75 vjet pas betejës së Stalingradit. Disa libra për të

Sot 2 për muajin shkurt janë përmbushur 75 vjet nga përfundimi i Betejës së Stalingradit. Dhe për ata prej nesh që janë të apasionuar pas Luftës së Dytë Botërore, rrethimi dhe lufta në atë qytet të Volga Shtë një nga episodet e tij më vendimtare të periudhës së tmerrshme për njerëzimin që ishte ai garë.

Në veçanti për mua është e veçantë sepse, për të dokumentuar një nga romanet e mia, doja të lexoja disa gjëra. Mua më mjaftoi Beteja e Stalingraditnga romancieri dhe historiani William Craig. Por pa dyshim, është vepër e Anthony Beevor mbase më i njohuri. Sot u hedh një vështrim titujve të tjerë po aq përfaqësues sa ai i Zaitsev, snajperi më i famshëm i Stalingradit, ose ai i marshallit gjerman Von Paulus. Ia vlen si një haraç dhe kujtim në ato ditë katastrofike.

Stalingrad (sot Volgograd) është dhe do të jetë sinonim i një prej Betejat më të famshme dhe vendimtare të Luftës së Dytë Botërore. Ndoshta së bashku me atë të Kurkët, në korrik 1943, beteja më e madhe e tankeve të konkursit, patjetër shënoi shenjën e luftës. Me mijëra histori dhe protagonistë, historianët nuk do të pushojnë kurrë së na treguar dhe sfondi i saj për trillime do të vazhdojë të jetë i pafund.

El kinemaja e luftës Ai ka vendosur imazhe në të në shumë raste, por unë kam mbetur me disa nga më të famshmet: Armiku te Portat (2001)nga frengjishtja Jean-Jacques Annaud. Me protagonist Joseph Fiennes, Jude Law, Ed Harris dhe Rachel Weisz, tregoi trillimin e përballjes midis snajperëve Vasili Záitsev dhe Erwin König. dhe Stalingradit, një film shumë i vështirë i 1993, një bashkëprodhim gjerman dhe suedez, i cili rrëfen historia e një grupi ushtarësh gjermanë dhe ditët e tij të tmerrshme të fundit në qytet.

Mjeku i Stalingradit - Heinz G. Konsalik

Historia fillon tashmë në 1943. Pas disfatës së Stalingradit, mjeku ushtarak Fritz bohler kapet nga rusët së bashku me qindra ushtarë dhe ata dërgohen në një kamp burgu. Qysh në vitin 1949 Böhler dhe shokët e tij ende po përpiqen të mbijetojnë nga robëria e tyre. Por kur një nga të burgosurit gjermanë pëson një sulm të apendesitit, Böhler vendos të rrezikojë një operacion, i cili do ta komplikojë më tej situatën e tij.

Shkronjat e fundit de Stalingradit - Anonim

En 1954 u botua në Alemania këtë libër që mblodhi fragmente prej 39 letrave të shkruara dhe të dërguara nga ushtria gjermane në ditët e fundit të betejës. Sipas botuesit të librit, autoritetet naziste konfiskuan shtatë qeset e fundit të postës që mund të transportoheshin. Përmbajtja u studiua dhe censurua dhe letrat nuk arritën kurrë tek adresuesit e tyre.

Por vite më vonë ata u shfaqën përsëri në Arkivat ushtarake të Potsdamit dhe u morën për botim. Por doli që ata ishin të ndryshëm, jo ​​falsifikime, por as ato nuk ishin dokumente autentike. Megjithatë, si një dëshmi e mëtejshme për atë që mund të ketë qenë edhe "e vërteta" të Betejës së Stalingradit.

Stalingradi dhe unë - Friedrich Von Paulus

Këto janë kujtimet e Komandanti dhe Marshalli Von Paulus, në komandën e Ushtrisë së Gjashtë Gjermane, e cila përfundoi duke dorëzuar trupat e saj të shkatërruara në Stalingrad. Bëhet fjalë për një histori e jashtëzakonshme që na jep përgjigje nga një perspektivë e privilegjuar e asaj që ka ndodhur. Dhe eshte dokument historik i dorës së parë dhe themelore, por edhe një llogari unike e jetën e tij personale dhe ushtarake, dhe mbi të gjitha, të rrethanave që e shënuan gjatë atyre muajve vendimtar.

Kujtimet e një Snajperi në Stalingrad - Vasily Zaitsev

Vassili Zaitsev ishte një Gjahtar Ural me qëllim të gabuar dhe ai e demonstroi këtë në Betejën e Stalingradit, ku, sipas fjalëve të tij, "ai vrau 242 gjermanë, duke përfshirë më shumë se dhjetë gjuajtës armik ”. Ky libër është llogaria personale e përvojën e tij në luftë, shumë ndryshe nga ai që tregoi filmi i Annaud. Me atë të Von Paulus, është historia e palës tjetër, fituesit, por edhe dëshmitare e egërsisë së asaj që është konsideruar beteja më e përgjakshme e Luftës së Dytë Botërore.

Beteja e Stalingradit - William craig

Armiku te Portat Ai pi nga pjesët dhe ngjarjet e rrëfyera në këtë libër të Craig. Theshtë kulmi i punës së palodhur që përfshiu pesë vjet kërkime, gjatë së cilës autori udhëtoi nëpër vendet e përfshira, duke studiuar dokumente dhe duke intervistuar shumë të mbijetuarit. Rezultati na tregon lnë fytyrën më njerëzore të shumë protagonistëve të saj dhe është një mozaik i ngjarjeve reale dhe personazheve nga tragjedia e madhe që përjetuan.

Stalingradit - Anthony Beevor

Ndoshta libri më i famshëm ose më i njohur. Puna e Beevor u vlerësua nga specialistët historikë dhe u bë një shitesi me i mire ndërkombëtar Beevor zhvilloi një hetim i plotë në arkivat ruse dhe gjermane, duke nxjerrë prej tyre letra nga ushtarë të panjohur dhe dëshmi. Ai gjithashtu mori në pyetje të mbijetuarit nga të dy palët për të rindërtuar përvojën e përgjithshme të gjallë nga të gjithë protagonistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.