Carlos Arniches. Mjeshtër i farsës dhe humorit acid.

Carlos Arniches Unë do ta kisha përmbushur sot Vjet 152. Megjithatë, ky Alicante ishte një nga shkrimtarët që ata identifikohen më mirë me Madridin dhe jeta e tij anekdotale përmes shenjtorët, një zhanër në të cilin askush nuk mund ta përputhte atë. Ai gjithashtu bashkëpunoi si tekstshkrues me krijues të rëndësishëm muzikantë të famshëm operetat. Midis veprës së tij pjellore ka tituj kaq të njohur Zonja e Trévelez, është njeriu im, shoku Melquíades, Taktikat, Burri im po vjen! Sot shpëtoj disa fragmente të tyre.

Carlos Arniches

Arniches arriti në Madrid në moshën 19-vjeçare. Ai kishte punuar si gazetar në Barcelonë. Dhe një herë në Madrid ai hyri në botën e skenës me ndihmën e muzikantit të famshëm, gjithashtu nga Alicante. Ruperto Chapi.

Ai ishte një mjeshtër në pasqyrimin e Sjelljet madrilenase në atë që filloi përmes zarzuela dhe shenjtorët si lirike Shenjtori i IsidrësSuksesi i tij bëri që ai t’i përkushtohej skitave.

Shenjtorët

Me atmosferën tradicionale dhe personazhet karakteristike të saj Arniches diskutuan në mënyrë komike çështje apo situata të brendshme ose më serioze. Rezultati i përzierjes së të dy elementeve nganjëherë kufizohet me atë groteske dhe, pa dyshim, aciditeti.

Shtë një model që përsëritet shpesh: ka dy personazhe të kundërta (një zemër i mirë dhe një zemër i keq; një njeri i përulur dhe punëtor dhe një tjetër ngacmues dhe me shumë buzë), ekziston edhe zonja bukuroshe por diçka naive dhe njeri i vjeter, i shkathët dhe mbrojtës. Argumentet kanë gjuhë shumë tradicionale dhe në fund ata gjithmonë fitojnë mirë, dashuri dhe ndershmëri dhe horrat tallen.

Por, përveç argëtimit, Arniches gjithashtu kërkoi kritika sociale zbulimi i vlerave të deformuara nga ambicia ose hipokrizia, në krahasim me të Vlerat universale, si familja, ndershmëria ose dashuria. Ky fragment nga, mbase, titulli i tij më i njohur, Miss de Trévelez, Shërben për të mbyllur këtë moment kujtimi të z. Arniches.

Miss de Trévelez

VEPRIMI DYT,, SKENA V

Numerik (Galán); atëherë hyn Florita.

Numerik. (Ai bie dobët në një stol.)
- O Zot! Mire; Unë nuk kam qenë duke fjetur, duke ngrënë ose duke jetuar për pesëmbëdhjetë ditë ... Dhe unë, që nuk kam pasur asnjë qindarkë asnjë qindarkë, madje jam bërë mashtrues! ... Sepse midis dy qenve dhe Marco, për të cilin po paguaj këste, unë jam gjysma e pagës. Çfarë një pamje të vogël!… Don Gonzalo e quan atë "njollën", por quia. Soshtë shumë më e madhe. La Mancha dhe La Alcarria, të gjithë së bashku. Unë nuk kam vënë më shumë se një fjongo rreth saj dhe kjo më ka rritur në njëzet e pesë dollarë! ... Oh, jam sëmurë, nuk kam asnjë dyshim. Kam dhimbje koke, shqetësim, spazma nervore; sepse përveç gjithë kësaj, ajo grua më ka çmendur. Ofshtë një ekzaltim, një egërsi dhe një shëmti që trondit. Dhe pastaj ai ka disa aluzione ... Dje ai më pyeti nëse kisha lexuar një roman të quajtur "Puthja e parë", dhe unë nuk e kam lexuar, por edhe nëse e dija përmendësh ... Ato shaka të vogla, jo! Dhe për t'i shtuar të gjitha, ai flet me një leksik kaq të fshehtë sa që për të vazhduar me të dukem i zi. Këtu kam ikur prej saj ... Këtu, edhe për disa çaste, unë jam i lirë nga ai vizion i tmerrshëm, nga ai vizion ...

FLORITA. (Duke i larguar degët nga fundi i shatërvanit, ai tregon fytyrën e tij të qeshur dhe thotë me melodi.)
- Nume!

NUMERIANO (në rritje me një kërcim të jashtëzakonshëm. Përveç.)
- Brirë!… Vizioni!

FLORIT.
- Nume i adhuruar.

Numerik. (Me zhgënjim.)
- Florita!

FLORITA (duke u larguar, e shikon)
- Por sa e zbehtë! Ju jeni pa ngjyrë! A keni frike

Numerik. (Zbehet.)
- Nëse rrjedhin gjak, nuk marrin mpiksje.

FLORIT.
- Epo, unë, përhumbur, kam qenë duke shkuar nga njëra anë e shtratit të luleve në tjetrën në kërkim të ty.

Numerik.
- Edhe unë endem; por më dembel se ti, unë isha ulur për një moment për të kënaqur veten duke soditur natën e qetë dhe me yje! ...

FLORIT.
- Oh Nume!… Epo, po të kërkoja.

Numerik.
- Epo, nëse e di që po më kërkoni, betohem se vrapoj, se vrapoj t'ju takoj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.