Tweet: Fenomeni i ri letrar?

#FeriaDelHilo: Konkursi i Parë i Tuiterature.

#FeriaDelHilo: Konkursi i Parë i Tuiterature.

Verën e kaluar, cicërima, në formën e një histori e krijuar nga Manuel Bartual, @ManuelBartual , u bë virale dhe siguroi pionierin e kësaj dukurie 300.000 ndjekës të Twitter në vetëm gjashtë ditë!

Edhe pse kritikët letrarë nuk ishin në anën e tij, adhuruesit e rrjetit social e bënë këtë. Çelësi i suksesit? Një histori intrigash që përdoruesit e rrjetit social ata menduan se ishte e vërtetë.

«Unë kam qenë me pushime për dy ditë, në një hotel afër plazhit. Gjithçka ishte mirë derisa gjëra të çuditshme filluan të ndodhnin ”. tha cicërima e tij e parë.

lart postimi i fundit une nuk e di zbuloi misterin se gjithçka kishte qene nje loje dhe, në atë kohë, historia ishte tashmë virale.

A ishte historia e Manuel Bartual fillimi i një bumi në Twitter?

Pas suksesit të Bartual, cicërima u ftoh.

Ishte i njëjti Manuel Bartual I duhuri sponsorizuar nga Twitter, lëshoi ​​një histori të dytë në Krishtlindje 2017, njoftoi me zhurmë të madhe dhe me mjete që i pari nuk kishte pasur: Më shumë se 20 njerëz punuan në të dhe një fushatë promovuese në Twitter që mbështeste projektin shumë kohë para fillimit të tij. Kundër të gjitha mosmarrëveshjeve dhe, Pavarësisht sponsorizimit dhe përgatitjes, historia kaloi kryesisht pa u vënë re. Mbase sepse cicërimat tashmë e dinin se ishte trillim? Shumë u shkëputën para se unë të filloja ta botoja. Për Bartual, pavarësisht dështimit të historisë së dytë, e para shërbeu që Planeta të kërkonte që ai të shkruante një roman duke zhvilluar komplotin. Shtë titull Manuel tjetri.

Megjithëse pritej që shumë të përpiqeshin ta përsërisnin fenomenin, e vërteta është se e pritura bum e historive nuk ndodhën. Procesi ishte më shumë një pikë në pikë: pak nga pak fillimet filluan të botohen në Twitter, disa trillime, të tjera jo-trillime, disa që tregojnë anekdota komike, të tjerët tregojnë histori intrigash dhe disa që guxojnë me një lloj tjetër zhanri Edhe pse dy të parat janë ato që marrin tortën.

#FeriadelHilo: Një përpjekje për të pozicionuar Twitter-in si një platformë letrare?

Modesto García dhe Manuel Bartual: Autorët e dy historive virale në Twitter.

Modesto García dhe Manuel Bartual: Autorët e dy historive virale në Twitter.

Më pak se një muaj më parë, Twitter në bashkëpunim me Samsung, El Corte Inglés, Nestlé dhe Ambito Cultural, organizuan Konkursi i Parë i Tuiteraturës, nën hagstag #threadfair. Në faqen e Panairi i fijeve ju mund të shihni pjesëmarrësit dhe fituesit.

Ylli i konkursit ishte një histori shumë e ngjashme me atë të Manuel Bartual, nga dora e Z. Brigthside, @plot_tuit, një alter ego e Modesto García @modesto_garcia në të cilën një vrasje po hetohej drejtpërdrejt.

Çelësi i suksesit këtë herë?

Përdoruesit edhe një herë besuan se ishte e vërtetë dhe ata gjithashtu kishin prova për këtë: ai filloi historinë duke cituar Policinë @ Policia dhe ata u përgjigjën duke ndjekur lojën.

Mori 113.000 pëlqime të përdoruesve. Një histori që rrëfen një intrigë të drejtpërdrejtë, ku lexuesit nuk e dinë se është trillim deri në cicërimin e fundit. Duke folur letrarisht, siç ndodhi me Bartual, nuk ka asnjë vlerë, por e ka atë si një fije në Twitter, sepse lidhej, pëlqente dhe argëtohej.

A jemi përpara lindjes së një zhanri të ri që drejtohet nga rregulla të reja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.