Autorë të pavarur II. Gabriel Romero de Ávila. 10 pyetje

Artikulli i dytë kushtuar autorëve të pavarur. Sot kam Gabriel Romero nga Avila, gjithashtu me rrënjë në La Solana, por shumë globetrotting dhe tani u vendos në Galicia, ngjitur me urën e Randës. Autori i Mbretëresha Demon e Lumit Isis, gjithashtu bashkëpunon si artikulues në gazetën dixhitale Vigo.

Në provën e Pyetje 10 Gabriel Romero de Ávila na tregon për të tijat librat dhe autorët e preferuar, ndikimet e tyre, hobi, leximet e tyre, projektet dhe përvojat e tyre. Me pak fjalë, është gjithmonë mirë të zbulosh më shumë zëra letrar.

Kush është Gabriel Romero de Ávila?

kam lindur në Madrid, studiuar Mjekësi dhe unë kam jetuar në Leeds, Newcastle, Tenerife dhe Pontevedra, për t'u vendosur përfundimisht në Vigo, por kurrë nuk kam qenë në gjendje të ndaloj së udhëtuari.

Mbretëresha Demon e Lumit Isis

Në muajt e parë të 1852 Perandoria Britanike dhe Osmane luftojnë për posedimin e kombit të bukur të Nilidia. Ata së shpejti do të kuptojnë se kjo betejë nuk do të jetë e lehtë, kur në luftën për shpirtin dhe rrugët e qytetit të Baser ndërhyjë një e tmerrshme mallkojnë, Një relike me fuqi magjike, një guvernator i dashuruar me një grua perëndimore, gruaja e acaruar, a magjistar pro skllavërisë, piratët nga lumi Isis, pardesy të kuqe, monsters makth dhe Allan Quartermain.

Pyetje 10

1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Në shtëpinë time kishte gjithnjë shumë libra. Jam rritur me përrallat e Andersen, fabulat e Samaniego dhe romanet aventureske të Julio Verne, Arthur Conan Doyle dhe Emilio Salgari. Ato ishin ato ditë para shkencës kompjuterike, kur të gjithë ishim më të pafajshëm, kishte vetëm dy kanale televizive dhe dashakeqësia jonë e madhe ishte të shikonim dy filmat me diamante.

Historia e parë që kam shkruar ishte një kopje e pacipë e Sherlock Holmes, në të cilën ai ndryshoi vetëm emrat e personazheve dhe komploti ishte i padiskutueshëm. E bëra me makinë shkrimi të vjetër të babait tim dhe disa fletë fletore të mëdha, dhe pastaj ai do të më ndihmonte t'i kap ato. Unë ende e mbaj atë në shtëpi (vetëm për vlerën e nostalgjisë, natyrisht, sepse me të vërtetë ishte e tmerrshme).

2. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Si i ri kam lexuar sandokan, romani që më befasoi më shumë për shumë vite, sepse më tregoi se njerëzit e këqij janë shumë më kompleksë sesa njerëzit e mirë, dhe se ndonjëherë ata kanë më shumë arsye për të bërë atë që bëjnë. Prej atëherë vjen pasioni im për detin. Atëherë zbulova se madje u marr mendtë në anijet e Retiro-s dhe nuk mund të isha pirat në Malajzi. Kështu që fillova të shkruaj.

3. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Midis klasikëve ata më humbin Salgari dhe Hemingway. Por unë gjithashtu admiroj shumë të tjerë, si Steinbeck, Cvajg, sabatini ose Anthony Hope.

Ndër të preferuarat e mia aktuale janë Vazquez-Figueroa, Perez-Reverte y Javier Reverte. E ndjek edhe nga afërspido Freire dhe Máxim Huerta. TANImë pakandro Baricco është e pabesueshme

Problemi im kryesor është gjej hapësirë në shtëpi për më shumë libra. Nuk kam më rafte falas, nuk kam kohë gjatë ditës për të lexuar më shumë. Nëse dikujt i ka mbetur ndonjë nga ato gjëra, le të ma kalojë mua.

4. Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Një nga personazhet më të mirë në letërsinë e kohëve të fundit është Diego Alatriste: fisnik dhe heroik, me fatalizmin e kohës së tij. Ndjek nga afër Lorenzo Falco, e cila luan me të gjitha anët dhe ka shumë pak magjepsje prej 007.

5. A keni ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Kur lexoj, kam tendencë të kem pak durim. Unë nuk jam në gjendje të përfundoj një libër që nuk më tërheq. Kjo është ajo që unë e quaj "testi me 50 faqe": nëse në atë hapësirë ​​nuk kam gjetur elementë që më tërheqin, nuk kam durim të mjaftueshëm për të vazhduar.

Kur shkruaj, më ndodh pak a shumë e njëjta gjë. Kjo është arsyeja pse unë kam një mijë romane në kokën time, por përzgjedhja natyrore bën që të mbijetojnë vetëm më të mirët (ose mutacionet që i lejojnë ata të përshtaten me mjedisin).

6. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Edhe pse jam rritur pa llogaritur, tani jam bërë a të varur nga teknologjitë e reja, dhe falë tyre mund të lexoj në çdo kohë: Unë mbaj libra në celular ose tablet dhe përfitoj nga çdo rast. Edhe në makinë, në sajë të Audiobooks, të cilat kanë qenë zbulimi im më i mirë në vitet e fundit.

Me shkrimin, diçka e ngjashme më ndodh: nuk ka një moment të humbur.

7. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Unë kam vendosur të mos e përmend më Salgari, kështu që tani do ta përsëris Hemingway: nuk ka njeri që zotëron dialogje (dhe hesht) si ai. Secila prej faqeve të saj është plot magji. Dhe kjo më mësoi atë një histori e shkëlqyer mund të tregohet në shumë pak hapësirë.

8. Zhanret tuaja të preferuara?

Kam lexuar zhanre shumë të ndryshme, por i adhuroj romane aventureske dhe udhëtimeshs Gjithashtu romani historik dhe zhanri noir. Edhe pak sjellje, por jo shumë.

9. Çfarë po lexoni tani? Dhe shkrimi?

Këtë vit fillova teknikën e "Varkë letrare": vendosni një euro në një tenxhere për çdo libër që lexoni, dhe ato para mund të nxirren vetëm në fund të vitit dhe mund të shpenzohen vetëm për më shumë libra. Unë tashmë kam kursyer 20 euro deri më tani këtë vit, kështu që varësia ime do të rritet. Tani për tani po filloj skaramouchnga Rafael Sabatini; Y Lule shkretëtirënga Waris Dirie.

Për shkrimin, unë jam duke hetuar jetën e fiset nomade të shkretëtirës së Saharasë, përhapja e Islamit në këto territore dhe konfrontimet midis Korsitë barbare dhe kalorës të Maltës. Unë mund ta kem gati një roman së shpejti. Ose njëzet, sepse ato çështje do të shkonin shumë.

10. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Ka shumë përparësi dhe disa disavantazhe. Interneti u ka dhënë mundësinë e hyrjes shkrimtarëve të cilët tani mund të kontaktojnë lehtësisht botues, të vetë-botojnë, të promovojnë veten e tyre, të tregojnë punën e tyre, etj. Bota letrare ka ndryshuar shumë, por edhe lexuesit kanë ndryshuar. Ne të gjithë mësojmë rregulla të reja, ndonjëherë në fluturim. Por sigurisht që është një kohë interesante. Asnjëherë nuk ka pasur kaq shumë aktivitet, kaq shumë autorë dhe kaq shumë punë për të bërë. Dhe unë jam duke u argëtuar shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.