnë rëndësinë e karakterit historik që ajo ishte: 5 perandorët romakë ishin armiqtë e saj kryesorë.

Gratë e fuqishme dhe amësia.

Julia ka dy fëmijë. Nëna për të është shumë interesante sepse është mënyra për të ruajtur dinastinë.

Kjo ngre pyetjen se si është ai aspekt i jetës suaj. Por

"A është e drejtë të pyesësh nëse Julia ishte një nënë e mirë?" Na tregon Posteguillo. «A mendon ndokush nëse Napoleoni apo Jul Cezari ishin prindër të mirë? Napoleoni braktisi djalin e tij në Vjenë, ai u rrit dhe u bë një burrë i trishtuar, i urryer për të qenë djali i një njeriu që vështirë se e njihte ".

Nëse Julia është një nënë e mirë apo e keqe nuk ndikon në zhvillimin e kësaj historie, Ashtu si lloji i babait që ishte Napoleoni nuk ndikon kur flet për Perandorinë Franceze.

Autori.

Santiago Posteguillo ka një diplomë në Filologji Angleze dhe një romancier historik. Pasioni i tij është Perandoria Romake, koha kur vendos romanet e tij. Të mos qenit historian e bën atë të panikojë për të bërë gabime historike dhe kjo e bën atë të dokumentojë veten shumë mirë për secilin roman. Vetë autori na tregon se si romancier historik ka një avantazh që historianët nuk i gëzojnë: mundet përbëjnë pjesët e panjohura të historisë për t'i vendosur ato në ngjarje historike. Pjesë me një probabilitet të lartë për të qenë të vërteta, por kaq historianët nuk mund të mbrojnë sepse nuk janë të vërtetuara shkencërisht.

Ne po presim me padurim ta njohim këtë histori që premton të argëtojë dhe zbulojë një karakter historik që madje dinte vetëm errësirën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.