Intervistë me Malenka Ramos. 10 pyetje për autorin e Whisperer

Foto me mirësjelljen e Malenka Ramos.

Sot flas me shkrimtarin Asturian Malenka Ramos, me të cilin jam takuar në këto universë falë një kënaqësie të përbashkët nordike: kolegut Jo Nesbø, i cili po bën dhe po lidh miq atje pa e ditur unë. Dhe unë kam për të faleminderit paraprakisht për përgjigjen dhe mirësinë tuaj të menjëhershme për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve.

Autori, një nga Zbulimet më të mëdha dhe më të suksesshme të këtij viti me romanin e tij të fundit, Ai që pëshpërit, na tregoni për tuajat rrugë, tuaj preferencë letrare, e tyre hobi, tuaj lexime, tuaj Projektet dhe vizionin e tij për skenën aktuale botuese. Faleminderit.

Malenka Ramos

Shkrimtar në forume të tregimeve dhe tregimeve të shkurtra, krijoi trilogjinë Hakmarrje për një bast të thjeshtë: të shkruash për një zhanër sa të vështirë aq edhe emocionues, romantik-erotik. Vështirë sepse në fund përfundoi duke u bërë një punë gjashtë-vjeçare, bazuar në historitë që filluan të kishin një milion lexues në internet. Për atë arsye u krijuan librat e kësaj historie shumë të ndryshme dhe të diskutueshme.

Sidoqoftë, vepra e tij nuk është e kufizuar vetëm në zhanrin erotik, por për një kohë të gjatë dhe në hije ai gjithashtu ka shkruar thriller dhe romane të ndryshmepersonazhet e të cilit vazhdojnë të mbajnë atë thelb që ai përzie dhe kombinon në librat e tij: egërsia njerëzore, ana e tij e errët, së bashku me atë pasion që i bën ata më realë dhe që është i aftë të bëjë që një lexues kërkues të dashurohet. Për momentin i kushtohet ekskluzivisht letërsisë horror dhe misterioze. Romanet e tij të fundit janë: Çfarë banon brenda y Ai që pëshpërit.

Ky vit ka qenë viti fitues të konkursit Taboo'ks Festivali i Sitges me atë vepër të fundit.

Intervistë

1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Mbaj mend librat e parë që kam lexuar: Iliada, të cilën nuk e mësova për gjysmën e historisë sepse ishte shumë e vogël. Udhëtarët qejf, nga Lerme, Shtrigatnga Roald Dahl… Kam lexuar shumë libra nga Varkë me avull që kam humbur në transferimet nga një shtëpi në tjetrën.

2. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Difficultshtë e vështirë të shokohem sepse më pëlqen të lexoj të gjitha llojet e letërsisë, por duhet ta pranoj që kur isha më e vjetër - dhe mjaft shumë - isha i mahnitur nga romani i Anne Rice, Drejt Edenit. Nuk do të të tregoj arsyen pse e mban intrigën.

3. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Unë kam disa: Anne Rice, Jo Nesbø, Joe Abercrombie, Dickens, Algernon Blackwood, Paul Temblay, Adam Nevill, Peter Kolosimo… Të gjithë shumë të ndryshëm për sa i përket zhanrit dhe stilit të shkrimit.

4. Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Epo, më ndodh e njëjta gjë si me romanet, kam disa shumë interesante. Më pëlqejnë personazhet e Joe Abercrombie, i cili e çon aventurën dhe humorin e zi në nivele më të larta. Gjithashtu ato të Anne Rice për romantizmin e errët dhe betejat e tij ekzistenciale, dhe Jo Nesbø ju mbështjell në realitet dhe para ... Unë do të qëndroja me Monza murcatto nga Joe Abercrombie, Armand nga Anne Rice, Vrima Harry nga Jo Nesbø dhe Gjoni hesht nga Blackwood.

5. A keni ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

përdorim Fletore specifike për mbajtjen e shënimeve dhe organizimin romanin. Fletore me kapak të butë me madhësi A5.

6. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Koha për të lexuar ose shkruar kjo varet nga impulset e mia. Nëse unë jam në një roman, unë mund ta kaloj tërë ditën duke shkruar ose hulumtuar për historinë time. Unë kam në shtëpi një dhomë plot me libra me një tavolinë dhe një karrige leximi. Më pëlqen të lexoj natën. Gjithmonë mundohem ta mbaj ashtu, megjithëse gjithmonë mbaj një libër në çantë në rast se kam pak kohë gjatë ditës.

7. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Epo mendoj shumë dhe varet nga historia. Anne Rice, për një kohë të gjatë nga rinia ime, ishte një autore kryesore të cilës duhet ta falënderoj për dashurinë time për të lexuar. Sidoqoftë, stili i secilit del i vetëm. Me pelqen shume rrëfimi i Algernon Blackwood dhe unë gjithmonë lexoj një histori për të kur duhet të futem në një situatë disi paranormale.

8. Cilat janë zhanret tuaja të preferuara?

Mister, tmerr, thriller.

9. Çfarë po lexoni tani? Dhe shkrimi?

Po filloj me romanin e Joe Hill, Fuego, dhe gjithashtu disa Tregime viktoriane nga Emilia Pardo Bazán. sapo mbarova një roman misterioz për botuesin tim dhe e gjej veten në atë proces të tmerrshëm të "Historia detox" për të filluar një tjetër.

10. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

L lajm që më kanë ardhur nga panairi i fundit në Frankfurt janë pak e frikshme, gjithçka është shumë
i qetë Jo shumë lëvizje. Kjo për sa i përket përkthimeve. Në lidhje me publikim Në vendin tonë, Unë shoh maturi. Të paktën e ndiej.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Amelia dijo

    Cilin libër që keni shkruar ju pëlqen më shumë? Çfarë bëni për të kapërcyer faqen e zbrazët?