Rudyard Kipling. 153 vjet të lindjes së tij. Dy poezi

Përfundoi 1865 kur erdhi në botë Joseph Rudyard Kipling en Bombei (Indi), një nga ata shkrimtarë që bëjnë histori në letërsi me shkronja të mëdha. Unë fola nuk bëra asgjë brenda Ky artikull e adaptimeve filmike të librit të tij më të njohur, Libri i xhunglës. Sot, për të festuar një të ri përvjetorin e lindjes së tij (tashmë janë 153 vjet), Më kujtohet në anën e tij poetike me disa poezi të tij: e mirënjohura Si y Mos u dorëzo, përveç disa vargjeve nga e tija Epitafë të luftës. Ishte Çmimi Nobel të letërsisë në vitin 1907.

Kipling, i njohur më së miri për veprën e tij të rëndësishme letrare në prozë, megjithatë u konsiderua edhe poema kombëtare e Britanisë së Madhe. Ai shkroi tre libra me poezi: Shtatë detet, Baladat e kazermave y Pesë kombet. Poema e tij më universale, Si, u përfshi në përmbledhjen me poezi Zanat dhe mirësitë, nga 1911. Unë gjithashtu shtoj disa vargje të përfshira në të tij Epitafë të luftës, frymëzuar nga Lufta e Parë Botërore ku vdiq djali i tij Gjoni.

Si

Nëse mund ta mbani kokën kur gjithçka rreth jush
humbni tuajin dhe për këtë ata ju fajësojnë,
nëse mund t’i besosh vetes kur të gjithë dyshojnë në ty,
por ju gjithashtu i pranoni dyshimet e tyre;
nëse mund të presësh pa u lodhur duke pritur,
ose te genjehen, mos paguaj me genjeshtra,
ose të urreheni, mos i jepni vend urrejtjes,
dhe -jet- nuk duken shumë mirë, ose shumë të mençur.

Nëse mund të ëndërroni - dhe mos t'i bëni ëndrrat mësuesin tuaj,
nëse mund të mendoni - dhe mos t'i bëni idetë qëllimin tuaj,
nëse mund të takoni Triumfin dhe Katastrofën
dhe trajtojini të dy falsifikuesit në të njëjtën mënyrë;
nëse mund ta pranoni të vërtetën që thatë
mashtrohen nga mashtrues që mashtrojnë për budallenjtë.
Ose shikoni gjërat që keni vënë në jetën tuaj, të prishura,
dhe zbrit dhe rindërtoji ato me mjete të vjetra.

Nëse mund të vendosni në qoshe të gjitha fitoret tuaja
dhe rrezikoji ata për një fat,
dhe humb, dhe fillo nga e para
dhe kurrë mos thuaj asgjë për atë që ke humbur;
nëse mund të tendosni zemrën dhe nervat dhe tendinat
për të luajtur radhën tuaj shumë kohë pasi të jenë shpenzuar.
Dhe kështu rezistoni kur nuk ju mbetet asgjë
përveç Vullnetit që të thotë: "Rezisto".

Nëse mund të flisni me turmat dhe të ruani virtytin tuaj,
ose ecni me mbretërit dhe mos e humbni mendjen e shëndoshë,
nëse armiqtë dhe miqtë nuk mund të të lëndojnë,
Nëse të gjithë kanë besim te ju, por asnjë shumë;
nëse mund të plotësoni minutën e paharrueshme
me gjashtëdhjetë sekondat që kalojnë nëpër të.
E juaja është Toka dhe gjithçka që jeton në të,
dhe - çka është më shumë -, ti do të jesh Burrë, bir.

Mos u dorëzo

Kur gjërat shkojnë keq siç bëjnë ndonjëherë,
kur të ofroj rrugën tënde vetëm kodra për t'u ngjitur,
kur ke pak për të pasur, por shumë për të paguar,
dhe ju duhet të buzëqeshni edhe kur duhet të qani,
kur dhimbja ju pushton dhe nuk mund të vuani më,
Pushoni mbase duhet por kurrë mos u dorëzoni.

Pas hijet e dyshimit
tashmë e argjendtë dhe e errët,
triumfi mund të shfaqet mirë,
jo dështimi që keni frikë,
dhe nuk është e mundur që injoranca juaj të imagjinojë sa afër,
mund të jetë e mira që ju dëshironi dhe që gjykoni kaq larg, luftoni,
Epo, pa marrë parasysh sa e vështirë duhet të vuash në luftë.

Kur gjithçka është më keq, më shumë duhet të insistojë!
Nëse fati të rrëzon në luftë,
nëse gjithçka në rrugën tuaj është përpjetë,
nëse buzëqeshja juaj është një dëshirë e kënaqur,
nëse ka punë të tepruar dhe korrje të ndyrë,
nëse rrjedha juaj kundërshtohet nga pjerrësitë,
Jepni vetes një armëpushim, por mos u dorëzoni!
«Sepse në këtë jetë asgjë nuk është përfundimtare,
merrni parasysh se: gjithçka kalon, gjithçka arrin dhe gjithçka kthehet ».

Epitafë të luftës

Të bindurit

Çdo ditë, edhe nëse asnjë vesh nuk dëgjon,
lutjet e mia u ngritën.
Çdo ditë, megjithëse nuk binte zjarr,
Unë bëra sakrificën.
Megjithëse errësira nuk u shua në mua,
megjithëse ai nuk u përball me forca më të vogla,
Megjithëse Zotat nuk dhanë asnjë dhuratë, pavarësisht nga gjithçka,
Përkundër gjithçkaje, unë u shërbeva zotave.

Nderimi

Vdekja që nga fillimi më favorizoi, duke e ditur mirë që nuk mund ta mbaja
prisni atë ditë pas dite. I la eprorët e mi dhe erdhi
duke fishkëllyer nëpër fusha dhe, pasi të sigurohesh,
"Linja juaj po mbaron", tha ai, "por unë të paktën e kam shpëtuar atë
Emri ".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   JEZUS MANUEL MENDOZA LOZANO dijo

    NDARJE E SHKELQYER. FALEMINDERIT, ME Pëlqejnë KËTO SHKRIME SUBLIME.