Libri i Detit, nga Morten A. Strøksnes. Peshkaqeni i verës.

Fotografi nga Morten Strøksnes: (c) Bjørn Ivar Voll.

Nga një kohë në këtë pjesë ata vijnë tek ne nga veri risitë editoriale që bëhen fenomene më të shitura ose sukses i papritur tek publiku i gjerë. Ndodhi vitin e kaluar me Libri i drurit, nga shkrimtari norvegjez Lars Mytting. Tani bëhet fjalë Libri i detit, nga një bashkatdhetar tjetër, Morten Strøksnes. Dhe çfarë është një verë pa një det apo një peshkaqen të madh, pothuajse një krijesë mitologjike, që po zvarritet në ujërat e saj?

Botuar muajin e kaluar të Qershor, është krahasuar me klasikët si Melville o Hemingway, duke shkëmbyer balena të mëdha të bardha për monstruoze peshkaqenë, por duke evokuar një luftë të ngjashme me atë të Plaku dhe deti. Le të hedhim një vështrim dhe të shohim se çfarë bën kjo përzierje roman, ese dhe reflektim për aventurat, gjuetinë dhe marrëdhëniet e njeriut me natyrën.

Autori

Lindur në 1965, Morten Andreas Strøksnes është një historian, shkrimtar dhe fotograf norvegjez. Pas studimeve të tij në Oslo dhe Kembrixh, filloi një gjerë karriera gazetare i cili përfshin kronika, ese, profile, kolona dhe komente për gazetat dhe revistat kryesore norvegjeze si Morgenbladet. Ai gjithashtu merr pjesë në debate publike. Ai është autori i tetë librasi dhe të raporte letrare me pritje dhe lavdërime të shkëlqyera nga kritikët. Ai e konsideron veten një shkrimtar udhëtimesh.

Libri i detit

Si kuriozitet

Titulli origjinal në Norvegjisht, Havboka, Shtë njësoj si në spanjisht, por në anglisht është përkthyer si Peshkaqen i dehur, (peshkaqen i dehur), me një kuptim të dyfishtë. Nga njëra anë, e lejon atë ide të dehja para aventurave të autorit dhe një miku për të kapur peshkaqenin protagonist. Nga ana tjetër, është më e saktë të thuhet se i referohet specieve të kafshës, a peshkaqen boreal ose Grenlandë. Madhësia e një të bardhe, mund të jetojë për 500 vjet - është një nga speciet më jetëgjata në botë - dhe mishi i saj përmban një toksinë që prodhon efekte identike me ato të një dehjeje të madhe.

Përmbledhje

Autori Morten Strøksnes dhe shoku i tij Hugo Aasjord, artist dhe marinar, të fiksuar për të kapur një peshkaqen boreal, ata vendosin të kalojnë një vit të jetës së tyre duke u përpjekur. Problemi është se pajisjet e tyre nuk duken të përshtatshme. Ata hyjnë në një varkë me motor të fryrëAta mbajnë shkopinjtë e peshkimit dhe, si karrem, mishin e kalbur të një lope.

Shtë duke pritur që peshkaqeni të shfaqet kur Strøksnes reflektojnë mbi bukurinë e vendit ku janë, Ishujt Lofoten. Gjithashtu në lidhje me oqeanin në tërësinë e tij dhe çfarë mund të evokojë. Për ta bërë këtë, përveç që tregon erudicion të madh për këtë temë, ai nuk harron të vendosë një prekja e humorit. Aventura duket surreale, por Strøksnes na bën të ndajmë disa meditime që të gjithë i kemi pasur diku mbi pafundësinë e detit dhe banorëve të tij.

Ai më tej i zgjeron ato duke shkelur nëpër zakonet e peshkatarëve, shkencat natyrore, artin, mitologjinë, përbindëshat e detit, anijet ose eksplorimet. Dhe sigurisht që ai flet edhe për të tijën ndjenjat dhe emocionet e vetasi dhe miqësia.

Çfarë thanë kritikët

Kritikët e kanë përshkruar atë si një ese të veçantë, një përzierje midis fantazisë dhe rrëfimit të udhëtimit, legjendave skandinave, kërkimeve biologjike dhe gjumit. Me kujtimet më të qarta, mbi të gjitha, për veprat e Herman Melville dhe të tijat Moby Dick dhe Hemingway dhe Plaku dhe deti. Por edhe të Jules Verne.

Ata gjithashtu komentojnë se, thellë-thellë, Nuk është kapja e peshkaqenit që bie në sy, por udhëtimi mes drithërues, por shumë real dhe i gjallë, për të kaluarën e këtij rajoni shumë të veçantë norvegjez dhe historisë së tij natyrore, detet e tij të paepur mbushen me krijesat më të ndryshme dhe njerëzit e saj.

Dhe duhet thënë se historia tashmë ka mahnitur mijëra lexues, midis tyre, për shembull, është një e caktuar Jo Nesba.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.