Ernest Hemingway. 119 vjet të lindjes së tij. Fragmente të veprave të tij

De Ernest Hemingway vazhdon dhe do të vazhdojë të thuhet se është një nga më të mirat tregimtarë të mëdhenj të letërsisë botërore të shekullit XX. Ishte një jetë po aq e dendur sa një fund tragjik Çmimi Nobel në 1954. Sot do ta kisha plotësuar 119 vjet

Dhe nëse nuk e kemi lexuar, me siguri kemi parë disa nga (shumë) adaptime filmike që janë bërë nga veprat e tij si Plaku dhe deti (Unë jam duke qëndruar me Spencer Tracy), Për kë bien kambanat o Mirupafshim për armët (të dy me Gary Cooper). Prandaj, për ta kujtuar veten, zgjedh disa fragmente e veprave të tij më përfaqësuese.

Kodrat e gjelbërta të Afrikës 

Një kontinent plaket me shpejtësi sapo ta pushtojmë, dhe ndërsa vendasit jetojnë në harmoni me të, të huajt e shkatërrojnë atë; ata presin pemët, thajnë ujin dhe vrasin kafshët. Dhe toka gomat e shfrytëzimit, sepse toka dhe banorët e saj bëhen që të lihen ashtu siç i kemi gjetur.

Plaku dhe deti

Plaku ishte i dobët dhe gangly, me vija të thella në pjesën e pasme të qafës. Njollat ​​kafe të kancerit beninje të lëkurës që prodhon dielli me reflektimet e tij në detin tropikal ishin në faqet e tij. Ato pendë vraponin nëpër anët e fytyrës së tij deri poshtë dhe duart e tij mbanin plagët e thella të shkaktuara nga trajtimi i litarëve kur mbanin peshq të mëdhenj.

Për kë bien kambanat

Kur oficeri trokiste më afër, duke ndjekur gjurmët e lëna nga kuajt e bendit, ai kalonte brenda njëzet oborreve nga ishte Roberti. Në atë distancë nuk kishte asnjë problem. Oficeri ishte Toger Pronghorn. Ai kishte mbërritur nga La Granja, duke kryer urdhra për t'iu afruar grykës, pasi kishte marrë njoftimin për sulmin ndaj postës më poshtë. Ata kishin galopuar me shpejtësi të plotë, pastaj u desh të tërhiqnin hapat e tyre ndërsa arritën në urën e hedhur në erë, për të kaluar grykën në një pikë më të lartë dhe për të zbritur nëpër pyje. Kuajt ishin të djersitur dhe të shkatërruar dhe duhej bërë për të kërcell.

Parisi ishte një parti

Kur u zgjova dhe pashë dritaren e hapur dhe pashë dritën e hënës në çatitë e shtëpive të larta, ekzistonte ndjesia. Unë e fsheha fytyrën time në hije, duke shmangur hënën, por nuk mund të më zinte gjumi dhe vazhdoja ta ktheja atë emocion. Të dy u zgjuam dy herë atë natë, por më në fund gruaja ime flinte ëmbël, me dritën e hënës në fytyrë. Doja të mendoja për të gjitha këto, por isha i shtangur. Aq e thjeshtë sa më ishte dukur jeta atë mëngjes, kur u zgjova dhe pashë burimin e rremë, dhe dëgjova fyellin e njeriut të dhisë dhe dola për të blerë gazetën e kalit.

Keni dhe nuk keni

U ngrit Ishte një pasdite e bukur e pastër, e këndshme, nuk ishte e ftohtë dhe një erë e lehtë veriore po frynte. Dita po shuhej. Në buzë të kanalit ishin dy pelikanë që ishin ulur në një grumbull. Një anije peshkimi, e lyer me të gjelbër të errët, kaloi në treg. Ulur në shtyllë ishte një peshkatar i zi. Mbi ujë, të lëmuar me erën në të njëjtin drejtim me baticën, blu-gri në diellin e pasdites. Harry vështroi ishullin me rërë të formuar kur ata pastruan kanalin ku ishte zbuluar një tufë peshkaqenësh. Pulëbardhat e bardha po fluturonin mbi ishull.

Festë

Ai kishte marrë diçka për asgjë. Kjo shërbeu për të vonuar prezantimin e faturës. Por ato lloj faturash paguhen gjithmonë. Isshtë një nga ato gjërat madhështore në të cilat gjithmonë duhet të mbështeteni ... Mendova se kisha paguar gjithçka menjëherë, pa idenë e çmimit dhe dënimit. Thjesht një shkëmbim vlerash. Njëri dha diçka dhe një tjetër mori diçka në këmbim. Ose ai ka punuar për diçka. Në një mënyrë apo në një tjetër, gjithmonë duhet të paguani për gjithçka që ka një farë vlere ... Ose paguani duke mësuar nga gjërat, ose me përvojë, ose duke pranuar rreziqe, ose me para. Bota është një vend i mirë për të bërë pazar ...

Mirupafshim për armët

Infermierja hyri në dhomë dhe mbylli derën. U ula ne korridor. U ndjeva bosh. Nuk po mendoja, nuk mund të mendoja. E dija që ai do të vdiste dhe u luta që ai të mos vdiste. Mos e lejo të vdesë. O Zot, të lutem, mos e le të vdesë. Do të bëj çfarë të duash nëse nuk e le të vdesë. Ju lutem, ju lutem, ju lutem. Zoti im, mos e lejo të vdesë ... Zoti im, mos e le të vdesë ... Po të lutem, të lutem, të lutem, mos e le të vdesë .. Zoti im, unë po të lutem, mos e le të vdesë ... Unë do të bëj gjithçka që dëshiron nëse nuk e le të vdesë ... Fëmija ka vdekur, por mos e le të vdesë. Kishit të drejtë, por mos e lini të vdesë… Ju lutem, ju lutem, Zoti im, mos e lini të vdesë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.