Frederick Schiller dhe Arthur Rimbaud. Poezi per ditelindjet e tyre

El Nëntor 10 nga 1759 lindi ne Marbach (Gjermani) Frederik Schiller. Dhe të njëjtën ditë, por në Charleville (Francë) dhe casi një shekull më vonë, në 1854, e bëri Arthur Rimbaud. Të dy u bënë poetë me famë universale, megjithëse trajektoret dhe jeta e tyre ishin shumë të ndryshme, më intensive dhe shumë të shkurtër se ajo franceze. Sot mbaj mend figurat e tyre në ditëlindjet e tyre përkatëse nja dy poezi të tij të zgjedhura. 

Frederik Schiller

Schiller ishte dramaturg dhe filozof si dhe poet. Lindur në Marbach në 1759, ai studioi mjekësi në Shtutgart por thirrja e tij e vërtetë ishte gjithnjë drejt letërsisë. Fillimi i saj ishte në teatër, pasi që pasi shërbeu në ushtri, ai shkroi veprën e tij të parë për tryezat e ndikuar nga leximi Shekspiri dhe Ruso. Prej andej ai iu përkushtua kompozimit poetik.

Ai jetonte në disa qytete gjermane dhe bëri miqësi me emra si Goethe. Ai gjithashtu ushtroi Katedra e Historisë në Universitetin e Jenës deri më 1799. Puna e tij përfshin tituj të tillë si Teatri si institucion moralEse për marrëdhëniet midis kafshës dhe natyrës shpirtërore të njeriut, Me hir dhe dinjitet o Arti tragjikAi vdiq në Weimar në 1805.

Këto janë dy nga poezitë e tij të zgjedhura:

Ekstazi nga Laura

Laura, nëse pamja juaj është e butë
fundos rrezen flakëruese në minierën time
shpirti im i lumtur, me jete te re,
shpërtheu në
i rrëshqitshëm në dritën e diellit të majit.
Dhe nëse në sytë e tu të qetë shikoj veten
pa hije dhe pa vello,
pushim ekstatik
aurat e qiejve.

Nëse theksi i tingullit
buza juaj në ajër jep me një psherëtimë
dhe harmoninë e ëmbël
të yjeve të artë;
Unë dëgjoj korin nga engjëjt,
dhe zhytur shpirtin tim
në dashuri transparente ai është ekstatik.

Nëse në vallëzimin harmonik
këmba juaj, si një valë e ndrojtur, rrëshqet,
te trupa misterioze e dashurisë
Unë shikoj përplasjen e krahut;
pema lëviz degët e saj prapa teje
sikur liria të dëgjohej nga Orfeu,
dhe bimët e mia vendin që shkelim
kthesa marramendëse.

Nëse shkëlqimi i pastër i syve tuaj
zjarri i dashur ndizet,
mundi në mermer të fortë
i jep dhe trungut jetësor të thatë i thërret.
Sa kënaqësi ëndërronte fantazia
tashmë të pranishëm mendojeni atë dhe sigurisht,
kur lexoj ne syte e tu, Laura ime!

Kujtim i pavdekshëm

Më thuaj mik, shkaku i kësaj djegieje,
dëshirë e pastër, e pavdekshme që është në mua:
pezulloje mua në buzën tënde përjetësisht,
dhe zhyt veten në qenien tënde dhe atmosferën e këndshme
merrni nga shpirti juaj i papërlyer.

Në një kohë që kaloi, një kohë tjetër,
A nuk ishte ekzistenca jonë e një qenieje të vetme?
A fokusi i një planeti të zhdukur
i dha fole dashurisë sonë në mbylljen e saj
në ditët që pamë të iknin përgjithmonë?

… Ju gjithashtu më pëlqeni mua? Po ju jeni ndjerë
në gjoks rrahjet e ëmbla të zemrës
me të cilin pasioni shpall zjarrin e tij:
le ta duam njëri-tjetrin, dhe së shpejti fluturimi
me kënaqësi do të ngrihemi në atë qiell
se do të jemi përsëri si Zoti.

Arthur Rimbaud

Nació en Charleville en 1854 dhe që nga fëmijëria ai tregoi një talent i madh për letërsi. Ai shkoi në Paris kur ishte shumë i ri dhe atje u bënë miq me të poetë të rëndësishëm të kohës, sidomos me Paul verlaine. Me të ai mbajti një lidhje dashurie skandaloze dhe të stuhishme e cila përfundoi dy vjet më vonë për shkak të mosmarrëveshjeve serioze midis të dyve. Ishte në këtë kohë që shfaqen botimet e tyre të para si Anija e dehur  o Një stinë në ferr.

Puna e tij shënohet nga simbolika dhe gjithashtu ka një ndikim të thellë të Charles Baudelaire. Interesi i tij për okultizmi ose feja. Por jeta e tij e vrullshme e detyroi atë të linte poezinë për një kohë që e kishte zakon udhëtoni nëpër evropë. Ai ishte gjithashtu i angazhuar në tregti në Afrikën e Veriut. Kur u kthye në kryeqytetin francez, vepra e tij ishte botuar tashmë Ndriçime. Ai gjithashtu vdiq në nëntor 1891.

Nuk mund ta imagjinoni ...

Nuk mund ta imagjinoni pse po vdes nga dashuria?
Lulja më thotë: Përshëndetje! Mirëmëngjes, zog.
Pranvera ka mbërritur, ëmbëlsia e engjëllit.
A nuk mund ta merrni me mend pse ziej nga dehja!
Engjëll i ëmbël i grazhdit tim, engjëll i gjyshes sime,
A nuk mund ta merrni me mend që unë shndërrohem në një zog
që më rreh liria dhe më rrahin krahët
si dallëndyshe?

Ofelia

  I
Në ujërat e thella që djepin yjet,
E bardhë dhe e çiltër, Ophelia noton si një zambak i shkëlqyeshëm,
noton kaq ngadalë, mbështetur në perdet e saj ...
kur ata luajnë për vdekje në pyllin e largët.

Kanë kaluar mijëra vjet që nga Ophelia e zbehtë
kalojë, fantazmë e bardhë nëpër lumin e madh të zi;
më shumë se një mijë vjet që nga çmenduria e saj e butë
murmurit melodinë e tij në ajrin e natës.

Era, si një kurorë, i ledhaton gjinjtë
dhe shpaloset, në djep, vela e saj blu;
shelgjet e dridhura qajnë kundër shpatullave të tij
dhe nga balli i tij në ëndrra, këmbanorja paloset.

Zambakët e ujit kaçurrelë psherëtijnë pranë tij,
ndërsa ajo zgjohet, në verrinë e gjumit,
një fole nga e cila lind një dridhje minimale ...
dhe një këngë, në ar, bie nga qielli misterioz.

 II

Oh Ofelia e trishtuar, e bukur si bora,
i vdekur kur ishe fëmijë, i bartur nga lumi!
Dhe është se erërat e ftohta bien nga Norvegjia
ju ishte pëshpëritur liria e zymtë.

Dhe është se një frymëmarrje e çuditshme, kur shtypni manën tuaj,
në mendjen tënde të zhvendosur ai vendosi zëra të çuditshëm;
dhe është se zemra juaj dëgjoi vajtimin
të natyrës - ato janë prej pemëve dhe netëve.

Dhe a është ai zëri i detit, si gulçim i pamasë
theu zemrën tënde të butë dhe të butë si fëmijë;
dhe është se një ditë në prill, një foshnje e bukur e zbehtë,
një i çmendur koprrac, në këmbët tuaja ai u ul.

Qielli, Dashuria, Liria: çfarë ëndrre, o Loca e varfër!
Je shkrirë në të si bora në zjarr;
vizionet tuaja, të mëdha, mbytën fjalën tuaj.
-Dhe Pafundësia e tmerrshme të trembi syrin tënd të kaltër.

   III

Dhe poeti na tregon se në natën me yje
ju vini për të mbledhur lulet që keni prerë,
dhe se ajo e ka parë në ujë, mbështetur në perdet e saj,
tek Ophelia e çiltër noton, si një zambak i shkëlqyeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.