Historiku dhe forma në letërsi. Çfarë themi dhe si e themi.

Blloku i Shkrimtarit

Sot do të merrem me një temë që, megjithëse është e rëndësishme në të gjitha artet, në letërsi shumë më tepër për shkak të karakteristikave të saj: Unë po i referohem kundërshtimit dhe marrëdhënies midis el sfond y la formë.

Historiku dhe forma

Nëse do të doja t'i përcaktoja këto terma thjesht dhe shpejt, do ta thosha atë el  sfond është ajo që themi ne, dhe formë si e themi ne. E njëjta ide mund të kapet në dy faqe ose dyqind, në të njëjtën mënyrë që mënyra sesi tregohet një histori do të ndikojë në mënyrën se si ne e perceptojmë atë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në letërsi, veçanërisht në rrëfim.

La formë Lettershtë letra juaj motivuese përpara lexuesit, gjëja e parë që do ta depërtojë përpara se ai të futet plotësisht në tekstin tuaj. Neglizhoni formë It'sshtë si të dilni për darkë me një vajzë në të njëjtën tuta që vishni për vrap. Ajo ndoshta nuk dëshiron ta përsërisë atë, dhe as lexuesi juaj. Ka shumë shembuj se si të neglizhoni veten në këtë aspekt, nga më thelbësoret siç janë bërja e gabimeve drejtshkrimore, ose kohët ngatërruese, te gjërat më specifike siç janë abuzimi i ndajfoljeve, rimave të brendshme, etj. Për fat të mirë ekziston një mënyrë shumë e shëndetshme për ta korrigjuar këtë: duke lexuar shumë dhe gjithçka. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të rrisni fjalorin tuaj për të mos thënë që diçka është e papërshkrueshme, por nëse i lexoni me kujdes shkrimtarët e tjerë dhe vini re se si arman tekstet e tyre, ju do të shihni pse dhe si shkruajnë ata.

Fjalë që nuk thonë asgjë

Edhe pse nuk ka dyshim për rëndësinë e formë, kjo përfshin një rrezik serioz: sindroma e fjalëve boshe. E kam fjalën për ato poezi metrikisht të përsosura, por të pangopura dhe pa shpirt, ose ato romane në të cilat shkrimtari duket se vazhdimisht përpiqet të tregojë se sa i madh është duke vendosur fjalë njëra pas tjetrës. Një këshillë: nëse nuk keni asgjë për të thënë, mos e thoni, sepse pa marrë parasysh sa i zgjuar jeni, dhe pavarësisht nga metaforat e errëta që përdorni, lexuesi do ta mbyllë librin tuaj herët a vonë.

Çelësat e makinës së shkrimit

Nëse e keni njohur veten në këto fraza, mos u dëshpëroni, se ekziston një kurë shumë e thjeshtë: konsideroni të shkruani vetëm atë që dëshironi të lexoni. Kjo ide më ka shpëtuar shumë herë nga rënia në pedanteri dhe onanizëm letrar dhe mendoj se çdokush mund ta përdorë atë për të gjykuar vetë. Vija e hollë midis tekstit kompleks dhe Vulcan është e lehtë për tu kapërcyer; megjithëse, nga ana tjetër, mos kini frikë të shkruani diçka të vështirë. Ju nuk keni pse të shkruani me një sintaksë themelore dhe fjalor të kufizuar që njerëzit t'ju kuptojnë dhe lexojnë, edhe pse mund të bëni shumë më shumë budallallëk me këto pak burime sesa mund të mendoni. Paqartësi, një fjalor i pasur, interpretime të shumta, etj. ato zakonisht janë shenjë e letërsisë së mirë. Problemi është kur përpiqeni ta kaloni këtë kripë dhe piper përmes pjatës kryesore.

Ndjekja e ëndrrës

Për të sfond, këtu nuk ka kthim të faqes: ose ajo që ju tregoni është interesante ose ata nuk do t'ju lexojnë. Thjesht ashtu. Pavarësisht se sa mirë shkruan, nuk do të pushtosh askënd vetëm me kaq. Curshtë kurioze që mund të ndodhë një rast i kundërt, pasi disa shkrimtarë që nuk janë shumë të aftë në aspektin zyrtar, e kompensojnë atë me një përrua të madhe imagjinate dhe ide të mira. Por që kjo nuk është një justifikim: vetëm se disa mund të jenë të suksesshëm si kjo nuk do të thotë që ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë. Gjëja normale është që një libër i shkruar dobët vlerësohet dobët.

Përmbledhur, dhe së fundmi: çfarë është më e rëndësishme, fundi formë? Gjëja më e mençur, si shumë gjëra të tjera në këtë jetë, është të marrësh parasysh atë që tha filozofi: Virtyti është në mes. Për të shkruar mirë, duhet të mbash një ekuilibër midis të dyve, pasi është shumë e lehtë të përqendrohesh vetëm në një. Cilado qoftë çështja juaj, gëzohuni! Çfarë të shkruash ia vlen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guillermo dijo

  Më pëlqeu shumë mënyra se si i shpjegon këto koncepte, nuk do ta harroj. Faleminderit! Ju keni qenë të dobishëm, keni menduar se do ta kaloj provimin.

  1.    mjeteve juridike dijo

   Më pëlqen shumë shpjegimet në sfond dhe mënyrën kur shkruaj, kjo e bën atë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar. Veryshtë shumë didaktike.
   Shumë falemnderit

 2.   Elena dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm Unë gjithmonë kisha dyshimet e mia në lidhje me këtë çështje, por falë jush isha i qartë.

 3.   shirov dijo

  Një mënyrë shumë e kuptueshme e të shkruarit, faleminderit për punën tuaj, më në fund i kuptova këto dy terma.

 4.   Jeshua White Guadalupe dijo

  Informacioni është i këndshëm, pasi leximi është një mjet për të zgjeruar njohuritë tona, për këtë arsye përmbajtja (sfondi) dhe mënyra se si ai arrin në duart tona dhe tërheq vëmendjen tonë (forma) ka një rëndësi të madhe.
  Pikërisht, nëse duam të na lexojnë, që lexuesit tanë të mund të futen në atë që duam të bindim dhe/ose ne si lexues kuptojmë, analizojmë dhe identifikojmë atë që duam të ndërtojmë pasi të kërkojmë informacion ose thjesht të reflektojmë mbi leximin.