5 sonete nga Federico García Lorca për të festuar ditëlindjen e tij.

5 qershor të vitit 1898. poeti spanjoll më i lexuari të të gjitha kohërave, Federico Garcia Lorca. Për dikë që është më prozë se vargu, më shumë romane dhe tregime sesa poezi, megjithatë, unë jam i apasionuar pas Lorcës. Bukuria, forca, thelbi, ndjenja dhe fuqia e fjalës së tij ato arrijnë nivelet më sublime të poezisë në gjuhën e bukur spanjolle. Kështu që edhe një vit festoj ditëlindjen e tij, kësaj here me 5 prej soneteve të tij.

Gjithçka është shkruar për Federico García Lorca. E panevojshme dhe çdo fjalë apo kujtesë e jetës dhe veprës së tij kaq i studiuar nga kaq shumë specialistë. Unë thjesht shkruaj artikuj letrar këtu ku ndaj ose kënaqem me atë që lexoj ose di. Dhe ka autorë që tashmë janë mbi çdo rishikim te figura jote. Lorca është një prej tyre, njëra prej të cilave duhet vetëm të ndihet sesa të lexohet. Pra, le të mos e vonojmë më kënaqësinë e këtij leximi.

5 sonete

Këta janë 5 të zgjedhur për të zgjuar kujtesën e tij: Sonet gongorinePlagët e dashurisëNata e dashurisë pa gjumëSoneti i Ankesës së ëmbëlUnë dua të qaj pikëllimin tim dhe ju them...

Sonet gongorine

Ky pëllumb nga Turia që unë ju dërgoj,
me sy te embel dhe pupla te bardha,
në dafinën e Greqisë derdh dhe shto
flakë e ngadaltë e dashurisë kur po ndalem.

Virtyti i saj i sinqertë, qafa e saj e butë,
në zhul të dyfishtë të shkumës së nxehtë,
me një drithë acar, margaritar dhe mjegull
mungesa e gojës suaj po shënon.

Kaloni dorën mbi bardhësinë e saj
dhe do të shihni se çfarë melodie me dëborë
përhapur në thekon në bukurinë tuaj.

Kështu zemra ime natë e ditë
i burgosur në burgun e dashurisë së errët,
ai qan pa parë melankolinë e tij.

***

Plagët e dashurisë

Kjo dritë, ky zjarr gllabërues.
Ky skenar gri më rrethon.
Kjo dhimbje për vetëm një ide.
Kjo ankth i parajsës, botës dhe kohës.

Kjo britmë gjaku që zbukuron
lirë pa puls tani, çaj lubrifikant.
Kjo peshë e detit që më godet.
Ky akrep që banon në gjoksin tim.

Ato janë kurora dashurie, shtrati i të plagosurve,
ku pa gjumë, ëndërroj praninë tënde
mes rrënojave të gjoksit tim të fundosur.

Dhe megjithëse kërkoj majën e maturisë
zemra jote më jep luginën
me hemlock dhe pasion të shkencës së hidhur.

***

Nata e dashurisë pa gjumë

Natën të dy me një hënë të plotë,
Fillova të qaj dhe ti qeshe.
Përçmimi juaj ishte një zot, ankesat e mia
momente dhe pëllumba në një zinxhir.

Natën poshtë të dyve. Kristal hidhërimi,
ju qani për distanca të thella.
Dhimbja ime ishte një grup agonish
në zemrën tënde të dobët të rërës.

Agimi na bashkoi në shtrat,
gojën e tyre në avionin e akullt
e gjakut të pafund që derdhet.

Dhe dielli erdhi përmes ballkonit të mbyllur
dhe korali i jetës hapi degën e tij
mbi zemrën time të mbështjellë.

***

Soneti i Ankesës së ëmbël

Kam frikë të humbas çudinë
të syve tuaj të statujës dhe theksit
që natën më vë në faqe
trëndafili i vetmuar i frymës tënde.

Më vjen keq që jam në këtë breg
bagazh pa degë; dhe atë që unë ndiej më shumë
nuk ka lule, tul ose argjilë,
për krimbin e vuajtjeve të mia.

Nëse je thesari im i fshehur,
nëse je kryqi im dhe dhimbja ime e lagur,
nëse unë jam qeni i zotërisë tuaj,

mos më lër të humbas atë që kam fituar
dhe zbukuroni ujërat e lumit tuaj
me gjethet e vjeshtës time të tjetërsuar.

***

Unë dua të qaj pikëllimin tim dhe ju them ...

Unë dua të qaj pikëllimin tim dhe ju them
në mënyrë që të më doni dhe të qani për mua
në një natë bilbilash,
me kamë, me puthje dhe me ty.

Unë dua të vras ​​dëshmitarin e vetëm
për vrasjen e luleve të mia
dhe ktheu lotët dhe djersën time
në një grumbull të përjetshëm gruri të fortë.

Maja kurrë nuk mbaron
Unë të dua, ti më do, gjithmonë në flakë
me diell të prishur dhe hënë të vjetër.

Atë që nuk më jep dhe nuk të pyes
Do të jetë për vdekjen, e cila nuk largohet
as hije për mishin që dridhet.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Narcis dijo

  Nismë e shkëlqyeshme ... Do të ishte shumë e dobishme nëse ata e bëjnë atë edhe me autorë bashkëkohorë.
  Zgjidhni poezi dhe tregojini, t'i njohin dhe nëse është e përshtatshme të blini librat e tyre.
  Sinqerisht
  Narcis

 2.   roje Hugo dijo

  E ngushëllon botimin e poezisë në këtë shekull që shkatërron gjithçka, sidomos sonetet, për mendimin tim poezia par excellence. Është mirë që kjo pjesë e botës letrare nuk ka humbur. Ndonjëherë kujtesa nuk është fajtore për këto gabime, por humbja e së hollësisë, e cila është shumë më për të ardhur keq.