Lolita nga Nabokov. Fraza të klasikut tuaj për këtë të Premte të Dolores.

Es E premtja e dhimbjes. Operacioni i parë nga pushimet e Pashkëve dhe onomastika e Dolores që jemi në botë, pa marrë parasysh sa ata insistuan vite më parë për të ndryshuar datën në 15 Shtator. Për ne nga shkolla e vjetër dhe me shumë lolas në familje vazhdojmë ta festojmë edhe sot.

Dhe dhurata ime për këtë ditë fillestare të procesioneve dhe torrijas është një përmbledhje nga Lolita, largimi më letrar dhe më i famshëm nga pena e shkrimtarit të lindur rus dhe të nacionalizuar amerikan Vladimir Nabokov. Shkon një analizë e shkurtër me një përzgjedhje të fjalë të kota.

Për Lolita

Botuar për herë të parë në 1955, Lolita konsiderohet nga shumë kritikë si një kryeveper të letërsisë bashkëkohore botërore dhe a klasike moderne. Në kohën e tij ishte i refuzuar nga katër botues, duke u renditur si pornografike. Ishte Olympia Press, një botues i vogël i Paris të specializuar në vepra erotike, të cilat guxuan ta botonin. Tre vjet më vonë u shfaq në Shtetet e Bashkuara.

Ai menjëherë ngriti një Pluhuri i skandalit, polemikave dhe polemikave, përveç akuzave për sfidimin e tabuve dhe shfaqjen e hapur të dëshirave më të patregueshme dhe të errëta të shoqërisë. Popullariteti i tij u bë edhe më i madh kur Stanley Kubrick e çoi në kinema en 1962 me një skenar nga vetë Nabokov. Ata luanin në të James Mason, Shelley Winters, Peter Sellers dhe Sue Lyon. Më pas ka pasur më shumë versione, por ky është më i mbajtur mendi.

Pra, ne kemi një vepër me prizma të ndryshme leximi që shkojnë nga historia romantike dhe erotike te portreti i një shoqërie mjaft vetë-indulgjente. Dhe sigurisht, në këto kohë të reja të inkuizicionit, censura letrare, në dhe x për gjinitë gramatikore dhe kaq shumë korrektësi politike, ata tashmë e kanë vënë atë në qendër të vëmendjes. Historia e fiksimit Humbert Humbert, një mësuese dyzet vjeçare, për Lolita shumë të re nuk lë askënd indiferent.

 Disa fraza të tij

 • Lolita, drita e jetës sime, zjarri i zorrëve të mia. Mëkati im, shpirti im. Lo-li-ta: maja e gjuhës ndërmerr një udhëtim prej tre hapash poshtë qiellzës derisa të qëndrojë, në të tretën, në buzë të dhëmbëve. Ishte Lo, vetëm Lo, në mëngjes kur ai qëndronte në pesë metra e tetë në një këmbë të veshur me çorape. Ishte Lola kur kishte veshur pantallonat. Ishte Dolly në shkollë. Ishte Dolores kur firmosi. Por në krahët e mi ajo ishte gjithmonë Lolita.
 • Ishte dashuri me shikim të parë, me shikim të fundit, me çdo shikim.
 • Dhe ja, ajo është e humbur në mesin e të gjithëve, duke kërcyer një laps, e urryer nga mësuesit, me sytë e të gjithë djemve të ngulur në flokët e saj dhe në qafë, Lolita ime.
 • Deri atëherë isha në një gjendje eksitimi që kufizohej me çmendurinë; por në të njëjtën kohë ai kishte dinakërinë e një të çmenduri.
 • Mendoj se gjithçka është çështje dashurie; sa më shumë që e doni një kujtim, aq më e fortë dhe e çuditshme është.
 • Gjithçka ishte gati. Nervat e kënaqësisë u ekspozuan. Kënaqësia më e vogël do të mjaftonte për të lënë të lirë parajsën.
 • Papritmas ishim çmendurisht, ngathtësisht, paturpësisht, në mënyrë agonike të dashuruar me njëri-tjetrin ...
 • Oh, Lolita, ti je vajza ime, ashtu si Virxhinia ishte e Poe dhe Beatriz ishte e Dante.
 • E shikoja dhe e shikoja, dhe e dija me po aq siguri se duhet të vdisja, se e doja më shumë se gjithçka që imagjinohej ose shihej në tokë.
 • Imagjinoni mua: Unë nuk mund të ekzistoj nëse ju nuk më imagjinoni mua.
 • Ne e duam njëri-tjetrin me dashuri të parakohshme, me dhunën që shkatërron shpesh jetën e të rriturve.
 • Atje, në bankën e të akuzuarve me rërë, disa metra larg pleqve tanë, shtriheshim shtrirë gjithë mëngjesin, në një paroksizëm të gurëzuar dhe do të përfitonim nga çdo çarje e bekuar e hapur në hapësirë ​​dhe kohë; dora e saj, gjysmë e fshehur në rërë, po rrëshqiste drejt meje, gishtat e saj të bukur kafe gjithnjë e më afër, si në ëndrra;
 • Ajo bërtiti me një notë të papritur të zhurmshme në zërin e saj, dhe tundi trupin e saj, dhe shtrembëroi, dhe hodhi prapa kokën e saj, dhe goja ime duke gërvishtur, zotërinj të jurisë, arriti pothuajse në qafën e saj të zhveshur, ndërsa unë i mora vesh gjoksit të saj të majtë rrahjet e fundit më të gjata të zemrës së njeriut apo monstrës së ekstazës i kanë njohur ndonjëherë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.