George Orwell. 115 vjet Duke kujtuar Big Brother dhe Napoleonin

Ai lindi në një ditë si sot 115 vjet më parë, ai e bëri atë në Motihari, një koloni britanike e Indi, dhe nën emrin e Eric Arthur Bler. Më vonë ai do të bëhej shkrimtari dhe gazetari i shquar që njohim sot me pseudonimin e George Orwell. Dhe ai ishte autor i disa prej librave më të njohur dhe me ndikim të shekullit të XNUMX-të, si p.sh. 1984 o Rebelimi në fermë. Më kujtohet figura e saj me një përzgjedhje të saj frazat dhe fragmentet

George Orwell

Ndër të tjera dhe peripecitë në jetën e tij, Orwell ishte në Policia Perandorake Indiane sepse ai nuk kishte mundësi financiare për të shkuar në universitet. Jetoja ne Paris y Londër, duke dhënë mësim si mësues shkollë dhe duke punuar si asistent i librave të dorës së dytë në Hampstead Heath, në Londër. Por ai përfundoi si reporter, duke marrë pjesë në luftën civile Spanjolle, ai punoi për Shërbimi Oriental të BBC dhe ishte kolumnist dhe redaktor letrar për revistën Tribunë.

Veprat e tij më të njohura, dhe të cilat vlejnë edhe sot, janë padyshim të lartpërmendurat 1984 y Rebelimi në fermë, analiza dhe kritika të qarta të kohërave të trazuara që ai jetoi, ku imperializmi dhe totalitarizmi kishte me bollëk. Por ka edhe tituj të tjerë si Nuk ka të bardhë në Paris dhe Londër Ditët e Birmanisë.

Fragmente dhe fraza

1984

Nuk do të ketë besnikëri; nuk do të ketë më besnikëri sesa ajo që i detyrohemi Partisë, dhe nuk do të ketë më dashuri sesa dashuria për Big Brother. Nuk do të ketë të qeshura përveç të qeshurave triumfuese kur një armik mundet. Nuk do të ketë art, letërsi, shkencë. Nuk do të ketë më një dallim midis bukurisë dhe shëmtisë. Të gjitha kënaqësitë do të shkatërrohen. Por gjithmonë, mos harroni, Winston, gjithmonë do të ketë epsh për pushtet, etje për dominim, e cila vazhdimisht do të rritet dhe do të bëhet gjithnjë e më delikate. Gjithmonë do të ketë tronditjen e fitores, ndjenjën e shkeljes së një armiku të pambrojtur. Nëse doni të merrni një ide se si do të jetë e ardhmja. paraqisni një çizme që shtyp një fytyrë njerëzore ... pandërprerë.
***
Ne, Winston, kontrollojmë jetën në të gjitha nivelet. Ju imagjinoni se ekziston diçka që quhet natyrë njerëzore, që do të irritohet nga ajo që bëjmë dhe do të kthehet kundër nesh. Por mos harroni se ne krijojmë natyrën njerëzore. Burrat janë pafundësisht të lakueshëm. Apo ndoshta ju jeni kthyer në idenë tuaj të vjetër që proletarët ose skllevërit do të ngrihen kundër nesh dhe do të na rrëzojnë. Heq atë ide. Ata janë të pambrojtur, si kafshët. Njerëzimi është Partia. Të tjerët janë jashtë, janë të parëndësishëm.
***
- A ekziston Big Brother? - tha Winston.
-Sigurisht që ekziston. Partia ekziston. Big Brother është mishërimi i partisë, ”tha O'Brien.
-A ekziston në të njëjtën kuptim që unë ekzistoj?
-Ti nuk ekziston.
***

Nëse udhëheqësi thotë për një ngjarje të tillë kjo nuk ka ndodhur, nuk ka ndodhur. Nëse thotë se dy dhe dy janë pesë, atëherë dy dhe dy janë pesë. Kjo perspektivë më shqetëson shumë më shumë se bombat.

***

Një diktaturë nuk është vendosur për të mbrojtur një revolucion; bëhet revolucioni për të vendosur një diktaturë.

***

Nëse mund të më bëjnë të mos të dua më ... do të ishte tradhëti e vërtetë.

Rebelimi në fermë

Zhurma shpejt pushoi. Të katër derrat prisnin, duke u dridhur dhe fajësuar të shkruar në çdo brazdë të fytyrave të tyre. Napoleoni kërkoi që ata të rrëfenin krimet e tyre. Ata ishin të njëjtët katër derra që kishin protestuar kur Napoleoni shfuqizoi tubimet e së Dielës. Pa kërkesa të mëtejshme, ata rrëfyen se kishin qenë në kontakt të fshehtë me Snowball që nga dëbimi i tij, e ndihmuan atë në shkatërrimin e mullirit dhe ranë dakord t'i dorëzonin "Fermën e Kafshëve" z. Ata shtuan se Snowball kishte pranuar, në mënyrë konfidenciale, se ai kishte qenë një agjent sekret për Z. Jones për shumë vite. Kur mbaruan rrëfimin e tyre, qentë, pa humbur kohë, i shqyen fytin dhe ndërkohë, Napoleoni, me një zë të tmerrshëm, pyeti nëse ndonjë kafshë tjetër kishte diçka për të rrëfyer.

***

Le të shohim, shokë: Cili është realiteti i kësaj jete tonë? Le ta pranojmë: jeta jonë është e mjerueshme, e mundimshme dhe e shkurtër. Ne kemi lindur, ata na furnizojnë me ushqimin që na duhet për të mbajtur veten, dhe ata prej nesh të aftë për të punuar na detyrojnë ta bëjmë këtë deri në atomin e fundit të forcës sonë; dhe në momentin që nuk jemi më në shërbim, ata na vrasin me një mizori të tmerrshme. Asnjë kafshë në Angli nuk e di kuptimin e lumturisë ose përtacisë pas moshës një vjeçare. Nuk ka asnjë kafshë falas në Angli. Jeta e një kafshe është vetëm mjerim dhe skllavëri; Kjo eshte e verteta.

***

Lufta është luftë. E vetmja qenie e mirë njerëzore është ajo që ka vdekur.

***

Të gjitha kafshët janë të njëjta, por disa janë më të barabarta se të tjerët.

***

Kafshët e habitur e zhvendosën vështrimin e tyre nga derri në njeri dhe nga njeriu në derr; dhe përsëri nga derri te njeriu; por tashmë ishte e pamundur të dallohej kush ishte një dhe kush tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.