Neorruralizmi, nga dora e Pilar Fraile, nënshkrimi i fundit i shtëpisë botuese Caballo de Troya.

Neo-natyralizmi në duart e Pilar Fraile me Avantazhet e Jetës në Vend.

Neo-natyralizmi, një trend letrar në modë, trashëgimtar i mjeshtrave të mëdhenj si Cela dhe Delibes.

Kali i Trojës është një vulë e gjigandit Grupi botues Penguin Random House, e cila ka idenë e rrallë të funksionojë si një shtëpi e vogël botuese e pavarur, e destinuar për të zbulojnë talentet e reja letrare që enden larg, në një masë më të madhe ose më të vogël, të kritereve tregtare të momentit.

Çdo vit një kryeredaktor është përgjegjës për zgjedhjen e gjashtë librave nga gjashtë autorë. Redaktorët, autorë të njohur në botën letrare, Elvira Navarro (2015), Alberto Olmos (2016), Lara Moreno (2017) dhe Mercedes Cebrián (2018).

Pilar Fraile, Avantazhet e Jetës në Vend.

Vepra e fundit që është botuar me shtëpinë botuese Caballo de Troya, me dorën e Mercedes Cebrián, është një roman neo-natyralist, Avantazhet e jetës së venditnga Pilar Fraile

Pilar Fraile Amador (Salamanca, 1975), profesor i filozofisë në Baccalaureate dhe doktor në Teorinë e Letërsisë nga UCM, është një shkrimtar shumëplanësh i cili ka botuar poezi, tregime dhe ese.

En Avantazhet e jetës në vend, autori përballet me shoqërinë rurale me kolonët e rinj që ikin nga qyteti duke kërkuar një jetë tjetër, hapësira dhe natyra, ku të ikni pas ditësh të pafundme në zyra të mbyllura në peisazhe betoni. Një roman që eksploron intimitetin e ndjenjave, pasigurive, piketat e vogla të jetës së përditshme jetuan brenda si tragjedi. Dhe është që paqja ose shqetësimi është mbartur brenda dhe fantazmat tona nuk mund të shpëtojnë vetëm me një lëvizje.

Neo-natyralizëm, me dorën e Pilar Fraile, me Avantazhet e Jetës në Fshat.

Neo-natyralizëm, me dorën e Pilar Fraile, me Avantazhet e Jetës në Fshat.

Neorrurarlizmi.

Neo-natyralizmi është një lëvizje letrare i ri, Shekulli XXI, trashëgimtar i klasikëve të mesit të shekullit të kaluar, si Miguel Diskutime o Camilo Jose Cela. Me një trashëgimi të caktuar nga ai mjedis shtypës tipik i prindërve të zhanrit, Pilar Fraile transporton letërsinë në prona banimi të ndërtuara në mes të askund dhe e reja dukuri migratore që shkon nga qyteti në qytete nuk pushtohet nga bum pasuri të paluajtshme, të cilat janë mjaft afër qyteteve të mëdha për të qenë të praktikueshme dhe, në të njëjtën kohë, shumë larg për të ruajtur jetën "rurale" që shumë banorë të qytetit dëshirojnë madje mitologjizojnë si në të kaluarën.  Avantazhet e jetës së vendit.

Me një të kaluar në lagjet periferike, të ngritura në banesa të vogla dhe të ndërtuara keq, të mbushura me lagje në të cilat blloqet nuk dallohen nga njëra-tjetra, në të cilat privatësia rrethohet nga mungesa e hapësirës, ​​protagonistët e Avantazhet e të jetuarit në vend, Alicia dhe Andrés, Ata kërkojnë në qytet për jetën që do të donin të kishin në qytet, duke u bërë të huaj në të dy vendet, midis tyre dhe për veten e tyre. Vetëm vajza e saj, Miranda e vogël, është e aftë të transportojë lumturinë e saj kudo që të merret.

Kali i Trojës ka hedhur bast me këtë rast për një letërsi intim, i zhytur në mendime, karakteristikë e vulës, e përsosur për t’u lexuar në një pasdite përtese dhe përtese.

2019: Si çdo vit, adresë e re në Kalin e Trojës.

Në 2019 përzgjedhja e gjashtë veprave që do të botohen do të jetë në duart e dy personave, Luna Miguel dhe Antonio J. Rodríguez. Objektivi? Jepni zë shkrimtarëve të lindur në fund të viteve tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë, jo-trillim, feminizëm dhe si gjithmonë, letërsi kulti që nuk përshtatet në qarkun e zakonshëm botues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.