A do të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë nga Inés Plana, shitësi më i mirë i vitit?

Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë es la romani i parë i një shkrimtari romani, Ines Plana, dhe është në rrugën e saj për t'u bërë një nga shitjet kryesore të vitit. Një hit i tillë me një film të parë është një fenomen i pazakontë. Shtë e vërtetë që ka disa shtylla për ta arritur atë:

 • El mbështetje nga një botues i madh: Në funksion të promovimit të librit dhe edicionit luksoz me të cilin është botuar, është angazhimi i madh i Editor Espasa për këtë vit.
 • Un zhanri i modës: Isshtë një roman krimi, një roman krimi, i intrigave.
 • një histori e mirë: Eksploroni shpirtin e protagonistëve, nga viktima tek vrasësi përmes rojeve civile që po hetojnë çështjen. Ka një komplot të mirë ku ka më shumë se të papriturat. Në këtë roman, sepse S se si dhe mbi të gjitha, efekti emocional që prodhojnë ngjarjet dhe zbulimi i tyre tek ata që janë të përfshirë në histori janë të rëndësishme.

Bie në sy kur lexoni Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumëtë gjithë kanë probleme, djemtë e mirë, të këqijtë dhe goditjet vështrimi. Noshtë noir gjinor dhe nuk mungojnë kufomat madje edhe një dozë e mirë sadizmi dhe mizorie. Edhe ashtu,  eksplorimi i emocionale është shënimi mbizotërues i romanit. Nuk është një kohë e mirë për asnjërin nga personazhet e shfaqjes, madje as për macen, e cila pak nga pak bëhet një më shumë për lexuesin, dhe kur kthen disa faqe pa u shfaqur, çuditet për të.

Greta hyn fshehtas në jetën e togerit Julian Tresser për të qëndruar në të.

Greta hyn fshehtas në jetën e togerit Julian Tresser për të qëndruar në të.

Inés Plana na sjell një histori të përgjakshme dhe të trishtuar, nuk ka vend për shpresë Në ngjarjet e historisë, madje as në ngjarjet tangjenciale, mund të shpresohet vetëm për diçka të mirë nga ajo që sjell jeta më vonë për ata që, pas këtyre përvojave, ende kanë një shans.

"Ai e dinte mirë që Garda Civile është grupi profesional me shkallën më të lartë të vetëvrasjeve, por ai nuk i konsideronte eprorët e tij të aftë për të marrë jetën e tyre."

Isshtë një vepër origjinale që, duke respektuar bazat e zhanrit, largohet nga klishetë dhe stereotipet shfaqen dhe shkojnë atje nga kanë ardhur. Një roman në të cilin njerëzit e këqij janë shumë të këqij, të mirët janë njerëz dhe ku do të vijnë përfundimet e lumtura, nëse do të ndodhin, jashtë faqeve të tyre.

"Julian kishte arritur një vetëkontroll të tillë sa që ndonjëherë e bënte atë të shqetësuar: kaq shumë vetëkontroll mund të shpërthente psikologjinë e tij në një mijë copa, dita më pak e pritur dhe ndoshta për shkak të diçkaje krejt të parëndësishme."

Shpresojmë që së shpejti t'i lexojmë Inés Plana një aventurë të re nga togeri Julián Tresser dhe kapitali Coira, dhe shpresojmë që deri atëherë jeta t'i trajtojë pak më mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Liliana dijo

  Dhe rezultati i komplotit, ata nuk thonë asgjë? Të zgjidhet rastësisht? Unë me të vërtetë mendoj se është një libër i keq: personazhe egoistë dhe të vegjël, një komplot aq i menduar sa të mahnit me të vërtetë dhe ai përfundim që të bën të duash ta hedhësh librin: ajo që bën autori është të nënçmojë dhe nënvlerësojë lexuesin. Unë nuk do ta rekomandoja atë, me të vërtetë.

 2.   Ana Lena Rivera dijo

  Kjo, si gjithçka në jetë, është çështje shijeje. Keni të drejtë që asnjë nga personazhet nuk është afër virtytit moral, të gjithë kanë një pikë negative, disa madje edhe të imët që e pengon lexuesin të ndiejë admirim për ndonjë. Nga ana tjetër, kjo i bën ata njerëzorë. Shpresojmë të na tregoni se çfarë do të rekomandonit në lidhje me romanet aktuale të krimit, ne do të jemi të lumtur të lexojmë dhe komentojmë.