Librat e Laura Gallego: fantazia dhe aventurat e rinisë

libra nga Laura Gallego

Fotografi: Donostia Cultura

E lindur më 11 tetor 1977 në Cuart de Poblet, një qytet në Valencia, Laura Gallego është një nga shkrimtarët më të mirë të letërsisë për fëmijë dhe të rinj të vendit tonë. Me tre saga letrare dhe më shumë se 30 vepra të botuara pas saj, Gallego filloi karrierën e saj në botën e letrave që në moshë të re, me 13 vepra të shkruara që kurrë nuk panë dritën e Finis Mundi, vepra e tij e parë, fitoi Çmimin Barco de Vapor 1999 të organizuar nga shtëpia botuese SM, menjëherë pasi u bë një nga librat më të njohur të Laura Gallego. 

Student i Filologjisë Hispanike dhe adhurues i madh i letrave në Internet (autori tashmë ishte duke udhëhequr një forum për adhuruesit e letërsisë në 2003 dhe është një përdorues shumë aktiv në rrjetet sociale), Gallego i jep punës së saj ngjyrime fantastike në mes të trillimit shkencor dhe fantazisë mesjetare por me shumë ndjenjë, ndryshe nga titujt e tjerë të të njëjtit zhanër.

Megjithëse Laura Gallego ka shkëlqyer gjithmonë në letërsinë për të rinjtë, librat për fëmijë gjithashtu rekomandohen shumë.

Ju doni të dini të gjithë librat nga Laura Gallego?

Të gjithë librat e Laura Gallego

rezistenca

Fundi i botës

fundi i botës

Puna e parë e Laura Gallego u prezantua në konkurse të ndryshme letrare derisa, më në fund, në 1999 ajo fitoi çmimin Barco de Vapor të organizuar nga shtëpia botuese SM. Pika fillestare për një bibliografi premtuese që nxjerr në pah këtë libër aventureske që është bërë një sukses pas botimit të tij.

Fundi i botës, një shprehje latine që thërret apokalipsin dhe që do të sugjerohej nga nëna e autorit, Marisa García, tregon historinë e murgut Michel, i cili i përket Urdhrit të Cluny. Një protagonist i cili, duke ndjekur udhëzimet e vetmitarit Bernardo de Thuringia, vendos për të shpëtuar njerëzimin para mbërritjes së Apokalipsit. Mënyra e vetme për ta bërë këtë është duke thirrur Shpirtin e Kohës. Si Gjetja e tre akseve mbi të cilat shtrihet Rrota e Kohës. Puna është e ndarë në tre pjesë: Boshti i së tashmes, në 997, Boshti i së Ardhmes, në 998, i cili zhvillohet në qytetin e Santiago de Compostela dhe Boshti i së kaluarës, në vitin 999.

Sagat e librave nga Laura Gallego

Laura Gallego ka spikatur në letërsinë e fantazisë në vendin tonë me shumë tituj të saj, por sidomos me tre sagat e saj: Kronikat e kullës, Kujtimet e Idhún dhe Sara dhe shënuesit.

Kronikat e kullave

kronikat e kullës

Pas suksesit të Finis Mundi, Laura Gallego kaloi në zhanrin e fantazisë me trilogjinë Kronikat e Kullës, të përbërë nga katër tituj. Një sagë në të cilën personazhet e saj përballen me ngjarje epike pa braktisur një sentimentalizëm të fshehtë mes protagonistëve të saj. Heroina e historisë është Dana, një grua e re që jeton me vëllezërit e motrat e saj, por që ka aftësi të jashtëzakonshme që e bëjnë atë të çuditshme të qytetit të saj.

Megjithatë, gjithçka ndryshon kur misterioze Suren Master, vendos ta rekrutojë atë për ta çuar në Lugina e Ujqërve, ku Kulla mund të bëhet vendi i përsosur për të vënë në provë fuqitë tuaja. Pasi të keni hyrë, Dana do t'ju shoqërojë Kai, shoku i tij i padukshëm, derisa të hyjë në një Kullë ku ai do të fillojë trajnimin e tij me kukudh fenris. Ndërsa komploti përparon, Kulla duket se fsheh sekrete të shumta që i zbulohen Dana-s në formën e një zonje misterioze të quajtur Aonia.

Përgjatë librave të mëposhtëm, Dana, tani Zonja e Kullës, është e ndarë midis dashurisë së saj për Kai dhe magjisë së Kullës, pasi u përball me Masterin që e rekrutoi. Librat e sagës përmbajnë karta të ndryshëm (gjithsej 24) për t'u plotësuar ndërsa lexoheshin të gjithë. Këto janë vëllimet që përbëjnë sagën:

Lugina e Ujqërve (2000)

Mallkimi i masterit (2002)

Thirrja e të vdekurit (2003)

Fenris kukudh (2004)

Megjithëse shumë e konceptojnë këtë libër të fundit si një tjetër nga Kronikat e sagës së kullës, Laura Gallego ka theksuar në shumë raste se Fenris, kukudh duhet të konceptohet individualisht nga pjesa tjetër e librave dhe, madje, lexo para se të thellohesh në aventurat e Dana.

Kujtimet e Idhun

Kujtimet e Idhun

Pa braktisur letërsinë e fantazisë, Gallego u zhyt përsëri në një trilogji të re, këtë herë e vendosur midis dy botëve: Idhún fantastik dhe Tokës. Protagonist i historisë është Victoria, një grua e re nga Madridi që kalon një pjesë të fëmijërisë së saj në një jetimore të drejtuar nga Allegra d'Ascolli, një magjistare që ikën nga bota e Idhún, ku aktualisht dominon Ashran Necromancer, i cili ka kombinuar fuqitë e gjashtë racave të kësaj bote me atë të krijesave gjysmë-hyjnore: unicorns, dragons dhe sheks, i njohur gjithashtu si gjarpri me krahë.

Pasi zbuloi se me të vërtetë është njëbrirësh, Victoria bashkohet me të Krik, dragoi i fundit, dhe I krishterë, një shek, i cili jeton me të në jetimore. Përkundër natyrës më sentimentale të librit të parë, Kujtimet e Idhún tregojnë aventurat e tre protagonistëve në mënyrë që të rivendosin paqen dhe ekuilibrin në botën e Idhún.

Vëllimi i parë i Kujtimeve të Idhún u shndërrua në një roman grafik në 2009. Këta janë tituj të ndryshëm që përbëjnë trilogjinë:

Rezistenca (2004)

Treshe(2005)

Panteon (2006)

Sara dhe shënuesit

sara dhe shënuesit

Në këtë sagë, Laura Gallego ndryshoi plotësisht gjininë, duke hedhur bast për feminizmin në një institut. Sara, një grua e re e ngopur me kongreset, propozon krijoni një ekip futbolli për femra që garon me djemtë. Gjatë sagës jemi dëshmitarë të evolucionit të këtij "shënuesit", sfidave të tyre dhe historive të tyre të dashurisë. Këta janë tituj të ndryshëm:

Krijimi i ekipit (2009)

Vajzat janë luftëtare (2009)

Golashënuesit më të mirë në kampionat (2009)

Futbolli dhe dashuria janë të papajtueshme (2010)

Shënuesit nuk dorëzohen (2010)

Goli i fundit (2010)

Libra të tjerë nga Laura Gallego

Përveç Finis Mundi dhe tre sagave të saj, Laura Gallego ka botuar edhe librat dhe tregimet e mëposhtme:

 1. Postieri i ëndrrave.
 2. Kthehuni në ishullin e bardhë.
 3. Vajzat e Tarës.
 4. Legjenda e Mbretit Endacak.
 5. Mandrake.
 6. Ku është Alba?.
 7. Bijë e natës.
 8. Krahë zjarri.
 9. Koleksionisti i orëve të jashtëzakonshme.
 10. Perandoresha e eterit.
 11. Aty ku këndojnë pemët.
  Fitues i Çmimit Kombëtar për Letërsi për Fëmijë dhe të Rinj 2012
 12. dhe: Nesër akoma: Dymbëdhjetë distopia për shekullin XNUMX. 
 13. Libri i Portaleve.

Cili është libri juaj i preferuar nga Laura Gallego?

Dhe e jotja libra për të rinj preferohet?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joaquin dijo

  Faleminderit për sigurimin e titujve të librave të Laura Gallego García, dhe disa informacione vlerësohen për ato vepra që nuk i dija. Libri im i preferuar? Më shumë se vetëm një, do të ishin Kujtimet e sagës Idhún, më kapën në atë kohë, tani pas pesëmbëdhjetë vjetësh, po e rilexoj, mezi e mbaj mend, tani do të filloj të lexoj Panteonin, të tretin pjesë Më duhet ta pranoj që në jetën time kam lexuar shumë fantazi dhe mendoj se së bashku me trilogjinë e "Lordit të unazave", nuk kam qenë kurrë aq e zënë në një histori. Faleminderit shumë Laura, për krijimin e një bote si Idhún dhe një karakter si Victoria. Dhe me këto fjalë, të cilat unë nuk e di nëse do të arrijnë Laura, unë them lamtumirë dhe unë jam gati të zhyt veten edhe një herë në Idhún!

 2.   Julua Lazaro Liceras dijo

  Po mbaroj "Dy qirinj për djallin" ... Unë e dua dhe habitem që flasin për viruse dhe pandemi ..., një temë e tillë aktuale, për fat të keq ... Unë pres të lexoj më shumë libra nga ky autor