Në të gjithë botën në 10 shkrimtarë

Në të gjithë botën në 10 shkrimtarë

Letërsia është universale, dhe si e tillë secila kulturë dhe shkrimtar në botë i është nënshtruar perspektivës së vet që rezultoi në lindjen e një vepre të madhe. Realizmi magjik i Amerikës Latine, hermetizmi japonez ose nihilizmi francez janë vetëm disa nga prizmat që e përbëjnë këtë në të gjithë botën në 10 shkrimtarë.

Haruki murakami

Haruki murakami

Si fëmijë, Murakami e pa veten tërhequr nga kultura perëndimorePrania e xhazit që ai dëgjoi në adoleshencën e tij, fazat ndërkombëtare që ai kombinoi me Japoninë e tij të lindjes ose një ngrohtësi më të madhe që përshkonte veprat e tij janë të përsëritura në romanet e tij. Pas suksesit të romanit të tij Blues në Tokio, Murakami u zhvendos në Evropë për të vazhduar t'i japë jetë një bibliografie të përbërë nga tituj të tillë si Kafka në breg o 1Q84 duke konfirmuar gjendjen e tyre si shkrimtari më me ndikim japonez në botë dhe gjithashtu, kandidat i përjetshëm për një çmim Nobel që i reziston gjithmonë.

Salman Rushdie

Salman Rushdie

E bollshme letërsi indiane Ajo ka njohur shumë forma: nga epika epike e Ramayana te poezitë e Tagore, duke kaluar nëpër një brez shkrimtarësh që kanë arritur të transferojnë magjinë e vendit të kerrit në problemet e botës. Njëri nga këta autorë është padyshim Salman Rushdie, i cili ka ditur të ndërtojë një trajektore midis Evropës dhe Azisë ku realizmi dhe kritika magjike kanë bashkëjetuar gjithmonë brenda librave të tij. Një kritikë që, në rastin e Vargje satanike, një nga veprat e tij më të mëdha, ishte dënimi i persekutimit nga fanatikët iranianë të cilët nuk e pëlqyen vizionin e Rushdie për udhëheqësin e tyre shpirtëror në vitet '80, shpërblimi i kërkuar nga koka e tij ende mbetej në fuqi.

Fjodor Dostojevski

Fjodor Dostojevski

Adhuruar nga Friedrich Nietzsche, i cili në atë kohë erdhi të thoshte për të se ishte "një nga aksidentet më të lumtura të jetës së tij", Dostojevski ishte një nga shkrimtarët më të shquar të Rusisë Cariste, një hapësirë ​​që ai e analizoi përmes veprave të tij nga konteksti politik ose Social . Megjithëse ai studioi inxhinier, magjepsja e tij për letërsinë do të vinte pas diplomimit, duke rezultuar në një bibliografi për të cilën spikat vepra e tij më e popullarizuar, Krimi dhe ndëshkimi, një ode ndaj varfërisë dhe dëshirës për sukses në një gjigand rus që edhe sot mbetet një nga vendet më të pabarabarta në botë.

Charles Dickens

Charles Dickens

Në Anglinë Viktoriane, Dickens u bë një nga shkrimtarët më universalë të letërsisë. Një autor, punimet e para të të cilit filluan duke u botuar me këste në revista të ndryshme, gjë që rezultoi në një pritje të madhe nga ana e disa lexuesve që nuk kishin para të mjaftueshme për të blerë libra. Arma fillestare u dha nga The Posthumous Papers of the Pickwick Club në 1837, e ndjekur nga vepra të tjera tashmë ikonike si p.sh. Oliver Twist o David Copperfield, të cilat i janë përshtatur filmit dhe teatrit në disa raste.

Albert Camus

Albert Camus

Lindur në një familje kolonësh francezë që jetojnë në Algjeri, Albert Camus, kumbar i një ekzistencializmi me të cilin kritika e lidhi atë gjatë gjithë jetës së tij, nuk dinte si asnjë patriot tjetër të rrëfente problemet e shekullit të njëzetë përmes historive si Jashtë vendit o murtajë. Romane në të cilat Camus bën referenca të vazhdueshme për injorancën e qenies njerëzore për veten dhe botën që e rrethon, duke gjurmuar një ndjenjë izolimi të lidhur me një kohë të ndryshimit dhe evolucionit të vazhdueshëm. Një vepër që shkrimtari pa e shpërblyer me Çmimi Nobel që iu dha atij në 1957.

Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes

Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes

Anëtar i Real Academia Españaola Deri në vdekjen e tij në 2010, Miguel Delibes ishte një nga shkrimtarët e mëdhenj të Spanjës së pasluftës, duke lënë prova të një shoqërie në transformim të vazhdueshëm. Një evolucion që merr formë në romane si Hija e selvi është e zgjatur (Çmimi Nadal në 1947) ose Pesë orë me Mario, monolog i një gruaje pranë shtratit të burrit të saj të ndjerë së fundmi që bëhet një deklaratë synimesh për realitetin e një kohe. Pa dyshim, një nga shkrimtarët e mëdhenj të vendit tonë.

Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie

Fotografi: TedTalk

Megjithëse bota e letërsisë nuk kuptonte për gratë shkrimtare deri para pak kohësh, në Afrikë situata ishte shumë më e keqe. Në një kontinent ku shprehja e kuptimit të një kulture u vu veton nga fuqitë e huaja për shekuj me radhë, Chimamanda Ngozi Adichie shfaqet me zërin që i duhet botës falë punës së saj të vështirë për të folur për Diaspora afrikane, dhe më konkretisht nga Nigeria e tij e lindjes, përmes histori të grave dhe emigrantëve ngacmues. Amerikanë, Lulja vjollcë ose përmbledhja e tregimeve Diçka rreth qafës këto janë vetëm disa nga shembujt e ndikimit që Adichie ka ushtruar në botë në vitet e fundit.

Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez

Në 1967, drafti i një romani të quajtur Njëqind vjet vetmi mbërriti nga Meksika në Argjentinë pa autorin e saj që të ishte në gjendje të parashikonte ndikimin e librit pas botimit të tij. Radiografia e një kontinenti të Amerikës Latine që Gabo kapi përmes atij qyteti kolumbian Macondo dhe sagës Buendía. Njëqind vjet vetmi jo vetëm që u bë flamuri i atij të njohur si «Bumi i Amerikës Latine«, Por kjo do të konfirmonte statusin e García Márquez si një nga shkrimtarët më me ndikim të kohës së tij.

Julio Cortazar

Julio Cortázar, autor i Hopscotch

Lidhja midis pararojët letrare të Amerikës Latine dhe Evropës, Argjentinasi Cortázar u bë ajo fytyra më pak e dashur e bumit të Amerikës Latine. Një autor pa minuar fjalët që dinte të rishpikonte veten si pak të tjerë duke i dhënë botës atë punë të quajtur Rayuela që do të ndryshonte botën e letërsisë përgjithmonë.

Harper lee

Harper-Lee

Pak libra janë aq të fuqishëm sa Vrisni një Zog tallës, një roman nga shkrimtari Harper Lee që pas botimit të tij në 1960 ishte një shigjetë e moralit për një vend amerikan ku machismo ose racizmi ishin akoma më shumë se latente. Një autore që dinte të përcaktonte thelbin e një kombi Yankee përmes përvojës dhe personazheve të saj që përfaqësonin arketipet e nevojshme shoqërore në një botë të pabarabartë. I vdekur në vitin 2016, autori i la trashëgim draftin e parë të librit të saj më të famshëm, Shkoni dhe postoni një roje, duke konfirmuar madhështinë e gjithë punës së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.