Librat më të mirë Futuristic

Librat më të mirë Futuristic

Fiksi i vendosur në të ardhmen, duke adresuar përgjithësisht një realitet distopian që ka fiksuar artin dhe letrat për dekada, ka qenë gjithmonë një nga zhanret më i duartrokitur nga lexuesit. Prova e kësaj janë këto librat më të mirë futuristikë që kanë çuar më shumë se një të pyesin nëse Toka, siç e njohim sot, është në rrugën më të mirë.

Makina e kohës, nga HG Wells

Makina e kohës e HG Wells

Shumë vite më parë Orson Welles mbjell panik në Amerikë duke transmetuar një regjistrim në radio që paralajmëronte ardhjen e të huajve nga romani nga HG Wells Lufta e Botëve, një nga shkrimtarët më vizionarë të brezit të tij të nisur Makina e kohës, puna kryesore e letërsisë fantastiko-shkencore. Botuar në 1895, vepra shërbeu për të krijuar termin «makinë kohë»Me të cilin protagonisti, një shkencëtar i shekullit të 802.701-të, udhëtoi për në vitin XNUMX për të zbuluar praninë e qenieve të quajtura Eloi pa kulturë ose inteligjencë. Një klasik.

Brave New World, nga Aldous Huxley

Brave New World nga Aldous Huxley

Oh sa çudi!
Sa krijesa të bukura janë këtu!
Sa e bukur është njerëzimi! O botë e lumtur
ku jetojnë njerëz të tillë.

Këto fjalë të përmendura nga personazhi i Mirandës në lojë Stuhia, nga William Shakespeare, do të ishte frymëzimi perfekt për Huxley kur shkruante Një botë e lumtur, vepra e tij më e madhe dhe një nga librat më të mirë futurist ndonjëherë. Botuar në 1932, historia na çon në një shoqëri konsumatori të mbështetur nga hipnopedia, ose aftësia për të mësuar përmes ëndrrave zbatohet për njerëzit e kultivuar në imazhin dhe ngjashmërinë e një linje montimi. Një botë "e lumtur" e arritur falë shtypjes së kulturës, globalizimit ose konceptit të "familjes" në botë siç e njohim ne sot. Shpallje mjaft e tmerrshme.

Unë, robot, nga Isaac Asimov

Unë robot nga Isaac Asimov

  • Ligji i parë i robotikës: Një robot nuk mund të dëmtojë një qenie njerëzore ose, nga mosveprimi, të lejojë që një qenie njerëzore të dëmtohet.
  • Ligji i dytë: Një robot duhet t'u bindet urdhrave të dhëna nga qeniet njerëzore, përveç kur këto bien ndesh me ligjin e parë.
  • Ligji i tretë: Një robot duhet të mbrojë integritetin e vet, për sa kohë që kjo nuk parandalon respektimin e ligjit të parë dhe të dytë.

Këto tre ligje shërbyen si bazë për Trilogjia e Fondacionit, një grup librash dhe tregimesh me të cilat u bë Asimov vizionar në një kohë, vitet 30, kur shkenca kishte filluar të merrte hov. Nga të gjitha historitë e përfshira, Yo robot është ndoshta më i famshmi nga të gjithë, duke përfaqësuar në një mënyrë më narrative konfliktin e lëshuar nga një robotikë e konceptuar si një aleate e madhe e shoqërisë në të ardhmen jo shumë larg

1984 nga George Orwell

1984 nga George Orwell

La Luftës së Dytë Botërore nxiti besimin në shumë mendimtarë se qeniet njerëzore mund të bëhen armiku i tyre dhe të përdorin totalitarizmin për të shkatërruar lirinë e njeriut. Prandaj, në 1949, lansimi i librit të Orwell u përqafua nga lexuesit që gjetën në faqet e tij një zbulim që ishte njoftuar për një kohë të gjatë. I vendosur në Londër i një viti distopian 1984, romani paraqet burimin e famshëm të Big Brother, aleati kryesor i Policisë së Mendimit kur bëhet fjalë për të kontrolluar një shoqëri ku të menduarit ose të shprehurit në një mënyrë të ndryshme nga ajo e vendosur është plotësisht e ndaluar. Vite pas vitit 1984, shoqëria nuk i është nënshtruar ende një panoramë të tillë distopike, por kontrolli i ushtruar nga teknologjitë e reja ose diktaturat ekzistuese konfirmojnë se, mbase, nuk jemi aq larg.

Doni te lexoni 1984nga George Orwell?

Fahrenheit 451, nga Ray Bradbury

Fahrenheit 451 nga Ray Bradbury

Konsiderohet së bashku me 1984 e mëparshme dhe Brave të Re Brave si "trinia" e romane distopike të kohës sonë, Fahrenheit 451 bëhet një referim i drejtpërdrejtë i letërsisë, një art që në të ardhmen përbën rrezik për njerëzimin, pasi i bën ata të mendojnë shumë dhe të fillojnë të bëjnë pyetje. Prandaj protagonistit, një zjarrfikës i quajtur Guy Montag, i është besuar detyra paradoksale e djegies së librave. Emri i romanit, i cili i referohet temperatura në shkallën Fahrenheit në të cilën librat fillojnë të digjen (ekuivalenti i 232,8ºC), nxirret drejtpërdrejt nga ndikimi i një prej frymëzimeve të mëdha të Bradbury, Edgar Allan Poe, për të na treguar një histori sa ogurzeze aq edhe të fuqishme përshtatur në kinema në 1966 nga vizionari François Truffaut.

Rruga, nga Cormac McCarthy

Autostrada e Cormac McCarthy

Shekulli XNUMX është bërë një kohë e mirë për romanin dystopian dhe futuristik, duke e kthyer zhanrin në motorin më të mirë kulturor kur bëhet fjalë për të reflektuar. Një shembull i mirë është Rrugë, një nga romanet më të mira amerikane të njëzet viteve të fundit si dhe demonstruar nga suksesi i saj i shitjeve ose Çmimet Pulitzer dhe James Tait Black Memorial morën McCarthy disa muaj pasi libri u botua në 2006. Vendosur në një Tokë të ardhshme të shkatërruar nga një katastrofë e pa specifikuar në libër, shfaqja ndjek gjurmët e një babai dhe biri përmes një bote pluhuri, vetmie dhe, para gjithçkaje, urisë , shkaku kryesor që i çon protagonistët të përballen me kanibalët e rinj të një planeti që po vdes.

Lojërat e urisë, nga Suzanne Collins

Lojërat e urisë nga Suzanne Collins

Në shtetin e ardhshëm të Panem, Capitol dominon 12 rrethe të prekura nga varfëria. Kjo është arsyeja pse lideri perfid Snow çdo vit rekruton një djalë nga secili shtet për të garuar në një konkurs televiziv të quajtur Lojërat e urisë, ku misioni konsiston në eliminimin e të gjithë kundërshtarëve derisa të jeni fitues. Një traditë që sfidohet pas mbërritjes së Katniss Everdeen, protagonist i tre kësteve të botuara në 2008, 2009 dhe 2010, duke çuar në të famshmen saga filmike me protagonist Jennifer Lawrence. Një nga romanet më të suksesshëm distopian për të rinjtë e kohëve të fundit dhe një burim frymëzimi për shumë vepra të tjera të ngjashme si p.sh. Divergjente ose Kontrabandist i Maze, botuar në vitet e mëvonshme.

Cilët janë, për ju, librat më të mirë futuristë në histori?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.