Goethe. Duke kujtuar babanë e Romantizmit Gjerman

Portreti i Goethe, nga Johann Heinrich Wilhelm Tischbein.

Johann Wolfgang von Goethe pa dritën e parë të ndezur 28 gusht 1749. I vëmendshëm babai i Romantizmit Gjerman Ai ishte një njeri i shkëlqyer dhe i gjithanshëm. Poet, romancier, dramaturg dhe shkencëtar, ndikuan thellësisht në shkrimtarë, mendimtarë, kompozitorë dhe artistë të gjeneratës tjetër dhe kudo. Sot unë festoj përvjetorin e saj duke theksuar 4 poezi dhe 20 fraza të tij.

Goethe

Johann Wolfgang von Goethe është me siguri një nga poetët, dramaturgët dhe romancierët më të mëdhenj dhe më të njohur të Gjermanisë dhe përfaqësuesi maksimal i lëvizjes romantike. Puna e tij prek zhanre të tilla si poezi lirike, roman ose dramë. Ai gjithashtu kultivoi një prodhim shkencor në tema të tilla si botanikë ose teoria e ngjyrave. Dhe ndikoi në të gjitha fushat e mendimit, letërsisë dhe artit në përgjithësi.

Ndër veprat e tij më e rëndësishmja dhe e njohur botërisht është padyshim drama e tij Faust, burimi më ikonik dhe me ndikim, frymëzimi dhe objekti i versioneve të shumta. Dhe romanet e tij më përfaqësues janë Aventurat e Rinj WertherWilhelm Meister. Në poezi vlen të theksohet e tija Prometeo dhe gjithashtu Hermann dhe Dorotea ose të tyre Elegiet romake.

Mbiemri i tij i jep emrin Instituti Goethe, institucioni i ngarkuar me përhapjen e kulturës dhe gjuhës gjermane në të gjithë botën. Këto janë 4 poezi të tij më të shkurtra për ta kujtuar dhe Fraza 20 plus.

4 poezi

Nata e bukur

Unë duhet të largohem nga kasolle
ku jeton i dashuri im,
dhe me një hap vjedhurazi
Endem nëpër xhunglën e thatë;
hëna shkëlqen në gjethe,
inkurajoni një fllad të butë,
dhe thupra, që lëkundet,
aroma e saj ngrihet tek ajo.

Sa freski më kënaq
të natës së bukur të verës!
Sa mirë ndihet këtu
çfarë na mbush me gëzim!
Punë e vështirë për të thënë! ...
E megjithatë do të jepja
Unë një mijë net më pëlqen kjo
për një me mikun tim.

***

Muzgu i jetës

Në samitet
ka paqe,
në majë të cepave
mezi mundesh
perceptoj një frymë,
zogjtë e vegjël kanë heshtur në pyll.
Prisni shpejt
edhe ju do të pushoni.

***

Dashuri pa pushim

Përmes shiut, nëpër dëborë,
Përmes furtunës shkoj!
Midis shpellave me gaz,
Në valët e mjegullta shkoj,
Gjithmonë përpara, gjithmonë!
Paqja, pushimi, kanë fluturuar.

Shpejt përmes trishtimit
Dëshiroj të therrem
Se gjithë thjeshtësia
Të qëndrueshme në jetë
Bëhu varësia e një malli,
Aty ku zemra ndjen për zemrën,
Duket se të dyja digjen
Duke parë që ndihen të dy.

Si do të fluturoj?
Kot ishin të gjitha përballjet!
Kurora e ndritshme e jetës,
Lumturia e trazuar ...
Dashuri, ti je kjo!

***

Lamtumira

Më lër të të them lamtumirë me sytë e mi,
që kur të them mohojnë buzët e mia!
Lamtumira është një gjë serioze
edhe për një njeri, si unë, i zbutur!

E trishtuar në ekstazë na bën të barabartë
prova më e ëmbël dhe më e butë e dashurisë;
ftohtë unë dëshiroj puthjen e gojës sate
liroje dorën, lëre timen të mbajë.

Përkëdhelja më e vogël, në një kohë tjetër
i poshtër dhe fluturues, më pëlqente!
Ishte diçka si vjollca e parakohshme,
që filloi në kopshte në mars.

Unë nuk do të pres më trëndafila aromatik
të kurorëzosh ballin me to.
Frances, është pranverë por vjeshtë
për mua, për fat të keq, do të jetë gjithmonë.

Fraza 20

 1. Pakënaqësia maksimale, si lumturia maksimale, modifikon pamjen e të gjitha gjërave.
 2. Njeriu gjithmonë e beson veten të jetë më shumë se sa është dhe e vlerëson veten më pak se sa ia vlen.
 3. Të mendosh është më interesante sesa të dish, por më pak interesante sesa të shikosh.
 4. Mirë është vërtet të fitosh, por është shumë më mirë të mbash.
 5. Të mendosh është e lehtë, të veprosh është e vështirë dhe vënia në veprim e mendimeve është gjëja më e vështirë në botë.
 6. Një shembull fisnik i bën veprimet e vështira të lehta.
 7. Ne jemi formuar nga ajo që duam.
 8. Hakmarrja më e egër është përbuzja e të gjitha hakmarrjeve të mundshme
 9. Askush nuk e di se çfarë po bën ndërsa vepron si duhet, por ajo që është e gabuar është gjithmonë e vetëdijshme.
 10. Njeriu bëhet nga besimet e tij. Ashtu siç beson, ashtu është.
 11. Dashuria është një gjë ideale; martesa, një gjë e vërtetë; ngatërrimi i së vërtetës me idealin nuk mbetet kurrë pa u ndëshkuar.
 12. Kush bën mirë me vetëmohim, paguhet gjithmonë me kamatë.
 13. Atë që nuk mund ta kuptoni, nuk mund ta zotëroni.
 14. Nuk ka asgjë të parëndësishme në botë. Gjithçka varet nga këndvështrimi.
 15. Karakteri formohet në valët e stuhishme të botës.
 16. Mendja e njeriut nuk është e kufizuar në asnjë kufi.
 17. Ne të gjithë jemi aq të kufizuar sa gjithmonë besojmë se kemi të drejtë.
 18. Mëkatet shkruajnë histori, e mira hesht.
 19. Njeriu më i lumtur në botë është ai që di të njohë meritat e të tjerëve dhe mund të gëzohet në të mirën e të tjerëve sikur të ishte e tija.
 20. Disa libra duket se janë shkruar jo për të mësuar prej tyre, por për të bërë të njohur atë që dinte autori i tyre.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.