34 vjet pa kortazarin: shkrimet e tij më të mira

Julio Cortazar vdiq në 1984, konkretisht më 12 shkurt, për shkak të asaj që bëri dje 34 vjet pas vdekjes së tij. Ata thonë se gjenitë nuk vdesin kurrë, dhe është e vërtetë, veprat e tyre gjithmonë durojnë, kështu që sot ne kemi dashur të rishikojmë me ju disa nga shkrimet e tyre më të mira. Po, ka shumë, por kemi pak kohë që mund t'i kushtojmë shumë mirë një prej shkrimtarëve më të mirë argjentinas që kemi pasur ndonjëherë. Megjithëse, siç mund ta dini tashmë, vendi i tij i lindjes ishte Belgjika.

Julio Cortázar, mësues argjentinas

Shkroi Cortázar historiai shkroi prozëishte përkthyes, i bërë gjykimet, ai gjithashtu dha poezi dhe natyrisht, në kritik… A ju ka marrë malli për të shkruar? Ne mendojmë se jo!

Secila nga veprat e tij të plota mund të gjendet e redaktuar nga Galaxy Gutenberg; megjithatë, sot në Literatura aktuale, ne donim të rishikonim disa nga shkrimet e tij më të mira ... Megjithëse letërsia, si çdo art tjetër, ka një shije të caktuar subjektive, ne mund të jemi pothuajse të bindur se midis shkrimeve të zgjedhura, do të gjeni disa nga të preferuarat tuaja. Shpresojmë t’i shijoni!

"Hopscotch" (1963)

Kjo kontranovela aq të popullarizuar mund të zgjedhim shumë tekste të mira, megjithatë na mbetet ky, i cili na duket se është një delikatesë e shkëlqyer (i përket kapitullit 7 të veprës):

«Unë prek gojën tënde, me një gisht prek buzën e gojës tënde, e tërheq sikur po më dilte nga dora, sikur për herë të parë goja jote të ishte e hapur, dhe më mjafton ta mbyll sytë për të zhbërë gjithçka dhe për të filluar nga e para, unë lind çdo herë Goja që unë dëshiroj, goja që dora ime zgjedh dhe tërheq në fytyrën tënde, një gojë e zgjedhur midis të gjithëve, me lirinë sovrane të zgjedhur nga unë për ta tërhequr me dorën time fytyra jote, dhe kjo rastësisht që nuk kërkoj ta kuptoj përkon saktësisht me gojën tënde që buzëqesh poshtë asaj që të tërheq dora ime.

Ju më shikoni mua, nga afër ju më shikoni, gjithnjë e më nga afër dhe pastaj ne luajmë ciklopë, ne shikojmë gjithnjë e më nga afër dhe sytë tanë zgjerohen, afrohen më shumë me njëri-tjetrin, mbivendosen dhe ciklopët shikojnë njëri-tjetrin, duke marrë frymë i hutuar , gojët e tyre takohen dhe luftojnë ngrohtësisht, duke kafshuar njëri-tjetrin me buzët, mezi mbështetur gjuhën në dhëmbë, duke luajtur në mbylljet e tyre ku një ajër i rëndë vjen e shkon me një parfum të vjetër dhe një heshtje. Atëherë duart e mia kërkojnë të zhyten në flokët e tu, të ledhatojnë ngadalë thellësinë e flokëve, ndërsa ne puthemi sikur të kishim një gojë plot lule apo peshq, me lëvizje të gjalla, me një aromë të errët. Dhe nëse kafshojmë veten, dhimbja është e ëmbël dhe nëse mbyteni në një thithje të shkurtër dhe të tmerrshme të njëkohshme të frymëmarrjes, ajo vdekje e menjëhershme është e bukur. Dhe ka vetëm një pështymë dhe vetëm një shije të frutave të pjekur, dhe unë ndiej se ju dridheni kundër meje si një hënë në ujë.

"Tregime të kronopios dhe famave" (1962)

Një vepër me tregime të shkurtra që zgjojnë mendjen më imagjinare dhe surreal të lexuesit. Teksti i mëposhtëm merr titullin e 'Bëni sikur jeni në shtëpi':

«Një shpresë bëri një shtëpi dhe i vuri një pllakë që thoshte: Mirësevini tek ata që vijnë në këtë shtëpi.
Një famë e bëri një shtëpi dhe kryesisht nuk e pllaka atë.
Një kronopio bëri një shtëpi për vete dhe, duke ndjekur zakonin, vuri në hyrje tjegulla të ndryshme që ai bleu ose kishte bërë. Pllakat ishin rregulluar në mënyrë që ato të lexoheshin në rregull. I pari tha: Mirë se vini ata që vijnë në këtë shtëpi. I dyti tha: Shtëpia është e vogël, por zemra është e madhe. I treti tha: Prania e nikoqirit është e qetë si bari. I katërti tha: Ne jemi vërtet të varfër, por jo me vullnet. I pesti tha: Ky poster anulon të gjithë të mëparshmit. Rajah, qen ».

"Bestiary" (1951)

Ishte fillimi i "tregimtarit" Cortázar. Në këtë vepër mund të gjejmë histori, konkretisht gjithsej tetë, në të cilat ngjarjet më të përditshme kthehen në makthe. Fragmenti tjetër që analizojmë është nga tregimi i tij me titull "Letër për një zonjë të re në Paris".

“Kur ndjehem sikur do të hedh një lepur, vendos dy gishta në gojën time si një pirg të hapur dhe pres të ndjej pushin e ngrohtë që ngrihet në fyt si një lulëzim i kripës së frutave. Gjithçka është e shpejtë dhe higjenike, ndodh në një moment shumë të shkurtër. Nxjerr gishtat nga goja, dhe në to mbaj një lepur të bardhë për veshët. Lepurushi duket i lumtur, është një lepur normal dhe perfekt, vetëm shumë i vogël, i vogël si një lepur me çokollatë, por i bardhë dhe tërësisht një lepur. E vendosa në pëllëmbë të dorës, ngre pushin me një përkëdhelje të gishtërinjve, lepurushi duket i kënaqur që ka lindur dhe vlon dhe më ngul hundën kundër lëkurës sime, duke e lëvizur me atë dërrmimin e heshtur dhe të gudulisur të një hunda e lepurit kundër lëkurës së njërës dorë. Ai kërkon diçka për të ngrënë dhe pastaj unë (po flas kur kjo ndodhi në shtëpinë time në periferi) e nxjerr me vete në ballkon dhe e vendos në tenxhere të madhe ku rritet tërfili që kam mbjellë me qëllim . Lepurushi ngre plotësisht veshët, mbështjell një tërfil të butë me një rrotullë të shpejtë të surratit, dhe unë e di që mund ta lë dhe të shkoj, të vazhdoj për një kohë një jetë jo më ndryshe nga ajo e kaq shumë që blejnë lepujt e tyre në ferma ».

"Ruaj muzgun" (1984)

Ishte libri i fundit që Cortázar shkroi dhe daton nga i njëjti vit i vdekjes së tij, 1984. Midis të zgjedhurve, ky libër i fundit me poezi nuk mund të mungonte, në të cilin ai merrej me tema të tjera me poetë, dashuri, Parisin dhe Buenos Airesin e tij të dashur .

«Nëse duhet të jetoj pa ty, le të jetë e vështirë dhe e përgjakshme,
supa e ftohte, kepucet e thyera,
Ose që në mes të pasurisë dega e tharë e
kollë,
leh mbi mua emrin tuaj të deformuar, zanoret shkumë,
dhe çarçafët më ngjiten në gishta, dhe asgjë nuk më jep
paqen

Unë nuk do të mësoj për shkak të kësaj të të dua më mirë,
por të zhvendosur nga lumturia
Do ta di sa më ke dhënë
vetëm ndonjëherë duke qenë afër.

Mendoj se e kuptoj këtë, por jam mashtruese:
do të marrë ngricën e memes
në mënyrë që të strehuar në portal
kuptoni dritën e dhomës së ngrënies,
mbulesat e tavolinës së qumështit,
dhe aroma e bukës
që kalon dorën e saj të errët nëpër të çarë.

Sa larg teje sa një sy nga tjetri,
nga kjo fatkeqësi e supozuar do të lindë pamja
që më në fund ju meriton ».

Sa libra keni lexuar nga Julio Cortázar? Ky autor, i cili iu përkushtua kaq shumë zhanreve letrare, cila mendoni se e bëri më së miri? Ata thonë se ai shkëlqente mbi të gjitha si tregimtar, ... Dhe mund të jetë e vërtetë. Por, a nuk ju duket kjo poezi e fundit sublimisht e bukur?

E thashë edhe më parë: Letërsia, si çdo art tjetër, bazohet në mendime subjektive ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.