Pasdite letrare me Jon Arretxe në Aranjuez. 19 kamera prezantim

Fotografitë: 1. (c) Mariola Díaz-Cano Arévalo. 2. (c) Joaquin Cot.

Pasditen e fundit të 4 Prillit, shkrimtari Bask Jon arretxe Ai ishte brenda Aranjuez duke prezantuar librin e tij 19 kamerai pari nga ata që interpretojnë karakterin e tij, imigranti Burkinabe Touré, që jeton në Bilbao dhe vepron si një enë dashamirësish, kengetar operedetektiv dhe madje xhigolo. Ai na tregoi shumë gjëra për të jeta dhe puna e tij në një çift orësh shumë të relaksuar dhe me shumë pjesëmarrje nga publiku, lexues të cilët në pjesën më të madhe kishin lexuar tashmë romanin.

Ishte një aktivitet i përshtatur brenda Festivali i Romanit të Zi, Margarita Negra, organizuar nga IES Margarita Salas de seseña. Atëherë patëm mundësinë që përshëndetje dhe merr firmën tënde dhe ata që dëshironin vazhduan mbrëmjen me një darkë. Unë rrëfej injorancën time për punën e Arretxe, por të tij afërsia, thjeshtësia dhe jeta e tij e pasur dhe përvojat letrare ata më pushtuan.

Jon arretxe

Ky shkrimtar i gjithanshëm i lindur në basauri ka një doktoraturë në Filologji Baske, një diplomë bachelor në Edukimi fizik dhe garat e piano dhe këndim. Ai ishte gjithashtu një mësues i Baskëve dhe Edukimit Fizik dhe aktualisht jeton nga shkrimet, nga bisedat dhe leksionet e tij mbi udhëtimet dhe librat e tij, dhe nga këndimi i operas.

Ishte udhëtar i parakohshëm dhe ka udhëtuar në shumë vende në Azia dhe Afrika. Aty kaluan Sahara Algjeriane, Mali dhe Senegal, me biçikleta. Ky ishte një udhëtim kaq intensiv saqë ai vendosi ta fuste në një ditar që më vonë kishte titullin tubabou. Ai e prezantoi atë në një konkurs, fitoi dhe pas pritjes së madhe të lexuesve vendosi të vazhdojë të shkruajë.

Por një ditë ai u lodh pak nga kaq shumë udhëtime fizike dhe letrare dhe gjeti atë roman i zi. Sidoqoftë, në librat e tij mund të gjejmë hibride që e përziejnë këtë zhanër me atë të udhëtimeve, siç janë këta tituj:

 • morto vivace - Paris.
 • Rruga e engjëjve - Lisbonë.
 • Shahmaran - Stamboll.
 • Angndrrat e Tangier - Tangier.

Seri Touré

19 kamera es i pari nga ata që luanin këtë personazh dhe Arretxe, me mbështetjen vizuale të një projektori, po na tregonte video të raporteve për Bilbao dhe cilësimet për romanet e tij. Në veçanti, ai na çoi nëpër lagjen e San Francisko, konsiderohet nga shumë si një lagje e varfër dhe margjinale dhe geto i një të huaji. Me pak fjalë, një vend "i pasigurt" dhe rastësisht nuk rekomandohet që për Arretxe është mjedisi ideal në të cilin mund të zhvillohen historitë e tyre.

Bare tradicionale, klube dekadente, shtëpi publike, një manastir, narcoslas, pateras apartamente… Por ne gjithashtu vizituam të tjerë të tillë si Konferencën Euskalduna dhe Pallatin e Muzikës, për shembull. Ato shërbejnë të gjitha si një kornizë për romanet e mbingarkuara me shumë errësirë ​​dhe kritikë shoqërore.

Në fakt gjithashtu, kjo seri e Touré është shkruar atje, thjesht në apartamentin ku jeton personazhi dhe se shkrimtari arriti të gjente padyshim gjithë frymëzimin. Ai gjithashtu u mbështet në shoqatat e lagjeve dhe fshatarësinë e larmishme që popullon San Francisko, nga prostituta, qendrat sociale për kujdesin e emigrantëve ose të njëjtat policia bashkiake dhe Ertxaina.

Seriali përbëhet nga 5 tituj dhe ai na tha se, tani për tani, e ka parkuar, nga frika e mos u zhvendosur në pëllumba ose akomodimi në një rutinë krijuese që do të bëhet shumë e varur nga kërkesa e lexuesve të tyre. Sidoqoftë, nuk ka hequr dore nga ajo dhe ndoshta do ta vazhdojë atë.

 1. 19 kamera.
 2. 612 euro.
 3. Hijet e askund.
 4. Lojërat e kanalizimeve.
 5. Lëkura e Moleskin.

Pyetjet e lexuesve

Kishte disa, si dhe komente dhe pyetje të përgjithshme rreth tij stili, projektet tuaja të reja ose autorët tuaj të preferuar. Kështu na tha që preferon të shkruajë romane të shkurtër dhe se pa dyshim që duhet të përfitosh nga frymëzimi kur të shfaqet. Ai rrëfeu se në momentin që vuan nga a bllokadë në punën në fjalë, a roman i ri mjedisi rural edhe gjinia e zezë

Ai gjithashtu iu përgjigj pyetjes së zakonshme nëse e gjen Touren si të tijën alter ego, të cilit ai u përgjigj jo. "Epo, më shumë se gjithçka sepse ai është i zi dhe unë jo", ishte komenti i tij me humor. Ai gjithashtu u përgjigj se i pëlqente dy aspektet e tij si këngëtar dhe shkrimtar i operës. Dhe për të tijat marrëdhëniet me policinë ose ertxaines, të cilët nuk dalin shumë mirë në romane, komentuan se nuk u pëlqen në përgjithësi, por që ai kurrë nuk ka pasur probleme. Ai i tha një anekdote të një polici bashkiak, i cili e kupton mjaft mirë, i cili i tha një ditë se nuk ka më 19 kamera vëzhgimi të instaluara në lagje që i referohet titulli, por që janë 21.

Autorët tuaj të preferuar

Dhe sa i përket shkrimtarëve të tij të preferuar, ai i theksoi këto, megjithëse ka shumë më tepër:

 • Himat Chester.
 • Thierry Jonquet, për të cilin ai citoi titullin e tij Tarantula, i cili frymëzoi filmin Lëkura në të cilën jetojnga Pedro Almodóvar.
 • Julian Ibáñez.
 • Ian Manook.
 • Eduard Mendoza.

Për më shumë informacion: Jon Arretxe.net


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.