6 libra për D-Day, zbarkimet e Normandisë

Edhe një vit, për të gjithë adhuruesit e Luftës së Dytë Botërore, 6 qershor është shënuar në kalendar si një nga datat më të rëndësishme të konfliktit. Tashmë janë 74 që kanë kaluar. Këto 6 libra duhet të mbajnë mend se D-Dita 1944, zbarkimi i Normandia.

Gjashtë ushtri në Normandi - John Keegan

6 qershor 1944, Dita D, është shënuar në histori si një nga datat kryesore të Luftës së Dytë Botërore. Ishte një moment historik ushtarak në të cilin morën pjesë të gjitha ushtritë aleate dhe që shënoi fillimin e fundit të makinës ushtarake gjermane.

Ulja në plazhet e Normandisë ishte një sukses praktikisht i përsosur, por vazhduan tre muaj luftime të tjera derisa mbrojtja gjermane u thye dhe Parisi mund të çlirohej. Ky libër është një llogari mjeshtërore e një prej fushatave ushtarake më të rëndësishme në histori.

John Keegan është një nga më të mirët historianë prestigjiozë ushtarakë britanikë dhe e njeh lexuesin me luftimet në të cilat ishin të përfshira gjashtë ushtritë që morën pjesë në fushatë. Gjithashtu në vendimet taktike të komandantëve dhe në përvojat traumatike me të cilat u përballën ushtarët.

Gjermanët në Normandi - Richard Hargreaves

Kjo është llogari të rreth 60.000 ushtarëve, marinarëve dhe avionëve gjermanë i cili ra në luftimet për Normandinë. Pavarësisht nga regjimi që ata shërbyen, ata luftuan me guxim, dhe në shumë raste me nder, kundër një armiku që me shumicë më të madhe dhe më të shumtë se ata.

Transmetohet nga letra, ditarë, kujtime personale, histori, gazeta dhe dokumentet e oficerëve dhe ushtarëve gjermanë në Normandi. Pikëpamja tjetër që ka nevojë për çdo histori të një lufte.

D-Day - Beteja e Normandisë - Antony Beevor

Klasikja pothuajse klasike për këtë datë është ky libër nga historiani i famshëm britanik. Beevor na shkruan a histori e gjatë e pasur me të dhëna në një nga temat e tij të preferuara, Lufta e Dytë Botërore. Këtu tregimi i hollësishëm historik është i mbushur me përvoja personale që e humanizojnë atë dhe i japin asaj dozën e nevojshme të emocioneve. Beevor arrin të kombinojë në mënyrë të përsosur atë precizitet historik kaq të zakonshëm në veprat e tij me shumë dëshmi nga intervista personale dhe letra nga protagonistë të vërtetë të betejës.

Dita me e gjate - Cornelius Ryan

Ryan i lindur në Dublin ishte një gazetar Irlandezo-Amerikan dhe gjithashtu një shkrimtar i njohur veçanërisht për punimet e tij mbi Historinë Ushtarake. Ky libër konsiderohet nga shumë njerëz vepra klasike e zbarkimeve të Normandisë. Ai na tregon për uljen nga pikëpamja njerëzore, duke u mbështetur përsëri në një numër të madh dëshmish.

Paraqisni a historia korale nga të gjitha perspektivat dhe këndvështrimet, Ryan arrin një histori të këndshme dhe të rregulluar në mënyrë perfekte. Ryan, përveç kësaj, ishte skenarist të filmit me të njëjtin emër që u bë në 1962. U drejtua nga Ken Annakin dhe kishte një kast luksoz midis të cilëve spikasin John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum, Sean Connery dhe Richard Burton. Efektet speciale dhe fotografia e tij fituan dy Oskar dhe konsiderohet gjithashtu një klasik i kinemasë së luftës të të gjitha kohërave.

Sekretet e D-Day - Larry Collins

Shkrimtari dhe gazetari amerikan Larry Collins ishte i zakonshmi bashkëpunëtor i francezit Dominique Lapierre në serinë e librave të ndarë nga këta autorë. Këtu Collins na tregoi këtë histori gjoja të panjohur të zbarkimeve të Normandisë. Me lehtësinë e tij të njohur narrative, ai rrëfen për rol të rëndësishëm të shërbimeve sekrete kur erdhi puna për të hutuar Hitlerin, ndër të cilat ai theksoi punën e spiunit spanjoll Hire.

Garbo spiun - Stephan Talty

Talty ka qenë reporter i ngjarjeve në Miami Herald, dhe reporter i pavarur në Dublin dhe Nju Jork. Në këtë libër gjithashtu zhvillon figurën e Juan Pujol, ose Garbo. Ajo e thekson atë si një nga njerëzit që e bënë fitoren Aleatët në Luftën e Dytë Botërore një realitet dhe historia e të cilit është aq e mahnitshme, romantike dhe spektakolare sa është e vështirë të besosh se është e vërtetë.

Pujol Ai lindi në Barcelonë në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe që në moshë shumë të re provoi të kishte dru për mashtrim dhe ai ishte gjithashtu një i ashpër anti-nazist. Pas Luftës Civile Spanjolle ai ofroi veten si një agjent i dyfishtë për Aleatët. Dhe kështu Pujol krijoi, për shërbimet e inteligjencës naziste, ushtri të bëra nga ajri, skuadrilje anijesh që ekzistonin vetëm në kokën e tij dhe një rrjet agjentësh të formuar vetëm nga ai vetë.

Por performanca e tij me të vërtetë e shkëlqyeshme konsistoi në bërjen e gjermanëve të besonin se Ulja e ditës D do të bëhej në Calais dhe jo në Normandi. Kjo lehtësoi sulmin aleat dhe fillimin e fundit të Luftës së Dytë Botërore. Kur përfundoi konflikti, dhe nga frika e hakmarrjeve nga nazistët e mbijetuar, Pujol iku nga Evropa, falsifikoi vdekjen e tij madje për familjen e tij dhe rindërtoi jetën e tij me një identitet tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.