Duke kujtuar Herman Melville. 20 fraza të shkëlqyera të veprave të tij

Herman Melville takohemi sot 199 vjet Dhe dyqindvjetori i tij vitin e ardhshëm premton të jetë një festë e madhe. Ky shkrimtar amerikan, i konsideruar si një nga të mëdhenjtë e letërsisë botërore, është padyshim referencë themelore e romanit aventuresk, veçanërisht ato të zhvilluara në shëmtim, me një përbërës të fortë dhe intensiv psikologjik.

Sot sjell Fraza 20 i zgjedhur nga veprat e tij më të spikatura. Për ne që i duam librat e zhanrit dhe gjithçka që ka erë det, anije dhe epika të mëdha, autori i balenës së bardhë të pavdekshme Moby Dick është një gjë e domosdoshme.

Kush ishte Herman Melville

Me një jetë kaq të dendur sa romanet e tij, Melville ka lindur në New York dhe ai ishte i treti nga tetë fëmijët. Kur babai i tij, Allan Melville, vdiq, familja ishte në telashe të thella financiare. Kështu, në 1837 ai kaloi oqeanin për në Liverpul ku po punonte. Pas kthimit të tij ai shërbeu si Profesor dhe në 1841, në moshën 22 vjeç, ai udhëtoi për në Detet e Jugut në bordin e një balena.

Pas një viti e gjysmë kalimi, ai braktisi anijen në Ishujt Marquesas dhe jetoi një muaj mes kanibalëve, nga të cilët ai u arratis me një anije tregtare Australiane për t'u zbarkuar Tahiti, ku kaloi ca kohë në burg. Ai gjithashtu punoi si një fermer, udhëtoi për në Honolulu dhe prej andej, ai përfundoi duke u regjistruar në një fregatë të Marinës Amerikane.

Në 1844 ndaloi shfletimin dhe iu përkushtua shkrimit të romaneve me kohë të plotë dhe zakonisht i bazuar në të tijat përvojat në det. Ishin tituj si Typee, Mardi ose Redburn, ndër të tjera. Ose si Billy Budd, marinar, një vepër e fundit e botuar kur Melville pothuajse kishte rënë në harresë. Tituj të tjerë ishin Pierre, një dështim i madh, dhe Përralla nga këndvështrimi, e cila përmban llogarinë e Bartleby nëpunësi.

Romani i tij më i famshëm ishte Moby Dick, botuar në 1850, por u refuzua në fillim. Pastaj u bë një nga veprat më të mëdha të letërsisë universale, për portretin dhe metaforën e botës dhe natyrës njerëzore në një varkë, Pekod, kapiten nga një prej personazheve më të mëdhenj të krijuar ndonjëherë, Kapiteni Ashabi. Ai ia kushtoi atë Nathaniel Hawthorne, një autor i cili gjithashtu ndikoi shumë tek ai dhe me të cilin u miqësua në 1850.

20 fraza të veprave të tij

Tipi (1846)

 1. Anije e gjorë! Pamja juaj personale reflekton dëshirat tuaja; Në çfarë gjendje të mjerueshme është!
 2. Malet dhe brendësia paraqesin vetëm vende të izoluara dhe të heshtura për t'u parë, pa zhurmën e kafshëve grabitqare dhe të animuara nga disa mostra të qenieve të vogla.
 3. Anija jonë ishte dorëzuar në të gjitha llojet e gëzimeve dhe shtrembërimeve. As pengesa më e vogël nuk u vendos midis pasioneve të ndyra të ekuipazhit dhe kënaqësisë së tyre të pakufishme.
 4. Por këto reflektime rrallë më pushtuan mendjen; Unë do të braktisja veten ndërsa orët kalonin dhe nëse ndonjëherë më vinin mendime të pakëndshme, unë do t'i hiqja shpejt ato. Kur admiroja kompleksin e gjelbër në të cilin isha burgosur, isha i prirur të mendoja se isha në një "luginë ëndrrash" dhe se përtej maleve kishte vetëm një botë ankthi dhe shqetësimi.
 5. Në kërkim të balenës ne kishim lundruar përmes Ekuatorit rreth njëzet gradë në perëndim të Galapagos; dhe e gjithë puna jonë, pasi përcaktuam kursin tonë, ishte të rregullonim oborret dhe të qëndronim poshtë erës: anija e mirë dhe flladi i vazhdueshëm do të bënin pjesën tjetër.

Moby Dick (1851)

 1. Ju mund të më quani Ismael.
 2. Çmenduria njerëzore është shpesh një gjë dinake dhe e familjes së maceve. Kur mendoni se keni ikur, mbase thjesht jeni shpërfytyruar në një mënyrë të heshtur dhe më delikate.
 3. Për shkak të një fataliteti kurioz, siç është vërejtur shpesh në filibustrat e qytetit të cilët gjithmonë fushojnë rreth gjykatave, në mënyrë të barabartë, zotërinj, mëkatarët priren të jenë me bollëk në një mjedis më të shenjtë.
 4. Nuk është në asnjë hartë. Vendet e vërteta nuk janë kurrë.
 5. Gjurma e ardhshme e kafshës nëpër errësirë ​​është pothuajse aq e vendosur për mendjen e zgjuar të gjuetarit, sa bregdeti për pilotin. Pra, ishte kjo aftësi e çuditshme e gjuetarit, kalueshmëria proverbiale e një gjëje të shkruar në ujë, një zgjim, është po aq e besueshme, për të gjitha qëllimet dhe qëllimet, si toka e thatë.

Bartleby, nëpunës (1853)

 1. Duhet të them se sipas zakonit të shumë ligjvënësve me zyra në ndërtesa të populluara dendur, dera kishte disa çelësa.
 2. Ah, lumturia kërkon dritën, prandaj gjykojmë se bota është e lumtur; por dhimbja fshihet në vetmi, prandaj gjykojmë se dhimbja nuk ekziston.
 3. Por ai dukej i vetëm, absolutisht i vetëm në univers. Diçka si një plaçkë në mes të Oqeanit Atlantik.
 4. Unë mund të jepja lëmoshë në trupin e saj; por trupi nuk i dhembi; shpirti i tij ishte i sëmurë dhe unë nuk mund ta arrija shpirtin e tij.
 5. Nuk është e pazakontë që njeriu i cili kundërshtohet në një mënyrë të pazakontë dhe të paarsyeshme papritur nuk beson në bindjen e tij më elementare. Ai fillon të veshtrojë paksa në dritë se, sa e jashtëzakonshme mund të duket, e gjithë drejtësia dhe e gjithë arsyeja janë në anën tjetër; nëse ka dëshmitarë të paanshëm, u drejtohet atyre në një farë mënyre për ta përforcuar atë.

Billy Budd, marinar (1924)

 1. E vërteta e thënë pa kompromis do të ketë gjithmonë anët e saj të thyer.
 2. Në të vërtetë, ai ishte një nga ujqërit e detit për të cilët vështirësitë dhe rreziqet e jetës detare, në ato kohë të luftës së zgjatur, nuk kishin prishur kurrë instiktin natyror për shijimin e shqisave.
 3. Ky kapiten ishte një nga ata njerëz të vdekshëm me vlerë që gjenden në të gjitha llojet e profesioneve, madje edhe më të përulurit; lloji i personit që të gjithë bien dakord ta quajnë "një njeri i respektuar".
 4. Kur shpallet lufta, a jemi këshilluar më parë ne, luftëtarët në krye të saj? Ne luftojmë duke ndjekur urdhra. Nëse gjykimi ynë aprovon luftën, është thjesht rastësi.
 5. Kush në ylber mund të tërheqë vijën ku mbaron vjollca dhe fillon portokalli? Ne e shohim qartë ndryshimin në ngjyra, por ku, saktësisht, ngatërrohet e para me të dytën? E njëjta gjë është e vërtetë për shëndetin mendor dhe çmendurinë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.