Edgar Allan Poe. 209 vjet pas lindjes së tij. Disa nga frazat e tij

Gdhendje Edgar Allan Poe. Nga Edouard Manet.

Po sot është Janar 19, ditë e madhe e letërsisë universale sepse Edgar Allan Poe mbush 209 vjeç. Por në përjetësinë e saj kjo nuk është asgjë. Gjeniu i Bostonit është akoma atje, në romanet, historitë dhe poezitë e tij. Isshtë folur aq shumë, studiuar, analizuar dhe debatuar rreth Po, saqë është vërtet e këshillueshme që të vazhdoni ta lexoni atë. Shijoni intrigën dhe tmerrin po aq sa dashuria dhe pasioni që kullon e gjithë puna e tij. Vitin e kaluar ishte urimet e mia të para për Poe në këtë blog dhe kjo e dyta po kujton disa fraza të tij.

Edgar Allan Poe

Shkrimtar, poet, kritik dhe gazetar romantikPrindërit e tij, aktorë udhëtues të teatrit, vdiqën kur ai ishte shumë i ri. Ai u rrit nga një mik i familjes, John Alan, i cili megjithë mosmiratimin e tij nuk mund ta ndalonte Poe të linte punën e tij për t'iu përkushtuar shkrimit. Pas lëvizjes në Boston filloi të postonte në mënyrë anonime. Atje ai u bë redaktor i gazetës Lajmëtari i Baltimore Jugore, dhe u martua në 1835 (26 vjeç) me kushëririn e tij të ri Virginia Clemm (vetëm 13 vjeç) .ç

Se ajo u sëmur nga tuberkuloz do të shënonte tashmë në vetvete karakter depresiv Nga shkrimtari. Shqetësimi i madh për sëmundjen e gruas së tij e çoi atë tek alkooli dhe droga. Edhe pas vdekjes së saj, Poe tentoi vetëvrasjen me laudanum por e vjella dhe arriti të rikuperohej.

Sidoqoftë, alkooli dhe droga nuk e lanë më atë. Poe vdiq në Baltimore me vetëm 40 vjet. Shkaku i saktë i vdekjes së tij nuk u sqarua kurrë dhe midis arsyeve të tjera, kolera, ilaçet, një sulm në zemër, tuberkulozi gjithashtu ose edhe një përpjekje e dytë për vetëvrasje që shkoi mirë u konsideruan. Ndoshta të gjithë ata.

Disa fraza të tij

Këto ishin fjalët e tij drejtuar tij Halla Maria Clemm pasi humbi gruan e tij nga tuberkulozi.

Ne mund të vdesim vetëm së bashku. Tani nuk ka asnjë arsyetim të dobishëm me mua; Nuk duroj dot më, duhet të vdes. Që kur postova Eureka, Unë nuk kam dëshirë të qëndroj gjallë. Nuk mund të përfundoj asgjë tjetër. Për dashurinë tuaj jeta ishte e ëmbël, por ne duhet të vdesim së bashku. (…) Që kur kam qenë këtu, kam qenë një herë në burg për dehje, por atë herë nuk isha i dehur. Ishte për Virxhinia.

Por kishte shumë më tepër fraza që të gjithë i dimë. Si jeni:

"E vetmja mënyrë që njeriu të ruajë lirinë e tij është të jetë gjithmonë i gatshëm të vdesë për të."

"Në muzikë është ndoshta aty ku shpirti i afrohet më shumë qëllimit të madh për të cilin lufton kur frymëzohet nga ndjenja poetike: krijimi i bukurisë së mbinatyrshme".

"Shkenca ende nuk na ka mësuar nëse çmenduria është apo jo më sublima e inteligjencës."

"Nëse do të më kërkohej të përcaktoj termin art me disa fjalë, unë do ta quaja atë riprodhim të asaj që shqisat perceptojnë në natyrë përmes perdes së shpirtit."

"Vdekja merret me guxim në fytyrë dhe pastaj ftohet në një pije".

"Demoni i së keqes është një nga instinktet e para të zemrës njerëzore".

"Cilido qoftë prindërimi i tyre, bukuria, në zhvillimin e saj suprem, në mënyrë të pashmangshme nxit lotët e shpirtrave të ndjeshëm".

"Saner është ai që pranon çmendurinë e tij".

"Unë u bëra një i çmendur, me intervale të gjata mendje të tmerrshme".

"Isshtë e pamundur të imagjinohet një spektakël më bezdisës sesa ai i plagjiaturës."

"Bukuria e çdo lloji në shfaqjen e saj supreme në mënyrë të pashmangshme e ngacmon shpirtin e ndjeshëm deri në lot".

"Lumturia nuk është në shkencë, por në përvetësimin e shkencës."

"Në zemrat e burrave më të pamatur ka tela që nuk mund të preken pa emocione".

"Flokët gri janë arkivat e së kaluarës."

"Ata që ëndërrojnë gjatë ditës janë të vetëdijshëm për shumë gjëra që u shpëtojnë atyre që ëndërrojnë vetëm natën".

"Ndoshta është thjeshtësia e çështjes që na çon drejt gabimit."

"Vdekja e një gruaje të bukur është padyshim subjekti më poetik në botë dhe është po aq e pa dyshim se buzët më të përshtatshme për atë temë janë ato të dashnorit të pikëlluar."

"Jeta e vërtetë e njeriut është e lumtur kryesisht sepse ai gjithmonë pret që ajo të bëhet së shpejti."

"Katër kushtet për lumturinë: dashuria për një grua, jeta në ajër të hapur, mungesa e të gjitha ambicieve dhe krijimi i një bukurie të re."

Kurrë mos ik nga dashuria; ajo do të arrijë me ju.

"Të gjitha veprat e artit duhet të fillojnë ... në fund."

"Unë nuk kam frikë aspak nga rreziku, por pasoja përfundimtare: terrori".

"Ka diçka në dashurinë bujare dhe vetëmohuese të një kafshe që arrin direkt në zemrën e atij që shpesh ka shijuar miqësinë e rreme dhe besnikërinë e brishtë të njeriut".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.