Viti Jubilar Teresian. 5 poezi të Teresa de Jesús në ditëlindjen e saj

Jemi në mes të së parës Jubileu Teresian, e cila filloi më 15 tetor të vitit të kaluar (festa e Shën Tereza e Jezusit), dhe do të zgjasë deri më 15 tetor 2018. Dhe duke perifrazuar Enrique IV, një vizitë në Ávila një masë gjithmonë ia vlen. Por nëse duam edhe këtë vit kënaqja hyjnore përmes shenjtorit, ka akoma më shumë arsye për të kapërcyer muret dhe për të ngrënë një biftek si mëkati i fundit i grykësisë për të falur. Ajo që është e pafalshme është të mos kesh lexuar Teresa de Cepeda y Ahumada, e cila lindi në një ditë si sot e 1515.

Por në këtë jetë gjithçka ka një ilaç përveç Grim Reaper, siç e dimë të gjithë. Kështu që nga këtu, dhe në kujtesën e tij, i zgjedh këto 5 poezi që ky Doktor i Kishës na la, referencë maksimale e poezisë mistike.

Shënim i shkurtër për Terezën e Jezusit

Jeta e Shën Terezës dhe evolucioni i saj shpirtëror mund të ndiqen përmes punëve të saj autobiografike si p.sh. Jeta, Marrëdhëniet shpirtërore ose Libri i fondacioneve (e cila filloi në 1573 dhe u botua në 1610). Ka edhe pothuajse të tyre pesëqind shkronja. Themeluar Urdhri i Karmelitëve të Diskaluar dhe ajo ishte gjithashtu reformatorja e saj e madhe së bashku me San Juan de la Cruz. Shkroi gjithashtu Rruga e përsosjesBanesat o Kalaja e brendshme.

Ai e kompozonte poezinë herë pas here, frymëzuar nga poezi dhe rima baritore dhe letrare që ai e mësoi në rininë e tij. Pastaj asaj i pëlqente edhe ajo libra kalorësiak. Unë zgjedh këto 5 që me siguri janë të preferuarat e mia.

poezi

Kollokium i dashur

Nëse dashuria që ke për mua,
Zoti im, është si ai që të kam ty,
Më thuaj: ku mund të ndalem?
Apo ju, në çfarë po ndaleni?

-Alma, çfarë kërkon nga unë?
-Zoti im, jo ​​më shumë sesa të të shoh.
-Dhe nga çfarë frikësoheni më shumë për veten tuaj?
-Gjëja për të cilën kam më shumë frikë është se po të humb.

Një shpirt i fshehur në Zot
Për çfarë duhet të dëshironi,
por të duash dhe më shumë të duash,
dhe në dashuri të gjitha të fshehura
të kthej përsëri në dashuri?

Unë kërkoj nga ju një dashuri që pushton,
Zoti im, shpirti im të ka,
për të bërë një fole të ëmbël
aty ku i shkon më shumë.

Asgjë nuk ju shqetëson

Mos lejoni asgjë t'ju shqetësojë;
asgjë nuk të frikëson;
gjithçka kalon;
Zoti nuk lëviz
durim
arrin gjithçka.
Kush e ka Zotin,
asgjë nuk mungon.
Vetëm Zoti është i mjaftueshëm.

Unë jetoj pa jetuar në timen

Unë jetoj pa jetuar në timen
dhe jetë kaq e lartë shpresoj
se vdes sepse nuk vdes.

Unë tashmë jetoj jashtë vetes,
pasi vdes nga dashuria,
sepse unë jetoj në Zotin,
se ai më donte për vete;
kur zemra ime e dha ai më vuri këtë shenjë:
"Se unë vdes sepse nuk vdes".

Ky bashkim hyjnor,
dhe dashuria me te cilen jetoj,
e bën Zotin tim rob
dhe liro zemrën time;
dhe shkakton një pasion të tillë tek unë
shih të burgosurin tim Zot,
se vdes sepse nuk vdes.

Oh, sa e gjatë është kjo jetë!
Sa të ashpra këto mërgime,
ky burg dhe keto hekura
në çfarë përfshihet shpirti!
Thjesht prisni për daljen
me shkakton nje dhimbje kaq te ashper,
se vdes sepse nuk vdes.

Ai sapo më la
jetë, mos u bezdis për mua;
sepse po vdes, çfarë mbetet,
por të jetoj dhe të kënaqem?
Mos resht duke më ngushëlluar
vdekja, që unë kërkoj nga ju:
se vdes sepse nuk vdes.

Agimi po vjen

Gallejo ime, shiko kush po thërret.
-Angjëjt janë, se agimi po vjen.
Më dha një zhurmë të madhe
që duket cantillana.
Shikoni Bra, tashmë është drita e diellit,
le të shohim zagala.
Gallejo ime, shiko kush po thërret.
-Angjëjt janë, se agimi po vjen.
A keni lidhje me kryetarin,
apo kush eshte kjo vajze?
-Ajo është bija e Zotit At,
shkëlqen si një yll.
Gallejo ime, shiko kush po thërret.
-Angjëjt janë, se agimi po vjen.

Lum zemra e dashuruar

Lum zemra e dashuruar
që vetëm në Zot ka menduar;
për të ai heq dorë nga gjithçka e krijuar,
dhe tek ai gjen lavdinë dhe kënaqësinë e tij.
Edhe nga vetja ai jeton i lënë pas dore,
sepse në Zotin e tij është e gjitha qëllimi i tij,
dhe aq të lumtur dhe shumë të gëzueshëm
valët e këtij deti të stuhishëm.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.